• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Reaktywacja.

Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#21
Paweł, jestem pod wrażeniem twojej pracy. Faktycznie na tym zdjęciu skala wydaje się być większa niż H0e, co świadczy o precyzji twojego warsztatu modelarskiego.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#22
Dziękuję Ci Michale, zapewniam Cię że z bliska to nie wygląda tak wspaniale,jak się wydaje i jakbym chciał, ale już nie mam czasu na kolejną budowę, jak pisałem to moja ostatnia makieta w H0e.
Ciągle nie jestem zadowolony z podkładów, jutro pokażę zdjęcie które wyjaśni dlaczego.
 

RS11

Znany użytkownik
Reakcje
153 0 0
#26
Dobrze że te moduły nie poszły jednak do pieca, choć tak sugerowałeś. Chętnie zobaczę mocowania z bliska, pracochłonna ta koncepcja.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#27
Nie chcę wyjść na czepialskiego, ale mam nieodparte wrażenie, że tor odgałęziający się nie trafia dokładnie w rozjazd.
Nie dawało mi to spokoju zrobiłem dziś symulację szpilkowo- gwoździowo- szynową, i jest jak na zdjęciu, czyli według poprawnie.

P1250913-crop.JPG


Choć spoglądając od tzw.frontu można odnieść wrażenie że jest totalnie spaprane, myślę ze to wina perspektywy i różnej szerokości podkładów w torze i rozjeździe.
Niczego nie będę zmieniał, bo pogłębię tylko obłęd który mnie dotyka.

P1250916-crop.JPG


Paweł, jestem pod wrażeniem twojej pracy. Faktycznie na tym zdjęciu skala wydaje się być większa niż H0e, co świadczy o precyzji twojego warsztatu modelarskiego.
Specjalnie dla Ciebie Michale, jako największemu mojemu pochlebcy, porównanie torów H0e i 0e.

P1250920.JPG


Jako ciekawostka tor w wielkości 0f z szynami przybitymi hakami zrobionymi z mniejszych zszywek biurowych.

P1250919.JPG


A to powód dlaczego nie jestem zadowolony z podkładów ciętych ze sklejki, które są gładkie, a tu masz podkłady z drewna.

P1250921.JPG


Dobrze że te moduły nie poszły jednak do pieca, choć tak sugerowałeś. Chętnie zobaczę mocowania z bliska, pracochłonna ta koncepcja.
Niestety muszę Cię rozczarować, poszły do pieca, a raczej spaliły się na podwórku, niestety nikt ich nie chciał.
To są zupełnie inne, o czym pisałem na początku wątku.
Namiastka widoku zamocowań.

P1250918.JPG


Nie wiem skąd jesteś , ale zapraszam do klubu, można sobie obejrzeć wszytko do woli, na żywo.
A jeśli nie to spotkamy się w Piotrkowie na Trybunałach, gdzie o ile organizator przydzieli nam miejsce, razem z kolegą wystawimy makietę wąskotorówki.
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#31
Korzsytajcie ze sklejki debowej suchotrwalej. Bedziecie miec fakture podobna do tej na drewnianych podkladach.
 
Ostatnio edytowane:

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#33
Paweł, pomysł na tory i wykonanie są świetne. A wcześniej podpowiedziałeś mi kilka technik modelarskich, dobrych do zastosowania przy moim dość ubogim warsztacie. Chciałem kiedyś zbudować małą dioramę ekspozycyjną, a na niej tor położony na podkładkach przyciętych z bambusowych patyczków do szaszłyków (na początku myślałem o zapałkach ale wyglądało to fatalnie). Po przycięciu i oszlifowaniu takich mniej więcej wydłużonych prostopadłościanów na podkłady nawet byłem z nich zadowolony. Bambus niestety strzępi się mocno w miejscu cięcia i musiałem formować je małymi kombinerkami. Nie dokończyłem tego kilkunastocentymetrowego toru z braku cierpliwości. Innym pomysłem był fornir naklejony na grubą tekturę ale też po jednej sztuce dałem sobie spokój.
 
