• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Realistycznie drzewka

rafald

Aktywny użytkownik
Reakcje
369 0 0
Odświeżę trochę temat drzewek. Eksperymentuję trochę po dłuższej z drzewami z drutu nawojowego 0,2mm. Wrzucam zdjęcia drzewa, które udało mi się stworzyć. Fakturę pnia uzyskałem używając szpachlówki akrylowej (takiej w tubie do szpachlowania dziur w ścianie) zamiast wikolu. Po wikolowaniu drzewa nadal była widoczna faktura drutów. Dopiero na wyschniętą warstwę szpachlówki nakładałem wikol i posypywałem drobnym piaskiem. Wydaje mi się, że pień jaki uzyskałem jest akceptowalny (choć mógłby być lepszy i nad tym popracuję). Drzewo malowane farbami akrylowymi dla plastyków. Zieleń to siateczka Polak. I tutaj trochę się zawiodłem. Nie wiem czy trafiłem felerną partię czy produkt ten podupadł na jakości ale podczas nakładania siateczki na gałęzie większość listków od niej odpada. Musiałem wspomóc się lakierem i posypywać drzewo listowiem, które odpadło. Mam tych siateczek jeszcze kilka i z każdą z nich jest ten sam problem. W przyszłości kupię chyba to włókno od WoodlandScenics (FP178) i osobno listowie albo pobawię się z aplikowaniem drobnych gąbeczek na trawę elektrostatyczną przyklejoną do gałęzi. A może ktoś z was poleci mi dobre listowie na siateczce?

IMG_20210301_202218.jpg IMG_20210301_202125.jpg IMG_20210301_202111.jpg IMG_20210301_202004.jpg IMG_20210301_201957.jpg IMG_20210301_201811.jpg
 

rafald

Aktywny użytkownik
Reakcje
369 0 0
Tym razem spróbuję kleić listowie na lakier. Przygotowałem sobie wczoraj drzewko przyklejając do pnia z drutu trawę elektrostatyczną 12mm i malując całość. W teorii powinno się to łatwo obkleić listowiem teraz.
IMG_20210306_215751.jpg IMG_20210306_215747.jpg
 

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.434 17 0
Wydaje mi się, że chyba ciut zbyt dużo trawki dałeś - drzewko jest "mało" prześwietlone, co w efekcie może dać taką a'la bryłkę listowia, mało przestrzenną. I jeszcze chyba zbyt dużo trawki dotarło do pnia - bardziej powinny być chyba na gałązkach. No ale zobaczymy jak wyjdzie ;) Najważniejsze to próbować. Trzymam kciuki (y)
 

rafald

Aktywny użytkownik
Reakcje
369 0 0
Wyszło chyba ok. Faktycznie można ze spokojem dać mniej trawy i też będzie dobrze. Bałem się, że jak będzie jej za mało to będzie to wyglądać jak karykatura drzewa ale wychodzi na to, że będzie lepiej jak teraz.
IMG_20210307_120759.jpg IMG_20210307_120724.jpg

Mam jednak problem z pniem. Wszystkie spraye jakie mam są matowa a i tak finalnie dostaję świecący w niektórych miejscach pień i nie wiem co robię nie tak.
 

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.434 17 0
i tak finalnie dostaję świecący w niektórych miejscach pień i nie wiem co robię nie tak.
Coś chyba mój poprzedni wpis "zwiał" - pewnie nie "wysłałem":X3:;). Co do tego świecenia spróbuj przed psikaniem klejem owinąć pień (przynajmniej do pierwszych gałęzi) np. chusteczką higieniczną. Dość dobrze klei się na zwykłą wodę. Ja z tym długo walczyłem i daje to dość dobry efekt. Później, po zrobieniu drzewka, całość traktuję matowym lakierem bezbarwnym.

Teraz korona jest bardziej "prześwitująca".
I teraz pokombinuj jeszcze z ilością posypki (w "kierunku" mniej). Jestem niemalże pewien, że efekt cię zaskoczy ;) No i "odpuść" lakier do "fryzur". Są co prawda jego zwolennicy jak i, delikatnie określę, "nie entuzjaści". Ja zaliczam się do tych drugich;)
 

rafald

Aktywny użytkownik
Reakcje
369 0 0
Dzięki za rady @Paweł.W-wa. Na pewno wypróbuję. Lakier matowy normalny też mam tylko śmierdzi tak bardzo, że nim traktuję wszystko na koniec wychodząc przy tym na ogród.

Co do pnia to przetestuję jeszcze jeden "patent" - zamiast sypać listowie będę "maczał" w nim delikatnie gałąź tak, żeby liście przykleiły się tylko na wierzchu i nie doszły do pnia.
 

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
Pytanko:
Zrobiłem ostatnio kilka drzewek używając zamiast gotowego listowia - trawek i posypek.
Użyłem kleju renesans w sprayu, ale moim problemem jest to iż po ok tygodniu, całość dalej się klei. sprawdzam na pniu :).
Ewentualne ściśnięcie drzewka palcami, gałązek lub liści, sklei wszystko w całość i już tak pozostanie (mam małe dzieci).
Kiedyś jak używałem kleju w spraju do dosadzania trawy to miałem ten sam problem, ale tam przerzuciłem się na bezbarwny lakier i to rozwiązało problem.
Jak Wy sobie w tym poradziliście?
 

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.434 17 0
No dobra, to może ja coś....
Fakt faktem - Renesans jest schnący w nieskończoność. Ale dobry, do pewnych zastosowań (np. liście). Podstawową - przynajmniej jak dla mnie - sprawą jest oszczędność. I to nie w sensie "bo parę złotych kosztuje". Bardziej (a może głównie) chodzi o grubość nałożonej warstwy. Tego kleju (cały czas mowa o Renesansie) nie trzeba (lub wręcz nie należy) nakładać dużo. A dużo w tym przypadku jest wtedy, gdy gałązki spryskane zaczynają się robić białawe. Wtedy to już jest "kicha". Nie ma złotego środka takiego, żeby się dało to opisać. Trzeba niestety popróbować, żeby nabrać doświadczenia. To pierwsza rada - sposób. Druga to osłanianie miejsc, które nie powinny być pokryte klejem. Generalnie Renesans zachowuje się jak klej w taśmie klejącej, a gdy jest już go dużo to... patrz wyżej. Ja pnie "osłaniam paskami chusteczki higienicznej - pisałem o tym. Innym sposobem, dość prosto wykonalnym i nie absorbującym czasu, jest nałożenie na sam pień, do pierwszych gałązek, kawałka rurki (np. termokurczliwej - ale bez oczywiście jej podgrzewania po nałożeniu!!!! ). Jest to taniocha, za grosze wręcz, a bardzo pomaga w "niezapryskaniu" pnia. No i na koniec, po zakończeniu wszelkich prac, psiknięcie drzewka matowym lakierem bezbarwnym. Nawet kilka razy, ale cienkimi warstwami, mgiełką. W połączeniu z odpowiednią (przepraszam za grube literki) warstwą kleju spowoduje zniknięcie lepkości. Ale lakier nie do włosów. Ja osobiście tego nie uznaję. Dlaczego? Wystarczy spytać najukochańszych naszych Pań, do czego taki lakier służy i jak jest trwały. To była druga rada. A trzecia? No cóż, poczekać jak dzieci podrosną.... ;) Żarcik taki, z góry przepraszam:oops:;):giggle:
 

Dariusz71

Aktywny użytkownik
Reakcje
957 2 0
Również używam kleju Renesans, nigdy nie było problemu. Tak jak pisze Kolega powyżej z pryskaniem bardzo oszczędnie ;)
Ja na koniec pryskam delikatnie Fiksatywą Renesans.
 

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
No dobra, to może ja coś....
Więc Twoja porada działa.
Można na spokojnie robić drzewka z trawy i posypek używając kleju renesans. - będą się kleiły dość mocno.
Po zakończeniu doklejania kolejnych warstw, psiknięcie lakierem bezbarwnym usztywnia całą konstrukcję, a co najważniejsze, przkryje resztki kleju
Po wyschnięciu lakieru i ściśnięciu palcami gałązek - wszystko powróci do stanu "prawie" pierwotnego. Nie sklei się.
Kolego Paweł.W-Wa - dziękuję
 

