• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

[Relacja] Przyczepy Niewiadów 1:87

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#1
Kilka miesięcy temu w rozmowie z kolegą @Abarth ponarzekaliśmy sobie na jakość felg załączanych do modelu Malucha. Mimo, że 1/87 to nie moja skala, postanowiłem podejść do tematu poprawienia tego istotnego i niezmiernie charakterystycznego elementu. Przyznaję, że kilka moich prób wykonania tego elementu zakończyło się raczej umiarkowanym sukcesem. Nie chciałem się poddawać i dlatego zwróciłem się do hugwy, z którym w międzyczasie zacząłem współpracę przy produkcji modeli w skali 1/700. Poniżej prezentuję zdjęcia pierwszych próbek z odlanymi prototypami felg Malucha.

Odlane modele felg zostały pomalowane szarą farbą (bo tak je pamiętam, a nie srebrne) i lekko pociągnięte washem dla uwypuklenia geometrii. Lekkie wgięcie jednej z felg to wynik mojej niecierpliwości. Zakładałem oponę na jeszcze miękką żywicę i łyżka do zmiany opon trochę mi ją wgięła;)
P1120048.JPG
P1120051.JPG
P1120045.JPG
P1120046.JPG
P1120047.JPG
P1120040.JPG
P1120042.JPG
P1120043.JPG
P1120044.JPG
 

Abarth

Znany użytkownik
Reakcje
234 5 0
#3
Swietna robota, wygladaja o niebo lepiej! Przydaly by sie jeszcze dziury na śruby ale to mozna sobie juz indywidualnie zrobic :) Podoba mi sie o wiele bardziej na tych kołach (y)(y) Cos czuję ze zaraz bedzie całe forum koła zmieniało :D
 

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.867 5 0
#7
Jak specjalista od cegieł uczestniczy w tym projekcie, to żeby te felgi nie wyszły jak na fotce :)

IMG_0001 (2) (900x654).jpg


ps. Cegiełki doszły do mnie w zeszłym tygodniu, polecam!
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#8
Jak specjalista od cegieł uczestniczy w tym projekcie...
@hugwa jest znanym specjalistą od wszystkiego. To typowy umysł ścisły. Z równym profesjonalizmem opowiada o jednotorowych liniach wąskotorowych na Śląsku i hodowli owiec w Nowej Zelandii. Prawdziwy człowiek renesansu. Ma on pewną przypadłość, jak się go umiejętnie podpuści wydłubie frezarką wszystko co mu się podpowie:D. A że mnie też łatwo wejść na ambit, to tak się podpuszczamy nawzajem...;)

W kwestii felg Malucha szukamy kompromisu. Pewnie, że można wyfrezować wypukłe śruby i otwory tylko, że zakup freza do tak precyzyjnej roboty to kwota kilkuset dolców i nieporównywalnie większej ilości roboczogodzin maszyny CNC, że o megawatach prądu nie wspomnę;). Tylko kto potem zapłaci za komplet felg dwa razy więcej niż za całego Malucha.
Z drugiej strony oglądając jakość wykonania detali samochodu (np klamkę czy migacze) uznaliśmy że robienie mega dokładnej felgi mija się z celem, bo będzie to wyglądało jak kwiatek do kożucha.
Uznaliśmy, że ortodoksi dostaną i tak porządną bazę do konwersji.
Dziś dwie zmodyfikowane felgi (osobiście uważam, że lepiej wyglądają te bez otworów, ale... de gustibus non disputandum est). Boję się, że jeśli miałyby być w felgach otwory to w "produkcji" powinny być nieco większe dla bezpieczeństwa, żeby po nałożeniu farby nie uległy zalaniu. To pewnie dlatego Brekina swoje otwory zrobiła tak duże i płytkie.
P1120079.JPG
P1120072.JPG
P1120074.JPG
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#10
Realnie to pewnie jakoś za dwa tygodnie, bo ja w tę niedzielę lecę do Francji ze swoimi modelami 1/700 i nie będzie mnie tydzień. Powrocie biorę się za formy i odlewanie:)

