• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Różności DCC by Grzes

OP
OP
Grzes

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
574 7 0
#21
Jeden z kolegów klubowych SMK Katowice zlecił mi zmianę oryginalnego oświetlenia wagonów na oświetlenie działające pod DCC.
Podjąłem się tego wyzwania. Zestaw wagonów kolei amerykańskich wykonanych w pełni z mosiądzu.


2.jpg



1.jpg



Po rozmontowaniu wagonów znalazłem takie oto płytki :oops:


3.jpg



Przystąpiłem do zwymiarowania i zaprojektowania nowych zgodnie z wytycznymi :)
Po wielu bojach i trudach powstały takie oto laminaty.


4.jpg



Pewnie zastanawiacie się do czego te płytki na jasnym laminacie ?
Ano, kolega prosił, aby nie było widać we wnętrzach kondensatorów podtrzymujących napięcie;)
Powstał więc projekt płytki z baterią kondensatorów 1600 uF ( 16x100 uF ).
Płytki idealnie zmieściły się między płytką oświetlenia a dachem wagonu.


Kondensatory.jpg



Teraz wystarczyło tylko powycinać, wyfrezować, powiercić i płytki gotowe :LOL:


5.jpg



No to lutujemy :)


6.jpg



7.jpg



Druga strona płytek.


8.jpg



Na powyższych obrazkach pojawiły się dekodery wykonane na laminacie jednostronnym.
W zeszłym roku wymyśliłem sobie taki patent na oświetlenia wagonów tzw. nieseryjnych.
Robię projekt jednostronnego laminatu z LED-ami, a od góry lutuję dekoder:)


Dekodery.jpg



Już zamontowane do wagonów :)


9.jpg



10.jpg
 
OP
OP
Grzes

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
574 7 0
#22
Zapomniałem dodać, że każdy wagon ma podzielone oświetlenie na 4 strefy - zgodnie z zleceniem zamawiającego ;)
 

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#27

Załączniki

OP
OP
Grzes

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
574 7 0
#28
Tym razem nie będzie oświetlenia wagonów :D

Projekt płytki do SM42 od PIKO klarował się w mojej głowie już od dawna. Mając zlecenia na montaż dekodera dźwiękowego + światła manewrowe + kondensator UPS i czasami oświetlenie kabiny stwierdziłem, że taka " druciarnia " nie może mieć racji bytu.
Poniżej zdjęcia montażu dekodera ( bez oświetlenia kabiny - dodatkowe 2 druty :( )

1.jpg



2.jpg



3.jpg



4.jpg




Postanowiłem zaprojektować płytkę, która eliminuje te wszystkie problemy.
Założenia były następujące:
1. Brak tzw. druciarni :)
2. Instalacja bez konieczności demontowania oryginalnych ciężarków w lokomotywie.
3. Przyciemnienie czerwonych świateł lokomotywy ( już na samym wstępie - można CV, ale przy dużej redukcji PWM mogą migotać )
4. Wyjścia funkcyjne do świateł manewrowych bez konieczności cięcia ścieżek na oryginalnych płytkach czołowych PIKO - wystarczy wylutowanie rezystora. ( zdjęcia poniżej )
5. Miejsce na głośnik - w tym przypadku zastosowałem obudowę od firmy ROCO + standardowy głośnik.
6. Pola lutownicze do podłączenia oświetlenia kabiny ( rezystor na pokładzie płytki )
7. Dodatkowe wyjście funkcyjne FO7 - bez rezystora ( np. kogut itp. )
8. Gniazdo PLUX22
9. Podtrzymanie zasilania na kondensatorach.

Ponieważ zmieszczenie na tak małej powierzchni płytki PCB takiej ilości ścieżek zmuszony byłem do zastosowania maskowania spodniej części płytki PCB.
Myślę, że to maskowanie dobrze wpłynie na eliminację wibracji obudowy przy dekoderach dźwiękowych


Maskowanie przedniej części lokomotywy.


5.jpg



Maskowanie tylego ciężarka lokomotywy ( tam gdzie jest głośnik )


6.jpg



W całości wygląda to tak :)


7.jpg



Usuwamy rezystor R2 na przedniej płytce i lutujemy przewód do wyjścia funkcyjnego.


8.jpg



Robimy to samo z tylną płytką lokomotywy - rezystor R3.


9.jpg



Jak widać na powyższych obrazkach wywierciłem otwory na przeprowadzenie przewodów do świateł manewrowych.


