• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Reaktywacja.

OP
OP
Paweł R

Paweł R

Moderator Wycieczki i podróże kolejami
Zespół forum
H0e
Ekspert
Dziś położyłem kawałek toru,zdjęcia nie będzie bo to nic fascynującego, ale będą przytłaczające liczby.
Położyłem 539 podkładów, każdy jest uzbrojony w dwie blaszki do mocowania ( 1078 szt) na każdy przypadają także dwie blaszki pod szynę (1078 szt.) przy montażu trzeba zagiąć na szynie blaszki, czyli cztery zagięcia na podkład (2156 szt.) a jeszcze rozjazdy, wstępnie doszedłem do wniosku że chyba mnie lekko pogięło.:(

popowe

Znany użytkownik
2156 sztuk? Pikuś. W moście miałem ponad 10 000 nitów i każdy trzeba było zalutować. Po sprzedaży robię własne przęsło a więc kolejne 10 000 nitów.
Ale wiesz. Chyba wole te nity od zaginania tych blaszek. Tak więc szacunek.
A że modelarz to człowiek pogięty to się zgodzę. Im dłużej się w tym siedzi to wygięcie jest większe.

OP
OP
Paweł R

Paweł R

Zespół forum
H0e
Ekspert
Paweł, do statystyki brakuje długości tego toru, zakładając jak w Tilligu rozstaw podkładów co 6,5mm to daje 3,5mb WOW!
Rozstaw mam chyba odrobinę większy, czasami nieregularny, tor też mierzę ale jak go położę.
To głupota, gdy by nie to że chcę sobie udowodnić że jeszcze całkiem nie nadaję się na karmę dla psów, to wcale bym się za to nie brał.

OP
OP
Paweł R

Paweł R

Zespół forum
H0e
Ekspert
A mozna poprosic o wymiar tych blaszek?
Można.

Blaszka którą wyginam w kształt U ma długość 9,6-9,7 mm i szerokość 0,9 mm, podkładka pod szynę ma wymiary, długość 4,8-4,9 mm i szerokość 2,0 mm.

Paweł, masz znakomity warsztat modelarski, wyobraźnię inżynierską konieczną do takich działań i to, co jest najważniejsze-charyzmę. Piękna robota.
Ile pięknych słów, jak już pisałem jesteś zbyt łaskawy dla mnie, obym tylko w to nie uwierzył bo dopiero mi sodówka uderzy do głowy.
Ale swoją droga miło się czyta takie peany pochwalne.

OP
OP
Paweł R

Paweł R

Zespół forum
H0e
Ekspert
Mały dodatek, powstał fragment peronu ziemnego.

P1250959.JPG

Oraz dziś zapoczątkowałem żmudną drogę do posiadania własnych cegieł które zastosuję w budynkach z pruskiego muru.
Od dawna staram się niepotrzebnie nie zawracać głowy innym, a przez to być od nich uzależnionym, oczywiście nie zawsze się da, ale jeśli można to czemu nie spróbować.
Wymyśliłem sobie sylikonowa formę w której będę odlewał płytki z fakturą cegieł i docinał do szkieletu budynku.
W szpargałach znalazłem kawałek płyty modelowej, bodajże od Hugwy, ale głowy nie dam, po obróbce umieściłem ją na desce z otworami bazowymi, przyklejoną na dwustronną taśmę klejącą firmy 3M, po czym frezem z węglika spiekanego( kupiony na allegro za jedyne 8,80 plus przesyłka) przy pomocy kolegów na ploterze naniosłem wzór muru.

P1250960-crop.JPG

Po wykonaniu modelu matki, dodałem ramkę która sprawi że odlew będzie miał odpowiednią grubość.

P1250961.JPG

Jeszcze tylko ramka ograniczająca formę i do przodu, silikon zamówiony, pompa próżniowa przygotowana, ciąg dalszy nastąpi.

OP
OP
Paweł R

Paweł R

Zespół forum
H0e
Ekspert
Trochę, ale nie mogłem kupić freza mniejszego niż 0,3 mm w przystępnej cenie, a poza tym pewnie by mi go złamali podczas pomiaru położenia narzędzia.
Kompromis, zastosować plastikową płytkę też nie idealną, składać z pojedynczych cegieł od Hugwy i przepaść na kilkanaście tygodni, czy zrobić sobie to co pokazałem,wybrałem najkorzystniejsze dla mnie rozwiązanie.

OP
OP
Paweł R

Paweł R

Zespół forum
H0e
Ekspert
Eksykator próżniowy już jest (do odgazowania silikonu) i silikon tez dziś przyjechał, tylko czasu brak.

P1250968.JPG

Pierwsze próby uzbrojenia rozjazdów.

P1250972.JPG

P1250975.JPG

Prócz tego żmudne nakładanie podkładek pod szyny, prawdę mówiąc nawet w konserwie turystycznej zaczynam widzieć te podkładki.:eek: