• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Reaktywacja.

Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#41
Dziś położyłem kawałek toru,zdjęcia nie będzie bo to nic fascynującego, ale będą przytłaczające liczby.
Położyłem 539 podkładów, każdy jest uzbrojony w dwie blaszki do mocowania ( 1078 szt) na każdy przypadają także dwie blaszki pod szynę (1078 szt.) przy montażu trzeba zagiąć na szynie blaszki, czyli cztery zagięcia na podkład (2156 szt.) a jeszcze rozjazdy, wstępnie doszedłem do wniosku że chyba mnie lekko pogięło.:(
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.943 15 2
#45
2156 sztuk? Pikuś. W moście miałem ponad 10 000 nitów i każdy trzeba było zalutować. Po sprzedaży robię własne przęsło a więc kolejne 10 000 nitów.
Ale wiesz. Chyba wole te nity od zaginania tych blaszek. Tak więc szacunek.
A że modelarz to człowiek pogięty to się zgodzę. Im dłużej się w tym siedzi to wygięcie jest większe.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#46
Paweł, do statystyki brakuje długości tego toru, zakładając jak w Tilligu rozstaw podkładów co 6,5mm to daje 3,5mb WOW!
Rozstaw mam chyba odrobinę większy, czasami nieregularny, tor też mierzę ale jak go położę.
To głupota, gdy by nie to że chcę sobie udowodnić że jeszcze całkiem nie nadaję się na karmę dla psów, to wcale bym się za to nie brał.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#49
A mozna poprosic o wymiar tych blaszek?
Można.

Blaszka którą wyginam w kształt U ma długość 9,6-9,7 mm i szerokość 0,9 mm, podkładka pod szynę ma wymiary, długość 4,8-4,9 mm i szerokość 2,0 mm.

Paweł, masz znakomity warsztat modelarski, wyobraźnię inżynierską konieczną do takich działań i to, co jest najważniejsze-charyzmę. Piękna robota.
Ile pięknych słów, jak już pisałem jesteś zbyt łaskawy dla mnie, obym tylko w to nie uwierzył bo dopiero mi sodówka uderzy do głowy.
Ale swoją droga miło się czyta takie peany pochwalne.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#50
Mały dodatek, powstał fragment peronu ziemnego.

P1250959.JPG


Oraz dziś zapoczątkowałem żmudną drogę do posiadania własnych cegieł które zastosuję w budynkach z pruskiego muru.
Od dawna staram się niepotrzebnie nie zawracać głowy innym, a przez to być od nich uzależnionym, oczywiście nie zawsze się da, ale jeśli można to czemu nie spróbować.
Wymyśliłem sobie sylikonowa formę w której będę odlewał płytki z fakturą cegieł i docinał do szkieletu budynku.
W szpargałach znalazłem kawałek płyty modelowej, bodajże od Hugwy, ale głowy nie dam, po obróbce umieściłem ją na desce z otworami bazowymi, przyklejoną na dwustronną taśmę klejącą firmy 3M, po czym frezem z węglika spiekanego( kupiony na allegro za jedyne 8,80 plus przesyłka) przy pomocy kolegów na ploterze naniosłem wzór muru.

P1250960-crop.JPG


Po wykonaniu modelu matki, dodałem ramkę która sprawi że odlew będzie miał odpowiednią grubość.

P1250961.JPG


Jeszcze tylko ramka ograniczająca formę i do przodu, silikon zamówiony, pompa próżniowa przygotowana, ciąg dalszy nastąpi.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#52
Trochę, ale nie mogłem kupić freza mniejszego niż 0,3 mm w przystępnej cenie, a poza tym pewnie by mi go złamali podczas pomiaru położenia narzędzia.
Kompromis, zastosować plastikową płytkę też nie idealną, składać z pojedynczych cegieł od Hugwy i przepaść na kilkanaście tygodni, czy zrobić sobie to co pokazałem,wybrałem najkorzystniejsze dla mnie rozwiązanie.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#53
Eksykator próżniowy już jest (do odgazowania silikonu) i silikon tez dziś przyjechał, tylko czasu brak.

P1250968.JPG


Pierwsze próby uzbrojenia rozjazdów.

P1250972.JPG


P1250975.JPG


Prócz tego żmudne nakładanie podkładek pod szyny, prawdę mówiąc nawet w konserwie turystycznej zaczynam widzieć te podkładki.:eek:
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#55
Kilka słów tytułem wyjaśnienia odkopania wątku po ponad roku.
Na skutek nieciekawej sytuacji w klubie dałem sobie urlop od członkostwa w nim, a z modelarstwa zrezygnowałem, aby mieć więcej czasu na mędrkowanie na forum, niszczenie młodych oszołomionych talentów budujących stacje na setkach metrów i inną działalność celebrycką, niestety zmienił się zarząd i wszystko ma być inaczej, a na pewno lepiej, aby ze spokojnym sumieniem móc krytykować i doprowadzać do szału nowy zarząd, muszę działać, inaczej nie będę mógł robić tego z pełną zajadłością i konsekwencją, poza tym warto skończyć to co się zaczęło.
Drugim powodem jest że w Małym Piotrku widzę siebie z czasów tworzenia klubu, i dlatego chcę mu z całych sił pomóc, abym mógł w razie porażki powiedzieć że zrobiłem wszystko co mogłem.

A teraz wracamy do tematu, tory położone, nadszedł czas na rozjazdy, wyciętych mamy więcej niż chcielibyśmy, ale nie zginą.
Pomalowane mieszaniną bejcy spirytusowej i czarnej suchej pasteli, wyglądają na czarne ale po przetarciu pędzlem o sztywnym włosiu zaczynają łapać brąz.

P1260544-crop.JPG


Rozjazd uzbrojony w blaszki mocujące szynę, od spodu i z wierzchu, na tym drugim częściowo są zamontowane podkładki pod szynę.

P1260551-crop.JPG


P1260553-crop.JPG


Magic Box z elementami mocującymi.

P1260557-crop.JPG


Schnące podkładki do jutrzejszego montażu.

P1260559-crop.JPG


A to dokumentacja niezbędna do montażu zabezpieczeń i podkładek.
IMG_1916(2)-crop.jpg


Wszystkie rysunki, rozjazdów, mocowań i podkładek, oraz rysunki do trawienia przygotował Hajek (Sławek) za co po raz kolejny mu dziękuję, jego pomoc jest bezcenna, wybornie mieć takiego kolegę.(y)

DCN.
 

Hajek

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
668 0 0
#56
Dzięki za miłe słowa. Jak skończysz robić rozjazdy, masz już przygotowany następny front prac, przy budynku parowozowni wąskotorowej, jutro będziesz miał w klubie.

DSC09061.JPG DSC09062.JPG DSC09063.JPG
 
Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Wąskotorówka 5

Podobne wątki