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
Jako iż nie zawsze wszystko wszystkim wychodzi, moja droga od początku:
W każdym przypadku za pień służy przewód głośnikowy oskubany z izolacji.
Na pień w każdym przypadku jest nałożona warstwa wikolu i posypana lekko piaskiem.
Grubsze pnie uzyskiwałem poprzez lekkie owinięcie drucianego pnia papierem toaletowym.
Więc od początku:
Pierwsze sosny zrobiłem używając igliwia na siateczce marki polak.
O ile las z tego można zrobić, o tyle pojedyńcze drzewko..... no cóż. zobaczcie sami:
20210328_123903.JPG 20210328_124022.JPG

Później spróbowałem robić sosny z trawek.
Pierwsze próby były bardzo słabe z uwagi na słabej jakości klej.
Później używałem kleju renesans, ale po wszystkim wszystko się kleiło, więc zastosowałem kombinację:
Pierwsze pryskanie - klejem renesans, a kilka ostatnich tylko lakierem bezbarwnym (szybko zasycha)
Pierwsze próby - za dużo trawy i zrobił się kokon:
20210328_124252.JPG
następne to ciągłe próbowanie znalezienia balansu kiedy już wystarczy a kiedy dodać jeszcze jedną warstwę:
20210328_124515.JPG
i znowu - drzewko wyszło łyse
20210328_124343.JPG
Lepiej. w rzeczywistości wygląda lepiej niż na zdjęciu, ale nawet pomimo to, kilka następnym było mniej udanych.
Jako iż i tak robię las na swojej makiecie i potrzebuje ok 20 sosen, to je wykorzystam, ale dalej nie byłem zadowolony.
Więc kolejne zrobiłem oszczędniej dawkując trawkę, przysnaję że najbardziej mi się podoba:
20210328_124139.JPG
Teraz podsumowanie:
Wiem że mogę zrobić super zdjęcie i z każdego drzewka zrobić sztukę pod odpowiednim kontem, ale nie chodzi o chwalenie a o naukę.
Pnie mi się podobają. uważam że sposób na wikol i piasek, ewentualnie wikol, papier, wikol, piasek jest bardzo dobry.
Uważam że bardzo dobrym pomysłem jest psiknięcie ziemistym lub brązowym sprayem od spodu żeby stworzyć efekt uschniętych gałązek - to wygląda na prawdę super
Trzeba bardzo uważać aby nie sypnąć więcej trawki niż to konieczne, bo robi się kokon
I najważniejsze, to próbować. Jako nie wyjdzie, to pień się odzyskuje i od nowa.
 

rafald

Aktywny użytkownik
Reakcje
369 0 0
Odświeżę trochę wątek. Wróciłem do produkcji lasu na mój przyszły moduł dzięki czemu powstały takie oto brzozy. Dwa pierwsze zdjęcia to to samo drzewko z listkami klejonymi do trawy, którą obsypane są gałęzie. Ostatnie zdjęcie to nałożona siateczka z listowiem. Moim zdaniem siateczka wypadła słabiej.

IMG_20210809_204337.jpg IMG_20210809_204331.jpg IMG_20210809_204307.jpg
 

rafald

Aktywny użytkownik
Reakcje
369 0 0
Dzisiaj eksperymentowałem z jabłonkami sprawdzając różne techniki ich ulistowienia. Wszystkie to wariacje techniki przedstawionej przez kolegę @Paweł.W-wa (http://forum.modelarstwo.info/threads/drzewka-z-drutu.51456/#post-901579). Jabłonki wykonane z drutu. Jabłka to Woodland Scenics T47, listowie Polak 2862 i lekko przyprószone Heki 1690.

IMG_20210827_231809.jpg IMG_20210827_231814.jpg IMG_20210827_231840.jpg IMG_20210827_231916.jpg IMG_20210827_231954.jpg

A poniżej mały sad.

IMG_20210827_232201.jpg IMG_20210827_232215.jpg IMG_20210827_232224.jpg IMG_20210827_232235.jpg IMG_20210827_232243.jpg

Jedne drzewka wyszły lepiej inne gorzej ale moim zdaniem wszystkie są akceptowalne. A jakie jest wasze zdanie?
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 160
Techniki modelarskie 29
Techniki modelarskie 42

Podobne wątki