• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Realistycznie drzewka

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.486 17 0
Super te krzaki. Napiszesz co i jak?
Nie ma problemu. Tylko proszę nie bić, jeśli zbyt szczegółowo ;)
Na fotkach ten "rząd" do cztery pojedyncze krzaczki, a raczej "krzaczory" (wys. ok.3cm). Pojedynczy robiłem w następujący sposób:
1. Użyłem drutu florystycznego 0.3 mm. Z tego drutu zrobiłem skrętkę z 7-8 drutów i złożyłem w połowie długości (poj. drut o długości ok 15 cm). Druty skręciłem "na długość" tak, aby pozostawić nieskręcone końce o dł. ok. 3 cm i druty porozginałem na kształt miotełki. Następnie podocinałem końcówki na długość od 1 do 1,5 - 2 cm i na końcu. W miejscu, gdzie kończy się skrętka zapuściłem dwie trzy krople CA (zapobiega to rozpadnięciu się skrętki po docięciu). Skrętka dlatego taka długa, bo łatwiej wtedy operować krzaczkiem przy jego robieniu (malowanie, posypywanie, przyklejanie trawy).
2. Co do trawy. Użyłem trawek o długościach i w kolejności użycia: 10, 6, 4 i 2 mm. Najpierw psiknięcie krzaczka klejem i doklejenie trawki 10 mm. I analogicznie, wg długości, dalsze trawki. Dwa krzaczki kleiłem ręczne, dwa przy użyciu elektrosadzarki. Ręcznie - pukiel trawki w palce i dotykałem tu i tam w pokryte klejem druty. Z tego, co zauważyłem, to sadzarka przydaje się szczególnie przy tej trawce 2mm.
3. Po wyschnięciu/przeschnięciu kleju strzyżenie, jeśli jest potrzebne, wg. własnej fantazji i całość psiknięta matowym brązem z puszki. Tu delikatnie trzeba, bo jak da się zbyt dużo jednorazowo albo ze zbyt małej odległości, to pozaklejamy sobie dość gęsto już wyglądający krzaczek i będzie po efekcie gałązek.
4. Teraz, po wyschnięciu farby, znowu psikanie klejem (ale ostrożnie, żeby nie zalać, a tylko nanieść delikatnie). I posypka. Ja użyłem Noch-a 07146. Najpierw użyłem sitka do parzenia herbaty (takie "kulowe" otwierane na pół) - wsypałem ok. łyżeczki do herbaty i bezpośrednio trzepałem nad krzaczkiem. Otrzymałem w ten sposób pierwsza warstwę drobinek, jedynie "zazieleniającą" krzaczek. Następnie znowu klej i tu już z palca. Ale delikatnie, bez przesady. I wytrzepanie pozostałości, które się nie przykleiły. Zerkamy, czy gdzieś nie ma braków - jeśli nie, to ok. Inaczej znów klejem i znowu sypanie palcami.
5. Na koniec wytrzepanie z pozostałości i fiksatywa. Po wyschnięciu obcięcie skrętki tak na ok 1 cm od spodu i gotowe ;)

Ot, i cała "historyja" :)
 

