• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Różności DCC by Grzes

OP
OP
Grzes

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
571 7 0
#43

horrido

Aktywny użytkownik
Reakcje
226 11 1
#44
Zmodyfikowałem płytkę ST43 według instrukcji kolegi @Grzes i muszę Wam powiedzieć, że to działa wyśmienicie! LokProgrammer, który przedtem nie chciał nawet wczytać zamontowanego dekodera po modyfikacji wczytuje i zapisuje zmiany aż miło. Wielkie Dzięki Grześ! (y)(y)(y)
Nie mogę doczekać się na dalszy ciąg usprawnień kolegi.
 
Reakcje
5 0 3
#46
Tym razem nie będzie oświetlenia wagonów :D

Projekt płytki do SM42 od PIKO klarował się w mojej głowie już od dawna. Mając zlecenia na montaż dekodera dźwiękowego + światła manewrowe + kondensator UPS i czasami oświetlenie kabiny stwierdziłem, że taka " druciarnia " nie może mieć racji bytu.
Poniżej zdjęcia montażu dekodera ( bez oświetlenia kabiny - dodatkowe 2 druty :( )

Zobacz załącznik 754007


Zobacz załącznik 754008


Zobacz załącznik 754009


Zobacz załącznik 754010



Postanowiłem zaprojektować płytkę, która eliminuje te wszystkie problemy.
Założenia były następujące:
1. Brak tzw. druciarni :)
2. Instalacja bez konieczności demontowania oryginalnych ciężarków w lokomotywie.
3. Przyciemnienie czerwonych świateł lokomotywy ( już na samym wstępie - można CV, ale przy dużej redukcji PWM mogą migotać )
4. Wyjścia funkcyjne do świateł manewrowych bez konieczności cięcia ścieżek na oryginalnych płytkach czołowych PIKO - wystarczy wylutowanie rezystora. ( zdjęcia poniżej )
5. Miejsce na głośnik - w tym przypadku zastosowałem obudowę od firmy ROCO + standardowy głośnik.
6. Pola lutownicze do podłączenia oświetlenia kabiny ( rezystor na pokładzie płytki )
7. Dodatkowe wyjście funkcyjne FO7 - bez rezystora ( np. kogut itp. )
8. Gniazdo PLUX22
9. Podtrzymanie zasilania na kondensatorach.

Ponieważ zmieszczenie na tak małej powierzchni płytki PCB takiej ilości ścieżek zmuszony byłem do zastosowania maskowania spodniej części płytki PCB.
Myślę, że to maskowanie dobrze wpłynie na eliminację wibracji obudowy przy dekoderach dźwiękowych


Maskowanie przedniej części lokomotywy.


Zobacz załącznik 754011


Maskowanie tylego ciężarka lokomotywy ( tam gdzie jest głośnik )


Zobacz załącznik 754012


W całości wygląda to tak :)


Zobacz załącznik 754013


Usuwamy rezystor R2 na przedniej płytce i lutujemy przewód do wyjścia funkcyjnego.


Zobacz załącznik 754014


Robimy to samo z tylną płytką lokomotywy - rezystor R3.


Zobacz załącznik 754015


Jak widać na powyższych obrazkach wywierciłem otwory na przeprowadzenie przewodów do świateł manewrowych.


Widok płytki po zamontowaniu w lokomotywie :)


Zobacz załącznik 754016


Teraz prezentacja w pełnej krasie - no powiedzmy ;) - na obrazku jest zwykły dekoder jazdy a nie dźwiękowy ;)


Zobacz załącznik 754017
To ja jeszcze zapytam, co muszę wylutowac i gdzie się wpiąć żeby do tego mieć osobne światła końca pociągu, jako dwie osobne funkcje?
 

KonradH0

Użytkownik
Reakcje
50 2 1
#47
Także skorzystałem z opisu modyfikacji UPS w ST43 Albert Model - dziękuję działa wyśmienicie i nie ma problemu przy modyfikacji CV. Czy można prosić o zdradzenie tajemnicy lekarstwa na bujanie się ST43 ?.

Dziękuję i pozdrawiam
Konrad
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 10
DCC 10
DCC 9
DCC 176
DCC 9

Podobne wątki