Widok płytki po zamontowaniu w lokomotywie :)


10.jpg



Teraz prezentacja w pełnej krasie - no powiedzmy ;) - na obrazku jest zwykły dekoder jazdy a nie dźwiękowy ;)


11.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Grzes

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
574 7 0
#33
OP
OP
Grzes

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
574 7 0
#36
W załączniku układ wyprowadzeń płytki - pola lutownicze do podłączenia świateł z pionowych płytek PIKO pokrywają się z wyprowadzeniami na mojej płytce, czwarte pole lutownicze służy do podłączenia świateł manewrowych.
Głośnika nie trzeba lutować - z obudową ROCO jest na tzw. KLIK.


SM42_wyprowadzenia.jpg
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:

krakowiak

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
989 23 0
#37
Nie wiem, co mnie podkusiło, żeby zmodernizować Stonki wg projektu Grzes... Zamiast spokojnie siedzieć w kolei USA/CAN. I wiecie co? Teraz tych zmodernizowanych Stonek, na dodatek z wymienionym silnikiem nie zamieniłbym na żadne inne modele! Grzes - świetny pomysł, doskonały projekt i perfekcyjne wykonanie :) Nareszcie posiadanie Stonki stało się prawdziwą przyjemnością!
 
OP
OP
Grzes

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
574 7 0
#39
Przyszła pora na zmierzenie się z wagonami Rivarossi :)
Szału nie ma, nie są to wagony, które mogły być uznawane za modelowe.
Klient prosi - klient ma :)

1.jpg



Te wagony mają różny rozstaw osi i dla tego powstały dwa rodzaje blaszek do odbioru prądu .


6.jpg



7.jpg



Już zalutowane :)


8.jpg



Powstały takie oto płytki


2.jpg



Jak to zwykle w moich projektach wszystko musi pasować i być na swoim miejscu :)


5.jpg



Ze względu na to, że dostępne teraz są LED-y, które potrafią dawać odpowiednią jasność przy prądzie poniżej 1 mA postanowiłem zasilać LED bezpośrednio z wyjść mikrokontrolera.
Podtrzymanie zasilania ( UPS ) robione jest na wyjściu z mostka prostowniczego.


4.jpg



3.jpg



Płytka jest przykręcana śrubką 1,4 mm na środku - sorry nie mam zdjęcia.
Płytka jest tak przygotowana, aby można było sobie dowolnie ustawić które przedziały będą zapalane jedną funkcją.
Jeśli będzie zainteresowanie takim projektem, to zapraszam na PW
 
OP
OP
Grzes

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
574 7 0
#40
Ojj dawno w moim temacie się nic nie działo :ROFL:
Trochę temat off top ponieważ pragnę przedstawić pewne modyfikacje i usprawnienia do lokomotyw ST43 AlbertModel :ROFL:
Przede wszystkim usprawnienie elektroniki na płytce bazowej, gdzie nie będzie problemów z programowaniem przy użyciu różnych systemów sterowania DCC :)
W następnych postach napiszę jak wyeliminować bujanie się tych lokomotyw ( nie tylko tych, ale wszystkich typu ST43 )

To zaczynamy :)

Tak wygląda płytka bazowa po wymontowaniu z lokomotywy.

Przed_gl.jpg


Postanowiłem rozebrać lokomotywę do tzw ostatniej śrubki ( moje kompetencje kończą się na mechanice i elektronice :ostrozny:)
W pierwszym sorcie poszedł pod młotek układ zasilania UPS, który powinien działać :) Owszem działa, ale są problemy z zaprogramowaniem jakichkolwiek CV na różnych centralkach :(

Podaję teraz lekarstwo na tą niedogodność :) Mało tego - można zwiększyć wartość kondensatora UPS o ok. 500 uF :)
Tak wygląda płytka po otwarciu lokomotywy. ( to co jest istotne ze strony UPS )


Przed.jpg



Usuwamy zworę R27 i w to miejsce wstawiamy rezystor 47-100 Ω


lut_1.jpg



lut_2.jpg



Po zalutowaniu R27 należy wykonać zworkę do D3 tak jak na obrazku poniżej :)


lut_3.jpg



Skoro układ ładowania UPS mamy ogarnięty pora zająć się samymi kondensatorami :)
Niestety 2 kondensatory o pojemności 1000 uf nie zmieszczą się do komory na nie przewidziane postanowiłem zrobić próbę :)
W komorze mieści się kondensator 470uf i 1000uf :) W oryginale są 2 kondensatory 470uf.
Zdjęcia poniżej.


P_2.jpg



Na temat głośnika i bujania napędu napiszę następnym razem ( jak będę miał czas ;) )
Na bujanie mam już lekarstwo xD
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 10
DCC 10
DCC 9
DCC 176
DCC 9

Podobne wątki