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.949 24 8
Nie ma problemu. Tylko proszę nie bić, jeśli zbyt szczegółowo ;)
Na fotkach ten "rząd" do cztery pojedyncze krzaczki, a raczej "krzaczory" (wys. ok.3cm). Pojedynczy robiłem w następujący sposób:
1. Użyłem drutu florystycznego 0.3 mm. Z tego drutu zrobiłem skrętkę z 7-8 drutów i złożyłem w połowie długości (poj. drut o długości ok 15 cm). Druty skręciłem "na długość" tak, aby pozostawić nieskręcone końce o dł. ok. 3 cm i druty porozginałem na kształt miotełki. Następnie podocinałem końcówki na długość od 1 do 1,5 - 2 cm i na końcu. W miejscu, gdzie kończy się skrętka zapuściłem dwie trzy krople CA (zapobiega to rozpadnięciu się skrętki po docięciu). Skrętka dlatego taka długa, bo łatwiej wtedy operować krzaczkiem przy jego robieniu (malowanie, posypywanie, przyklejanie trawy).
2. Co do trawy. Użyłem trawek o długościach i w kolejności użycia: 10, 6, 4 i 2 mm. Najpierw psiknięcie krzaczka klejem i doklejenie trawki 10 mm. I analogicznie, wg długości, dalsze trawki. Dwa krzaczki kleiłem ręczne, dwa przy użyciu elektrosadzarki. Ręcznie - pukiel trawki w palce i dotykałem tu i tam w pokryte klejem druty. Z tego, co zauważyłem, to sadzarka przydaje się szczególnie przy tej trawce 2mm.
3. Po wyschnięciu/przeschnięciu kleju strzyżenie, jeśli jest potrzebne, wg. własnej fantazji i całość psiknięta matowym brązem z puszki. Tu delikatnie trzeba, bo jak da się zbyt dużo jednorazowo albo ze zbyt małej odległości, to pozaklejamy sobie dość gęsto już wyglądający krzaczek i będzie po efekcie gałązek.
4. Teraz, po wyschnięciu farby, znowu psikanie klejem (ale ostrożnie, żeby nie zalać, a tylko nanieść delikatnie). I posypka. Ja użyłem Noch-a 07146. Najpierw użyłem sitka do parzenia herbaty (takie "kulowe" otwierane na pół) - wsypałem ok. łyżeczki do herbaty i bezpośrednio trzepałem nad krzaczkiem. Otrzymałem w ten sposób pierwsza warstwę drobinek, jedynie "zazieleniającą" krzaczek. Następnie znowu klej i tu już z palca. Ale delikatnie, bez przesady. I wytrzepanie pozostałości, które się nie przykleiły. Zerkamy, czy gdzieś nie ma braków - jeśli nie, to ok. Inaczej znów klejem i znowu sypanie palcami.
5. Na koniec wytrzepanie z pozostałości i fiksatywa. Po wyschnięciu obcięcie skrętki tak na ok 1 cm od spodu i gotowe ;)

Ot, i cała "historyja" :)
Jak kolega będzie robił kolejne krzaczki to poprosimy o kilka zdjęć w trakcie prac, czyli obrazujące kolejne etapy co będzie fajnym dodatkiem dla przedstawionego opisu
 

DAREK W

Użytkownik
Reakcje
56 1 2
super jutro robię pierwszą sosnę bo na razie na makiecie świerki stoją i 2 brzozy . jedna z ......
ale bez politycznych skojarzeń proszę .
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Dawno nie robiłem sam roślinności średniej czy wysokiej ale dla zmienności pracy modelarskiej postanowiłem wypróbować technikę którą kiedyś pokazał na niemieckim forum Dirk Kuhlmann - mistrz krajobrazu w 1:220. Polecam pooglądac co potrafi zrobić w tej skali: http://www.helenensiel.com/Home

Technika służy bardzie do robienia krzaków niż drzew i bazuje na bardzo tanim materiale - wełnie stalowej - do kupienia w markecie budowlanym za ok. 3,5 PLN - służy do szlifowania i polerowania mebli (dział farby, bejce etc). Kupiony produkt wygląda tak:

IMG_3677.jpg


Jak widać są rożne gradacje - różna grubość stalowych nitek. Po wyjęciu mamy coś takiego - trzeba sobie z tego materiału uformować poożądany kształt - naddatki obcinamy nożyczkami:

IMG_3678.jpg


Po uformowaniu pomalowałem farbami w sprayu - najpierw lakier a potem pożądany kolor gałązek. Po wyschnięciu spryskujemy klejew w sprayu i posypujemy odpowiednim listowiem, posypką etc. U mnie różne materiały na próbę:

Bardzo drobne listki Polaka:

IMG_3680.jpg


Po lewej też takie listki a potem kwiaty - myślałem że wyjdzie krzak forsycji ale raczej wyszło coś kwitnącego na żółto w mniej "totalny sposób". Po prawej troche grubsze liście Nocha w rożnych odcieniach:

IMG_3682.jpg


Klujący krzak z trawki elektrostatycznej na lewo od zapałki a na prawo drobna posypka (Blended Turf) Woodland'a też w dwóch odcieniach

IMG_3683.jpg


Po prawej od zapałki - bardzo drobna trawka elektrostatyczna (0,5-1 mm)


IMG_3684.jpg


I na koniec próba zrobienia kwitnącego krzaczka bzu - kwiatostany to starty na drobne elementy sztuczny pumeks w odpowiednim kolorze.

IMG_3686.jpg


Myślę, że na małe drzewa w N-ce i Z-tce to niezła technika a dla większych skal sposób na pozyskanie tanich krzaków. W kolejnych próbach spróbuję jeszcze zrobić te krzaki bardziej "przejrzyste" - delikatniej kleju w sprayu i aplikacja posypki nie bezpśrednia a przez sitko co pozwoli na zwiększenie kontroli nad materiałem i aplikacje mniejszej jego ilości.
 

