• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ZNTK Babimost

Preki

Aktywny użytkownik
PGM
Reakcje
97 2 0
Ja już widzę go jako Polski Model Roku :) Bardzo fajnie rozwiązany napęd. Pytanie tylko jak rozwiążesz łączenie między wagonami - sprzęg sztywny czy może z połączeniem elektrycznym?
 
OP
OP
krzychu12231

krzychu12231

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
Gethvar, dzięki za propozycję, pomyślimy jak przyjdzie czas:)

Co do sprzęgów - na pewno będzie to miało KKS, co widać na zdjęciach. Ale jakie dokładnie będą sprzęgi to sam póki co nie wiem. Na pewno nie sztywne, bo musi to się dać w miarę normalnie rozłączać. Co do połączenia elektrycznego - plan jest taki, by każdy wagon miał własny dekoder: człony sterownicze jakieś funkcyjne dekoderki do światełek, w człon silnikowy Zimo MX644. Jednak zasilanie wszystkich 3 wagonów chciałbym połączyć razem (co 12 osi poboru prądu to nie 4).
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
Nie wiem czy takie połączenie 12 osi jest dobrym rozwiązaniem, może robić zwarcia na łączeniach sekcji, albo jakiś krótkich odcinkach izolowanych.
 

Mirek555k

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
6 1 4
Nie komplikuj i zasil jeden kibel (4 osie aż nadto). Wystarczy jazdy, a dżwięk dziel na kible (kilka głośników). Można chyba, czy nie... Przetwornice chodzą tak samo, m/w równo. Silniki wyją wszystkie jednakowo i jednakowo hamują
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Próbowałem kiedyś sprzęgów przewodzących Roco i nie byłem zadowolony, właśnie z powodu trudności w łączeniu i rozłączaniu. Ale może trafiłem na jakiś gorszy egzemplarz? Dobre są moim zdaniem sprzęgi Fleischmanna zmodyfikowane i sprzedawane przez Viessmanna, ale mają tylko dwa przewody.
dżwięk dziel na kible (kilka głośników)
Przyznam, że nie rozumiem tej idei. W EN75 wszystkie cztery silniki trakcyjne są w środkowym członie, więc głośnik tam umieszczony załatwia sprawę. Inna rzecz to sprężarka, przetwornica i syreny, które są w członach końcowych, ale żeby uzyskać dobry efekt, nie wystarczy zainstalować kilku głośników, trzeba jeszcze byłoby rodzielić dźwięk tak, żeby głos silników wydobywał się z głośnika na środku, a inne dźwięki w odpowiednich członach (w tym syrena zależnie od kierunku jazdy, na jednym, lub drugim końcu). Ale, pomijając już kwestię techniczną (jak to zrobić?), moim zdaniem to jest już lekka przesada.
 
OP
OP
krzychu12231

krzychu12231

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
Za propozycję sprzęgów bardzo dziękuję. Łatwość sprzęgania/rozprzęgania to jednak trochę kwestia subiektywna, będę musiał zanabyć kilka rodzajów na próbę.

Natomiast kwestia zwarć przy zbyt długim składzie połączonym elektrycznie jest dla mnie nowością, nigdy nie brałem czynnego udziału w żadnych imprezach modułowych, jeżdżę wyłącznie na swojej powstającej makiecie z 1 wzmacniaczem Roco na całość. Może mi ktoś pobieżnie wytłumaczyć po co w DCC odcinki izolowane? Dodatkowe zabezpieczenie dla odstawionego, nie używanego aktualnie taboru? Podział na sekcje to jak się domyślam chodzi o wydajność prądową. Muszę to przemyśleć.
Natomiast po Waszym wywodzie na temat podziału dźwięku na 3 człony to jestem głupszy niż wcześniej;) Przyznam, że idea bardzo ciekawa, ale zastanawiam się nad wykonalnością (wiadomo, że się da, tylko ile by to wymagało kombinacji) i nad tym, jakie by były realne korzyści, 3 wagony to jednak nie jest tak dużo, więc wydaje mi się, że umieszczenie dźwięku w wagonie silnikowym powinno być wystarczające, nie wiem czy byłaby słyszalna różnica w dźwięku po wydzielniu sprężarki i syren do członów sterowniczych. Trzeba to jeszcze przemyśleć.

