• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Relacja - Ził 130 w skali Z

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#1
O tym samochodzie można napisać książkę opasłą jak dzieła Lenina. Może przejdę od razu do konkretów.

Bardzo lubię tę ciężarówkę, ze względu na szczególną stylistykę, unikatową kolorystykę i mnóstwo wersji. Prawdziwy koń roboczy sowieckiego transportu. Paliwożerny jak cholera, prosty jak budowa cepa i niezawodny jak wszystko co sowieckie. Na razie zacząłem od wersji skrzyniowej i cysterny na benzynę (bo na to miałem kwity). Najbardziej kręci mnie wywrotka i ciągnik siodłowy z naczepą do przewożenia wielkiej płyty.

To na razie pierwsze koty za płoty. Jeszcze kilka elementów pójdzie do poprawy, ale początek uznaję za bardzo obiecujący.
IMG_2269.JPG
IMG_2268.JPG


Dla zobrazowania skali nie bawiłem się w zapałki i grosiki, tylko wziąłem koło bliżniacze z Orlicana w h0
IMG_2274.JPG
IMG_2273.JPG
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#4
Z wojskowych przewiduję na pewno reflektor lotniskowy na skrzyniowcu (np w Szymanach były takie na stanie) i sanitarkę, którą pokazałeś. Tylko na to trzeba by kalki jakieś zapodać.
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#5
A nikt nie robi Ziła w N-ce? Przepraszam, że pytam, ale nie jestem obcykany w te klocki:confused:

No kurde boję się. N-ka to jednak już dużo bardziej wymagający standard wykonania w sensie modelarskim.
Jak oglądam kolekcję Amerykanów, jaką pokazuje @Misiek to mi się słabo robi w nogach. Ale nie mówię że nie spróbuję. Najtrudniejszy temat to oszklenie...

Model 3D jakościowo powienien Nkę wytrzymać.
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#6
Z wojskowych przewiduję na pewno reflektor lotniskowy na skrzyniowcu (np w Szymanach były takie na stanie) i sanitarkę, którą pokazałeś. Tylko na to trzeba by kalki jakieś zapodać.
Kalki ogarnę tylko pewnie będzie trzeba chwilę czasu na wydruk (żeby nazbierać w 1:220 to trwa - dobrze, że czasem ktoś coś jeszcze chce, szczególnie w większej skali). Skoro już są takie jak niżej to się dostosuje a i na UAZa 452 się przydadzą...

IMG_1255.JPG


IMG_5249.JPG
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#11
Muszę trochę odwrócić proporcje, bo jak na razie Pewł zamieszcza więcej fotek w moim wątku ode mnie.

No więc Ziły po Krakowie poszły do dopieszczania. Przednie koła dostały charakterystyczny kształ felg. Ponadto trochę zmodyfikowałem gril, zrobiłem wklęsłe reflektory a przy okazji uplastyczniłem zbiornik cysterny. Poniżej porównanie - Po lewej wersja poprzednia, po prawej aktualny model. Różnica na żywo jest bardziej istotna.
IMG_2290.JPG


Zrobiłem też wersję z długą ramą i skrzynią. Teraz powinno już pójść szybciej.
IMG_2291.JPG
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#12
Ten moment musiał nadejść. Był nieuchronny jak wschód czy zachód słońca.
Przygotowywałem się do niego mentalnie, ale i tak mnie wystrzeliło w kosmos gdy już nadszedł:eek:
Najpiękniejszy model ciężarówki jakie kiedykolwiek zrobiłem od początku do końca:cool:. A może zaryzykuję stwierdzenie że to najpiękniejsza wywrotka w Ztce;)

Zdjęcia nie oddają nawet połowy uroku tego mikrusa:love:
IMG_2292.JPG
IMG_2293.JPG
IMG_2295.JPG


A teraz element warsztatowy.
Jakoś niedawno (coś ze dwa lata temu:niepewny:) dostałem od Huberta @hugwa paczuszkę wadliwie odlanych cegiełek. Nawet nie wiem w jakiej są skali, ważne że mają fajny kolor i są malutkie.
Dziś postanowiłem je wykorzystać by dorobić ładunek przemycany przez kierowcę. Scena trochę jak z filmu "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz"
IMG_2286.JPG

Skalpelem pokroiłem cegły. Tak, pokroiłem. Gips Huberta ma fajną konsystencję i w zasadzie się nie kruszy. Pokroiłem cegiełki na plasterki:)
IMG_2288.JPG


i wrzuciłem na pakę.
IMG_2289.JPG
 
Ostatnio edytowane:

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#16
Zacząłem przeszukiwać Internet aby zweryfikować czy dobrze pamiętam, że w dawnych czasach na tylnych klapach malowano białą farbą numery rejestracyjne ciężarówek należących do przedsiębiorstw "gospodarki uspołecznionej". Nie trafiłem niestety na fotki od tyłu. Ktoś pamięta jak było ?
@Adam66 - może jakieś wytyczne do kalek na wersje wojskowe ? Powoli mogę zacząć coś szykować.

No i przy okazji znalazłem coś takiego - masz punkt wyjścia do zrobienia takiego cudaka:

zil-przebudowany.jpg
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#18
Oj Paweł, Paweł...
Nie wertuj internetu tylko w sprawie Ziłów oglądaj "Znaki na drodze" na CDA
Tam naprawdę są wszystkie odpowiedzi na nurtujące nas pytania. No prawie wszystkie;)
Czapka z głowy Panie Adamie. Jak dostanę dane czyli albo model albo wymiary tej klapy - a w zasadzie poszczególnych paneli, bo jak znam życie to te poprzeczki odtworzyłeś a kalka może nie chcieć sie ładnie na nich ułożyć - to wrzucę jakieś fajne numerki na klakę. Oczywiście potrwa zanim się cała A4 nazbiera, ale już coś tam mam narysowane i czekające.
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#19
Dziś ostatni Ził cywil. Następne będą wersje wojskowe, ale to już chyba po nowym roku.

Poniżej Ciągnik siodłowy do którego planuję zaprojektować kilka naczep.
IMG_2296.JPG
IMG_2297.JPG
IMG_2298.JPG


Pierwszą z nich jest moja ulubiona, służąca do przewozu wielkiej płyty. Nie miałem żadnych kwitów więc model należy traktować raczej jako moją luźną wizję. Wzorowałem się na jednej fotce realnego pojazdu i zdjęciu modelu Ziła w skali TT.
Wyszło coś takiego

IMG_2299.JPG
IMG_2300.JPG
IMG_2302.JPG
IMG_2301.JPG
IMG_2304.JPG



I na koniec zdjęcie rodzinne jak z bazy transportowej:
IMG_2305.JPG
 
Ostatnio edytowane: