• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Realizacja projektu makiety "ósemka" 3.65m x 1.65m

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
#1
Witam Was,

W końcu po wielu trudnościach i opóźnieniach w powrocie do działalności zakładów stolarskich związanych z koronawirusem udało mi się pozyskać materiał na moją pierwszą makietę. Wątek poświęcony projektowi tej makiety można znaleźć TUTAJ, a ostateczny układ torowy makiety zamieszczam jeszcze raz poniżej:
FINAL-design 1.65x3.65m baseboard 16-05-2020.JPG


To co widać na zdjęciu poniżej to przycięte już na wymiar elementy ze sklejki (brzoza) 9mm lub 12mm. Płyty stanowiące podstawę makiety są na samym dole, stąd niezbyt dobrze widoczne. W lewym dolnym rogu widoczny jest projekt konstrukcji szkieletu/ramy makiety. Obecnie zakupuję wkręty, śruby, wikol i inne potrzebne rzeczy, aby wystartować z samym montażem elementów.

Materiał na makietę 18-07-2020.JPG


Pozdrawiam!
 
OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
#3
Budowa trwa! Stan na dzień 16-08-2020:
- Gotowe ramy (szkielet nośny) dla wszystkich czterech modułów i próbne zestawienie ich czołami.
Rama 1.jpg
Rama 2.jpg
Rama 3.jpg


- Następnie przymiarka płyt spoczywających na ramach. Jeden moduł wymagał pewnej poprawy ramy, ale ostatecznie jestem na dobrej drodze. Dodam tylko, że moduł narożnikowy (trapez), pomimo użycia lekkiego materiału jakim jest sklejka, ku mojemu rozczarowaniu jest dość ciężki i nieporęczny, co napawa mnie pewną obawą o późniejsze przestawianie go aby przeprowadzić jakieś roboty utrzymaniowe/porządkowe na makiecie.

Rama z plyta 1.jpg
Rama z plyta 2.jpg
Rama z plyta 3.jpg

- Wykonanie połączeń z dwoma sąsiednimi modułami za pomocą śrub i specjalnych łączników (nie wiem jak się nazywa odpowiednik po polsku), które zapewniają zabezpieczenie przed przesunięciami w pionie i poziomie. Jedno połączenie wyszło mi idealnie, tzn. na równo z sąsiadującym modułem, a drugie niestety ciut gorzej. Mam gdzieś ok. 0,5mm uskoku. I tutaj mam pytanie, jaka jest tolerancja na różnicę wysokości pomiędzy modułami dla toru kolejowego? Biorąc pod uwagę, że tor będzie przecięty jaki jest dopuszczalny uskok, aby nie spowodować utrudnień w prowadzeniu składu (wykolejenia, niespokojny bieg)? Chodzi mi generalnie o to, czy to poprawić czy zniwelować ten uskok np. przez podłożenie czegoś pod tor z jednej strony? Wiadomo, połączenie modułów dość newralgiczny element niezawodności prowadzenia pociągów.

Następnie zabieram się do przymocowywania płyt do modułów i wykonanie ostatniego połączenia pomiędzy modułami.
Pozdrawiam
 
Ostatnio edytowane:

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
974 82 11
#4
czy to poprawić czy zniwelować ten uskok np. przez podłożenie czegoś pod tor z jednej strony?
Najlepiej, jeśli się da, poprawić, można podłożyć np cienki fornir pod płytę nawierzchniową albo pod tory, można wreszcie zeszlifować "próg"
szlifierką oscylacyjną albo papierem ściernym na klocku, ważne żeby tory leżały równo bez uskoków.
 
OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
#5
Najlepiej, jeśli się da, poprawić, można podłożyć np cienki fornir pod płytę nawierzchniową albo pod tory, można wreszcie zeszlifować "próg"
szlifierką oscylacyjną albo papierem ściernym na klocku, ważne żeby tory leżały równo bez uskoków.
Dzięki. Wybiorę zatem opcje podkładki pod tor już na gotowym stole, zamiast poprawek w samej konstrukcji makiety, w szczególności wiercenia nowych dziur w panelach czołowych w celu zbudowania "idealnego" połączenia.
 
OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
#6
Budowa trwa! Stan na dzień 28-08-2020:
- Płyty wszystkich modułów (nr 1 do 4) zostały trwale przymocowane do ram
- Połączenia pomiędzy modułami wykonane
- Budowa modułów nr 1 i 4 została zakończona (zdjęcia poniżej to prezentują)
- Obecnie jestem w trakcie wykonywania nóg (6 gotowych, 4 w zaawansowanej budowie i 4 nierozpoczęte)
- Po wykonaniu wszystkich nóg będzie montaż końcowy modułów nr 3 i 4
- Na końcu całość będzie pomalowana na brązowo

Muszę powiedzieć, że jak na pierwszą makietę, to stolarka wypadła nieźle i jestem bardzo zadowolony. A co Wy sądzicie? Jestem ciekawy Waszych ocen. Nie byłem do końca pewny jak wyjdzie ostatecznie mój projekt w rzeczywistości, zwłaszcza obawiałem się połączeń pomiędzy makietami (poziomy itd).

Moduł nr 1:
IMG_6926_small.jpg
IMG_6927_small.jpg


Moduły nr 1 i 4 razem połączone:
IMG_6928_small.jpg
IMG_6929_small.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
#7
Budowa trwa! Stan na dzień 09-09-2020:
- pozostałe moduły 2 i 3 i wszystkie nogi zakończone, co kończy budowę podstawy makiety (nie ukrywam satysfakcji z samodzielnej pracy, choć z małymi niedoskonałościami rzędu milimetra) :)
- następnie przeprowadzę lakierowanie elementów nie podlegających malowaniu (nogi i spodnia strona)

20200909_112947-small.jpg
20200909_113001_small.jpg


- całość prezentuje się następująco:
20200909_113040-small.jpg
 
OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
#9
Czy prace są kontynuowane? Zapowiada się bardzo ciekawa makieta. Życzę wytrwałości w realizacji projektu.
Bardzo dziękuję, oczywiście prace są kontynuowane, narazie poza samą budową makiety, ale bardzo powoli na ile mi czas pozwala. Jest jeszcze parę kwestii projektowych, które właśnie rozstrzygam. Zakupuję też materiały.
 
OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
#10
Budowa trwa! Stan na dzień 07-11-2020:
Niewielki postęp w budowie, ale dokonowyłem wielu przemyśleń, zakupów i poszukiwałem informacji na różne tematy. To co udało mi się zrobić to rozklejenie układu torowego w skali 1:1 i dokonałem "namacalnego" sprawdzenia, że to co zaplanowałem faktycznie dobrze pasuje. Papierowy podkład będzie stanowił podstawę wytyczenia torów.
Podklad papierowy 1.jpg
Podklad papierowy 2.jpg
Podklad papierowy 3.JPG
 
OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
#12
Budowa trwa! Stan na dzień 09-11-2021:

Podkład pod tor, w postaci fałszywej podsypki, został położony w całości na trzech modułach. Również rampy najazdowe na wiadukt zostały wykonane w 100%. Wiadukt jest narazie położony "na sucho", aby ostatecznie sprawdzić położenie przęseł i podpór. Skrajnia (pionowy wymiar) wyszedł 75mm, co spełnia minimalne kryteria. Wyzwaniem były panele graniczne na łączeniu modułów, gdyż są pod kątem i jeszcze na pochyleniu, stąd było trochę rzeźbienia. Trzeba było również zaplanować dalsze planowanie skarp czy murów oporowych, aby w miarę dobrze te panele przyciąć.

Prace na czwartym module (najmniejszym) wstrzymałem, a moduł odstawiłem, aby nie przeszkadzał mi w pracy na trzech głównych. Będzie on wykonany na samym końcu.

Następny etap to kładzenie toru.
 