Chciałbym, żeby niemalowany komplet kosztował ok 15pln. Przewiduję też wersję dla tych którzy nie chcą się bawić w malowanie. Wersja malowana kolorem bazowym z washem i lakierem ochronnym powinna kosztować w okolicach 19pln za komplet.
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#14
Drodzy Koledzy,
Chcę wszystkich przeprosić, ale w związku z moim wyjazdem i zobowiązaniami hugwy (nie jestem upoważniony by pisać o nich, mogę tylko powiedzieć, że jest zdrów i że nie chodzi o kobietę:ROFL:) temat kół do Malucha się nieco przeciąga. Chciałbym jednakże prosić Was o odrobinę cierpliwości, która jak mniemam zostanie nagrodzona już niebawem, gdyż temat nie umarł śmiercią naturalną, wręcz przeciwnie, pomału zaczyna się krystalizować w nieco rozszerzonej wersji:rolleyes:
BTW, w takich sytuacjach przypomina mi się rozmowa Kramera z Vabanku i jego adwokata:
- I co? Ja mam tu siedzieć? Sześć lat?
- Za dwa lata będzie amnestia, która pana na pewno obejmie, apeluję o trochę cierpliwości...
- Niech Pan wsadzi sobie w d*** cierpliwość, miał mnie pan stąd wyciągnąć... ;)
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#15
Minął roczek... cholera strasznie szybko. Parę rzeczy się pozmieniało, parę nowych pomysłów urodziło. Jednym, z powracających na warsztat są koła do Malucha. To właściwie żadna nowość... ale... do tych kół powstaje coś jeszcze. I żeby nie być gołosłownym zamieszczam kilka zdjęć, z próbnego odlewu i malowania jednej z nowopowstałych ścian przyczepy z Niewiadowa.
niewiadów3.JPG
Niewiadów2.JPG
Niewiadów1.JPG
niewiadów.JPG

Będę w tym wątku relacjonował pracę nad prototypami obu Niewiadowów.

Po rozmowie z delegacją kolegów samochodziarzy w Piotrkowie, uznałem, że nie będę walczył z oponami, tylko będę odlewał koła z żywicy jako całość. No chyba, że coś się zmieni.
Dziś jeszcze poproszę by moderatorzy zmienili nazwę wątku.
 
Ostatnio edytowane:

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#16
Adamie! Jesteś wielki. Pięknie się prezentują ściany boczne. Aż mi się łezka w oku zakręciła, bo z taką przyczepą jako młodociany kierowca Fiata 125p, a potem Dacii 1310 przejechałem z rodzicami parę tysięcy kilometrów. Czekam z utęsknieniem na zrobienie sobie takiego zestawu w skali H0. (y)(y)(y)
 

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.810 40 1
#17
No to superancko, że temat nie umarł śmiercią naturalną.
Przyczepy zapowiadają się rewelacyjne.(y)
Nie pozostaje mi nic innego jak tylko złożyć kolejne zamówienie i ustawić się w kolejce chętnych oraz kibicować projektowi.Mając nadzieję, że latem 2017 nie będzie potrzeby korekty zamówienia;)
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#19
Panowie,
Dziś zorientowałem się, że jeden z kolegów ma już gotowy Niewiadów i nawet zaczął go sprzedawać. Obawiam się, że chyba nie ma sensu dublować projektów. Napiszcie co o tym sądzicie. Moje prace nie są w tak zaawansowanym stadium, bym musiał na siłę kończyć ten projekt. Chciałbym także uniknąć podobnej sytuacji jaka miała miejsce w przypadku siódemek PIKO i SM.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#20
Wszystko zależy Adamie od ceny i od dostępności tej przyczepy. Okaże się dopiero za prawie dwa miesiące. Nie wiem jaką cenę planowałeś, ale ta przyczepa kolegi @DJs będzie kosztować ponad 100zł. Także trudno tu prorokować. W razie czego to zawsze możesz zrobić przyczepę towarową z Niewiadowa.