• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H0 Realistyczne zestawianie pociągów towarowych

Jacek765

Znany użytkownik
Przez dłuższy czas obserwując pociągi towarowe jakie poruszają się w miniaturze po naszych makietach czasami widzę składy, które w realu nie miały by prawa wyjechać na szlak. Czasami jest to podyktowane nadal małym wyborem w zakresie dostępnego taboru, czasem jest to spowodowane brakiem informacji odnośnie zasad i wymogów stosowanych na kolejach odnośnie zestawiania składów pociągów towarowych. W przypadku pociągów pasażerskich dużą pomocą są dodatki do Służbowego Rozkładu Jazdy zawierające plany zestawiania pociągów natomiast w ruchu towarowym nie ma takich planów co nie znaczy że pociągi towarowe są zestawiane w sposób dowolny. Ogólne zasady są ujęte w Przepisach Ruchu R1, późniejszej Instrukcji R1, obecnie Instrukcji Ir1 w paragrafie 25. Poza tym jeszcze istnieją szczegółowe regulacje ujęte w przepisach i instrukcjach handlowych i taborowych.
W dalszej perspektywie rozwoju tego wątku chciałbym także poruszyć temat eksploatacji i proporcji istnienia wagonów starszego typu w nowszych epokach kiedy dany typ wagonów był z eksploatacji wycofywany.
Na początek postanowiłem przedstawić paragraf 25 Przepisów Ruchu R1 z roku 1970-go który bez istotnych zmian obowiązywał do drugiej połowy lat 90-tych.
Scan0001 (2).jpg
Scan0002.jpg
Scan0003.jpg

W następnych wpisach chciałbym przedstawić treść tego paragrafu wraz ze zmianami jakie następowały na przestrzeni ostatnich 20 lat

OP
OP
Jacek765

Jacek765

Znany użytkownik
Zanim przedstawię nowsze wersje Instrukcji R1 i zawartego tam paragrafu 25 chcę przedstawić fragmenty treści Instrukcji o pracy manewrowej R34 w której temat zestawiania pociągów towarowych jest ujęty nieco bardziej szczegółowo. Pominąłem temat zestawiania pociągów pasażerskich a także warunków technicznych włączania wagonów do pociągu. Instrukcja R34 to wydanie z roku 1971-go.
Scan0002.jpg
Scan0003.jpg
Scan0004.jpg
Scan0005.jpg
Scan0006.jpg
Scan0007.jpg
Scan0008.jpg
Scan0009.jpg
Scan0010.jpg
Scan0011.jpg
Scan0012.jpg

OP
OP
Jacek765

Jacek765

Znany użytkownik
Cała instrukcja to 217 stron. To zdecydowanie za dużo jak na ten wątek nie mówiąc o nakładzie czasu i pracy by to zeskanować. Ja raczej ze względu na ograniczoną ilość czasu raczej sie tego nie podejmę. Jak będzie więcej chętnych osób to jeszcze zeskanuję brakujące strony 156-165.

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Brawa dla Jacka za tę inicjatywę i włożony wysiłek. Jeśli autor nie ma nic przeciwko, to proponuję przenieść ten temat do działu "Prawdziwa kolej", bo tego on dotyczy, a informacje tu zawarte są przydatne nie tylko dla modeli H0.

A ja mam pytanie odnośnie brankardu . Czy wagony tego typu dla drużyn konduktorskich /manewrowych były włączane tylko w pociagach z trakcją parową czy np prowadzonych przez ST-44 także ?

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor H0/H0m/H0e/H0f 25
Tabor H0/H0m/H0e/H0f 21