• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Różne rodzaje kolejek - jak to uruchomić (zasilacz ??)

BoKo

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam szanownych forumowiczów!

Jestem - jeśli będzie to dobre określenie - "nowy" choć jednocześnie "stary" w sensie doświadczeń z kolejkami H0. "Stary" z uwagi na fakt, że pierwszą kolejkę kupiłem około 1977 roku (tak, tak - sporo tych siwych włosów już wyrosło). Później wszystko to, co zebrałem (a było tego kilka kartonów kolejek, torów, zwrotnic, taboru i przeróżnych akcesoriów) zamieniłem na pierwszy komputer Atari. Dalej była dłuuuuga przerwa i kilka miesięcy temu w czasie przeprowadzki odkryłem z zakamarkach domu ponad trzydziestoletni parowóz PIKO. Wróciły wspomnienia a z uwagi na stały dostęp do Ebay nagle pojawiło się sporo wspomnieniowego sprzętu. I teraz piszę jako "nowy" bo pojawił się także problem!! Zapewne domyślacie się już jaki. W pierwszym zamyśle i z uwagi na ograniczone możliwości w budowie makiety (brak miejsca) było - i jest nadal - wykonanie sporej wielkości półki czy raczej szafki z wieloma półkami celem prezentacji "zdobyczy". Diabeł podkusił bo w jednym z zakupionych pudełek znajdował się zasilacz i postanowiłem przynajmniej posprawdzać czy kolejki jeżdżą. A tu zaczęły się poważne schody. Poświęciłem już dużo czasu na czytanie niemniej prosiłbym o rozwianie wątpliwości i doradzenie.
1. Parowóz PIKO jeździ (mimo ponad 30 lat) po standardowych torach zasilanych zasilaczem TECH II Railpower 1400 - czyli .... zasilanie analogowe (stało-prądowe)??
2. Parowóz MARKLIN na standardowych torach jedynie cicho brzęczy. Po odwróceniu "na plecy" widoczna jest jakaś wystająca, giętka blaszka. Firma Marklin a zatem inne zasilanie? Czy każdy zasilacz o nazwie Marklin uruchomi tą kolejkę? Z opisów w innych postach wynika, że jest to zasilacz z wyjściem zmiennoprądowym.
3. Parowozik MARKLIN na pudełku ma wzmiankę "Marklin digital H0" a po odwróceniu również widać środkową szynę. Również zasilacz Marklin? Czy "digital" ma z zasilaczem coś wspólnego?
4. Parowóz TRIX EXPRESS

20171102_180932.jpg


również nie jeździ a po odwróceniu widać jakieś dziwne blaszki ale inne niż w parowoziku firmy Marklin. Co to za cudo?

20171102_181024.jpg


5. Parowóz FLEISCHMANN - jeździ jak szalony ale po odwróceniu zainteresował mnie srebrny, miękko uginający się przycisk obok koła zębatego. Do czego może on służyć?

20171102_184059.jpg


Rozumiem, że dla mojego pomysłu prezentacji takie drobiazgi jak zasilanie, blaszki i inne cuda nie mają znaczenia. Niemniej gdybym pewnego dnia postawił na kolejki jeżdżące (apetyt rośnie w miarę jedzenia) chciałbym wiedzieć czego się trzymać. PIKO I FLEISCHMANN zasilane są tradycyjnie zatem z nimi nie powinno być kłopotu. Ale może MARKLIN I TRIX EXPRESS też miałyby szansę na wspólnym torze? Do kolejki PIKO doczepiłem wagonik pasażerski MARKLIN 4352 ale kolejki nie mogę uruchomić (zasilacz sygnalizuje zwarcie). Zmieniłem wagonik na inny z tej serii ale nadal zwarcie. Jakie licho?
Na Ebay można wypatrzeć przeróżne cudeńka z różnych firm. Czy jest możliwe łączenie na wspólnym torze kolejek różnych producentów? Widzę, że nie pasują zaczepy ale na etapie, na którym jestem interesuje mnie głównie temat zasilania i próba uruchomienia.

Może będziecie w stanie coś mi doradzić w poruszanych tematach?

Wielki dzięki za wszelkie sugestie.

BoKo
 

Podobne wątki