Mam jeszcze pytanie z innej beczki, myślę, że Mirek będzie wiedział, ale może nie tylko on: czy pomost na czole ST44 jest tylko ryflowany czy też jest to siatka (z otworami na wylot)? Bo przy okazji trawienia kolejnych części do kibla chcę sobie ten element wytrawić do mojego modernizowanego Gagarina.
 

Mirek555k

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
6 1 4
Mam jeszcze pytanie z innej beczki, myślę, że Mirek będzie wiedział, ale może nie tylko on: czy pomost na czole ST44 jest tylko ryflowany czy też jest to siatka (z otworami na wylot)? Bo przy okazji trawienia kolejnych części do kibla chcę sobie ten element wytrawić do mojego modernizowanego Gagarina.
Blacha ryflowana obrzeżowana płaskownikiem lub kątownikiem...raczej
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
krzychu12231

krzychu12231

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
Kibel powoli się robi, jednak niestety jak zwykle cierpię na ustawiczny brak czasu na cokolwiek. Niemniej w końcu udało mi się definitywnie skończyć lutowanie SM31 (nie licząc wnętrza kabiny, ale ono powstanie później), czego efekty przedstawiam poniżej. Teraz piaskowanie, malowanie i elektronika. Jak dobrze pójdzie to pod choinkę będę miał dla siebie prezent:D
1.jpg


2.jpg


3.jpg


4.jpg


5.jpg


6.jpg


7.jpg
 

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
Nie ma to jak metal, a nie jakieś plastikowe wydmuszki. Pikna robota Krzychu, pamiętaj o zestawach dla mnie, chciałbym trochę polutować tych Twoich Trumienek :)
 
OP
OP
krzychu12231

krzychu12231

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
Spoko Kamil, pamiętam o Tobie, ale nie chcę Ci wcisnąć szmiry, więc postanowiłem zlutować to najpierw do końca (wszystko pasuje), teraz biorę się za poprawienie projektu wnętrza kabiny którą muszę też wytrawić dla siebie, to pójdzie także Twoja blaszka :)

Co do lutowania to rzeczywiście jest tego od cholery, ale na szczęście elementy są dość dobrze spasowane i jakoś to idzie, co nie zmienia faktu, że model budowałem ponad 2 lata (choć oczywiście większość czasu stał on rozgrzebany nieruszany przez kilka miesięcy).
 

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
Spoko Kamil, pamiętam o Tobie, ale nie chcę Ci wcisnąć szmiry, więc postanowiłem zlutować to najpierw do końca (wszystko pasuje), teraz biorę się za poprawienie projektu wnętrza kabiny którą muszę też wytrawić dla siebie, to pójdzie także Twoja blaszka :)
Dzięki, cieszę się że dopracowujesz model.
model budowałem ponad 2 lata
Nie przejmuj się, TEM2 mojego opracowania też jest tworzona prawie dwa lata, rysowanie blach, trawienie, składanie, poprawki i znów trawienie, składanie i tak parę razy by projekt dojrzał a części składały się tak jak by się chciało, ale w końcu na dniach pojawi się finalny wypust kanciastej TEM2 mojego projektu :) Czekam jeszcze tylko na kilka poprawionych blaszek i odlewy, schodzi się, ale warto się poświęcić by uzyskać świetny efekt.
 

wolfik

Znany użytkownik
Reakcje
989 1 0
Kibel powoli się robi, jednak niestety jak zwykle cierpię na ustawiczny brak czasu na cokolwiek. Niemniej w końcu udało mi się definitywnie skończyć lutowanie SM31 (nie licząc wnętrza kabiny, ale ono powstanie później), czego efekty przedstawiam poniżej. Teraz piaskowanie, malowanie i elektronika. Jak dobrze pójdzie to pod choinkę będę miał dla siebie prezent:D
Ile bym dał, żeby moja tak wyglądała. Gratuluję. Mocna rzecz.

Możesz napisać więcej jeśli chodzi o wózki i napęd?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 13
Tabor 2
Tabor 3
Tabor 9
Tabor 9

Podobne wątki