Załączniki

OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
#15
Budowa trwa! Stan na dzień 28-07-2021:

Od dobrych kilku miesięcy trwa mozolny etap kładzenia torów oraz równocześnie kształtowanie elektryki podmakietowej. Podchodzę do tego z konsekwencją i w moim przypadku nie jest to po prostu przyklejanie toru i rozjazdów do podkładu WS. Jest cała masa lutowania i odmierzania długości przewodów, podłączania kostek itp. Zwłaszcza dużo czasu zajęło mi do tej pory zarówno ogarnięcie teorii okablowania rozjazdu tak, aby każdy odcinek szyny był zasilany dolutowanym przewodem jak i sama modyfikacja fabrycznych rozjazdów, wszystko po to, aby zapewnić bezproblemowe użytkowanie. Na podstawie różnych informacji, opracowałem własny sposób okablowania tego typu rozjazdu i uważam, że jest najbardziej optymalny (jest na to osobny wątek). Ponadto jeszcze montaż napędów do rozjazdów i zgranie tego z rozjazdem też zajęło mi sporo czasu (jest na to osobny wątek). No i wreszcie, wykonanie przejścia przez moduły nie jest szybkie, ale się udało. Powoli do przodu ale postęp jest i najtrudniejsze, wykonywane po raz pierwszy roboty, są już za mną. Teraz zajmuję się okablowaniem "anglika" co jest dużo bardziej skomplikowane od rozjazdów zwyczajnych, ale wszystko pod kontrolą. Uważam, że jest jakieś 35-40% zaawansowania położenia układu torowego.
PS. Przeprszam za graciarnię, ale to miejsce pracy ;)!
20210728_142151_small.jpg 20210728_142203_small.jpg 20210728_142215_small.jpg 20210728_142233_small.jpg IMG_0635_small.jpg IMG_0368_small.jpg
 
OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
#17
Budowa trwa! Stan na dzień 28-11-2021:

Na początku listopada nastąpił wyczekiwany moment zamknięcia układu torowego stacji - zakończenie głowicy po prawej stronie (patrząc na plan). Pozostały mi co prawda do wykonania trzy bocznice oraz kilka napędów MTB do zamontowania w rejonie stacji, ale wszystkie rozjazdy są już na swoich miejscach. Następnie położyłem tor na prawej pętli, na rampie dojazdowej do mostu (moduł nr 3). Równocześnie wykonałem elektrykę na tym samym module. Obecnie zajmuję się zamontowaniem mostu, przygotowaniem podpór (malowanie i mocowanie przęseł) i przerzuceniem toru na drugą stronę. Jak się spodziewałem, nie jest to szybka sprawa, albowiem kilka aspektów trzeba przemyśleć (sposób montażu przęseł i toru, elektryka, możliwość demontażu, testy taboru na łuku bezpośrednio za mostem itp.). Zdjęcią z opisanych powyżej prac można znaleźć poniżej.
IMG_2387_small.jpg IMG_2382_small.jpg IMG_2383_small.jpg IMG_2388_small.jpg IMG_2386_small.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Rozjazd

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
#20
Budowa trwa! Stan na dzień 28-12-2021:

Trwa domykanie ósemki i został tylko do wykonania odcinek przez wiadukt wraz z dojazdami do wiaduktu z obu stron. Trochę czasu spędziłem nad dostosowaniem wiaduktu do pożądanego wyglądu, sposobu montażu/demontażu oraz zapewnienie zasilania dla toru na samym wiadukcie - zdjęcia poniżej. Następnie udało mi się zamontować wszystkie napędy MTB MP1. Pozostała do zrobienia elektryka i wpięcie ich poprzez dekoder do centralki - natępna zaplanowana czynność.

1641226544318.jpg Montaz wiaduktu 1.jpg

Wiadukt-przeslo nr 1.jpg Wiadukt-przeslo nr 2.jpg Wiadukt-przeslo nr 3.jpg
Wiadukt calosc.jpg
 

Podobne wątki