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.486 17 0
Jak kolega będzie robił kolejne krzaczki to poprosimy o kilka zdjęć w trakcie prac, czyli obrazujące kolejne etapy co będzie fajnym dodatkiem dla przedstawionego opisu
Żeby nie pisać zbyt wiele.
Mniej więcej w kolejności, jak wcześniej opisałem:

1. Docięcie drutów i zrobienie skrętki
1.JPG

2. Kropelka "Kropelki" i przycięcie "gałązek"
2.JPG

3. Dodanie trawek
3.JPG

4. Wyskubanie skrętki i "strzyżenie" od dołu
4.JPG

5. Malowanie i pierwsze sypanie posypką (przez sitko)
5.JPG

6. Drugie i trzecie sypanie - tu już "z palca"
6.JPG

Jak można zauważyć, do zaprezentowania powyższego zrobiłem cztery skrętki. Wyszło tak:
7.JPG

Oczywiście to nie jest wzór - to tylko sposób. Eksperymentowania jest pełna dowolność - inne długości trawek, kolory posypki, rozmiar posypki, ilość "sypań", itp., itd...
"I to by było tyle"...
Powodzenia! :)
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
Dwa zalegające szkielety z komosy postanowiłem zazielenić. Po raz pierwszy zamiast z ręki posypkę (Purex Polaka) aplikowałem przez sitko co jest moim zdaniem bardzo dobrym pomysłem - posypka mniej się zbija, wychodzi drobniejsza i bardziej przestrzenna. Wyszło to tak:

IMG_3726.jpg


Tak zrobione drzewka to tylko półprodukt do zestawu jesiennego (tam doszły jeszcze jakieś dawniej zrobione i drzewka z Freonu i od Kobzy), który będzie użyty na jesiennej dioramie. W szacie jesiennej można zobaczyć te drzewka TUTAJ.
 

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.486 17 0
Materiał to drut nawojowy 0.18, później zakroplone CA, na to dwa razy wikol i malowanie. Gałązki to pocięta wata prelażowa i delikatnie trawka 2mm z sadzarki. Posypki to Noch 07144 oraz MBR liście brzozy - dwa rodzaje - suche i zielone. Kępka przed brzozami to drobna posypka gąbkowa. W tej chwili nie pamiętam dokładnie, ale chyba też Noch. Wysokość drzewek to 11cm.
 
Ostatnio edytowane:
Reakcje
56 1 2
Fajny efekt, z młodym drzewostanem ja na makietkę dałem wysokie i niskie ,a zapomniałem o średnim drzewostanie , dziękuję i unikaj posypek gąbkowych, czas pokaże dlaczego .
Fajnie wygląda jak byś robił zdjęcia z pracy z opisem było by fajniej .
Pozdrawiam.
 

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.486 17 0
Jabłonki raz jeszcze, w małej aranżacji. Fotki takie obie - słońca jak na lekarstwo i coś się zapowiada, że w najbliższych dniach...
Ale jak tylko się pojawi... Drzewka mają wysokość 5 - 6 cm.
1.JPG
2.JPG
3.JPG
 
Ostatnio edytowane:

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.486 17 0
Parę fotek jeszcze już "słonecznych". To jako uzupełnienie wcześniejszego postu. Kłaniam się nisko wszystkim za uznanie. Tym razem nie trzeba komentować - wszak to przecież uzupełnienie ;)
1.JPG
2.JPG
3.JPG

Serdeczności
Paweł
 

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.486 17 0
Dalsze "ćwiczenia". No jeszcze czegoś brakuje, coś trzeba w "następnych" poprawić. Ale chyba - "się mi tak wydaje" - są postępy
Na ostatnie fotce wkradł się cień... No tak zwyczajnie, na ekranie "smarkfona" słabo widać (tylko to zdjęcie robione komórką) - szczególnie jak świeci nań słoneczko
Obiekt dodatkowy to Herpa 024150-002. Zdjęcia poprawione ale tylko po to, żeby wyglądało bardziej tak, jak to widać, a nie jak "pokazuje" aparat
. I zapomniałem napisać - drzewko ma 9 cm.
Serdeczności
Paweł
 

Załączniki

  • 284,4 KB Wyświetleń: 47
  • 257,3 KB Wyświetleń: 51
  • 540,2 KB Wyświetleń: 52
  • 277,2 KB Wyświetleń: 59
  • 347,1 KB Wyświetleń: 54
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 160
Techniki modelarskie 29
Techniki modelarskie 42

Podobne wątki