Ostatnio edytowane:

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#34
Ze sklejka 2mm debowa moze byc problem. Ale na 100% mozna dostac 1mm i 0,5mm fornir debowy. Trzeb wtedy pobawic sie w sklejenie. Mozna tez zadowlic sie obłogiem i tu wymiar moze byc idealanie 2mm :)
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.559 386 20
#36
A jak uzyskać odpowiedni kolor? Tzn. taki rdzawo-brązowy, czyli tor przyzwoicie utrzymany na linii o regularnym ruchu pociągów.
Drewno to najlepiej potraktować bejcą. Kolor trzeba dobrać doświadczalnie, bo różne drewno różnie wybarwia się takim samym kolorem bejcy. Można stosować zarówno wodnorozcieńczalną jaki rozcieńczoną w rozpuszczalnikach. Potem trzeba tylko zmatowić drewno pudrami, bo bejca po wyschnięciu z reguły się błyszczy.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#37
Ponieważ makieta którą zacząłem budować dawno temu, miał mieć inny system mocowania szyn do podkładów, a na moście już przykleiłem podkłady według tego starego systemu, czyli bez rowków na blaszki, przykleiłem na podkładach same płytki podtorowe, następnie wywierciłem otworki o średnicy 0,5 mm.
Dziś zabrałem się za produkcję haków którymi mają być przybite szyny do podkładów na moście.
Użyłem do tego zszywek ale mniejszych niż powszechnie używane, rozciąłem je na pół, zwykłymi nożyczkami.

2-crop.jpg


Opierając taki kawałek zszywek o listwę o grubości 2 mm, dopychałem do noża gilotyny i obcinałem na pożądany wymiar.

1.jpg


Pozostało obcięcie części która ma dociskać szynę na odpowiedni wymiar, po kilku próbach do szczypiec przykleiłem kawałek blaszki na klej CA, co pozwowliło uciąć "hak" na odpowiednią długość, szczypce zakupiłem ongiś w Kauflandzie za jedyne 6 zł, są nie do zniszczenia,jestem z nich bardzo zadowolony, ponieważ w międzyczasie zdechły podobne renomowanej firmy.

3.jpg


I już haki gotowe, nie jest to szczyt miniaturyzacji, ale duże to tez nie jest.

P1250928-crop.JPG


Pozostało poświecić kilkanaście minut na montaż który nie jest łatwy ponieważ wspomniany otwór ma średnicę o 0,1 mm mniejszą niż wymagana do swobodnego wciśnięcia haka,każdy trzeba mocno chwycić pęsetą nałożyć poprzez zamaczanie klej na koniec haka i wcisnąć.
W ramach odprężenia puściłem sobie płytę "Kamandy Pinka Fłojda " co pozwoliło bez używania obraźliwych słów, zamocować szyny na moście.

Teraz widzę jakim wyzwaniem byłoby zbudowanie całego układu torowego, używając tej metody.

P1250922.JPG


P1250923.JPG
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#40
Wiesz może Pawle z czego zrobione są barierki tego mostu na makiecie? I jaką techniką?
Cały most jest z blaszek fototrawionych, projekt i wykonanie Sławek Okrojek "Hajek" a produkcja Andrzej Cieślicki EFC loko.

Dziś zbudowałem krawędź peronową z szyn i podkładów, zdjęcia słabo oddają to co jest w rzeczywistości.

P1250936.JPG


P1250935.JPG


Muszę przyznać że ostatnio jest jak za dawnych dobrych lat, mnóstwo ludzi i wszyscy coś robią, ledwo złapał klej podkłady, a Piotrek już je szutruje a Sysia (Sylwia) montuje podkładki pod szyny.

P1250940.JPG


P1250942.JPG


I tak projekt w założeniu jednoosobowy stał się grupowym, może wszystko zależy od właściwego doboru pomocników, kto wie, dziękuję Sysi i Piotrkom za pomoc.
Wszystkie proste odcinki na makiecie są zaszutrowane, teraz tylko szyny i oczekiwanie na blaszki do rozjazdów.

[DOUBLEPOST=1510772484][/DOUBLEPOST]
Jak gdzieś pisałeś że są do "chcenia" a ja nie zauważyłem to chyba sobie napluję w brodę.
Prawie dwa tygodnie wisiało ogłoszenie w dziale giełda, ale ponieważ jestem raptusem skończyło się tak jak się skończyło.
 
Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Wąskotorówka 5

Podobne wątki