• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

różne dłubania miłośnika MTB

OP
OP
D

daplo

Znany użytkownik
Reakcje
479 12 4
#21
Witam po dość długiej przerwie , niestety covid dość mocno namieszał ale by nie było że nic nie robię to przesyłam foty Ursusa z GPMu , lekko zwaloryzowany :) - Model będzie częścią większej scenki na makiecie i tutaj mnie zastanawia zakup modeli drukowanych 3D - ja modele na makiecie przyklejam z różnych względów i teraz co zrobić jak przyklejony model się po czasie odkształci ? ok "producenci" dają przepis jak sobie z tym poradzić - zimna ciepła woda i wygiąć , ale co z malaturą modelu , co z nie rzadko z filigranowymi dodatkami na modelu czy co z kalkomanią ? - Dlatego wole jak na razie modele papierowe , zresztą kupiłem rok temu drukarke 3D i stoi :)

1.jpg
2.jpg
3.jpg
 

rafek3131

Znany użytkownik
Reakcje
1.343 2 0
#22
Jak przyczepa ładnie trzyma proporcje i fajnie wygląda,to jakoś ursus kompletnie mi nie pasuje,oś przednia zbyt do przodu wysunięta i ta maska idącą w dół przed kabiną.:confused:
 
OP
OP
D

daplo

Znany użytkownik
Reakcje
479 12 4
#25
Wszystkiego najlepszego w ten ciepły rodzinny czas

w planach mam mieć makietę domową , którą bardzo powoli robię. Zbieram na nią modele różnej infrastruktury kolejowej jak i około kolejowo modułowej. Część już po klejona, pomalowana i przybrudzona z pododawanymi dodatkami , część leży w pudełkach tak jak je producent sprzedał - no właśnie producent. Nic do nich nie mam (producentów ) , jestem wdzięczny za każdy model , wszak też oni napędzają nasze hobby , ale przestało mi się podobać to, że moje budynki, dworce, kościoły czy zagrody są takie jak ktoś zaproponował i zrobił w formie do sklejenia i pomalowania . Postanowiłem sprzedać modele nie posklejane , posklejane będą tłem na makiecie a sam będę robił mniej czy bardziej udane modele na makietę - materiał co w padnie pod rękę oby robić jak najwięcej samemu i tak jak ja to sobie wymyśliłem. na pierwszy ogień poszedł budynek widywany prze zemnie często w Kamieńcu Ząbkowickim , na nim się wzoruję i tylko wzoruje , nie robię modelu toczka w toczke

1.jpg
 
OP
OP
D

daplo

Znany użytkownik
Reakcje
479 12 4
#26
mój model będzie zrobiony z takiego szkieletu
2.jpg


wymiary podane są tylko orientacyjne

3.jpg


tnę nożami modelarskimi , by ograniczyć przesuwanie się linijki jedną mam podklejoną gumową matą

4.jpg


5.jpg


może nie wygląda to jak robota która wyszła z pod lasera ale widać ja mam większą tolerancję na krzywizny jak inni modelarze

6.jpg


no i można już coś tam sobie skleić

7.jpg
7a.jpg


teraz nadszedł czas oklejania
czym - jest to wydruk cegieł ze zdjęcia tego budynku , metoda nie nowa nie najlepsza ale mi bardzo odpowiada
do wydruku tekstury w sakli używam programu Big Print. Kupiłem go jakieś 10 lat temu jak nie dłużej , nie wiem czy jest jeszcze dostępny ale na pewno są programy inne które umożliwiają wydruk tekstury w określonym rozmiarze czy skali
 

Załączniki

  • 143,5 KB Wyświetleń: 11
OP
OP
D

daplo

Znany użytkownik
Reakcje
479 12 4
#28
11.jpg


teraz czas na otwory które zostały zaklejone teksturą

11a.jpg
11b.jpg


i przyszedł czas na pozostałe elementy budynku

12.jpg
12a.jpg
12b.jpg


13.jpg


zarys widać coraz lepiej :)

14.jpg


by budynek był bardziej trójwymiarowy staram się niektóre jego elementy nakleić na karton i potem na bryłę budynku , a niektóre nacinam nożem by było widać wyraźne oddzielenie

15.jpg
15a.jpg
 
OP
OP
D

daplo

Znany użytkownik
Reakcje
479 12 4
#29
czas na dach

16.jpg


17.jpg


dachówka to laser , nie miałem pomysłu na zrobienie jej ręcznie więc wspomogłem się techniką

18.jpg


brudzenie to w tym przypadku sam pigment z utrwalaczem rozmazany pędzlem

19.jpg


20.jpg


doszła przybudówka , boki są pokryte betonową farbą mig 2108 i też potraktowane pigmentami

21.jpg


drzwi to fornir

22.jpg


papa to papier ścierny i farba olejna

23.jpg
 
OP
OP
D

daplo

Znany użytkownik
Reakcje
479 12 4
#30
24.jpg


doszedł komin a z boku leży materiał - blacha :) na rynny

25.jpg


formuje je za pomocą wykałaczki , pamiętając że były robione za czasów kiedy w Kamieńcu mówiło się w innym języku niż obecnie

26.jpg


26a.jpg


27.jpg
28.jpg


uchwyty do rynny robiłem z druty by się jednak trzymały dość mocno

29.jpg


tak to się prezentowało z rynnami

30.jpg


31.jpg


teraz trawa w rynnie - to klej wikol na plastikowej podkładce obsypany trawą elektrostatyczną

32.jpg


no i na razie wygląda to tak , jest jeszcze wiele pracy przede mną

33.jpg
34.jpg
35.jpg
 
OP
OP
D

daplo

Znany użytkownik
Reakcje
479 12 4
#32
przy tym budynku będzie stał duży gołębnik , który został zbudowany na starym , zrujnowanym budyneczku gospodarczym
karton wybrałem gruby , by nie bawić sie w pogrubianie scian
nie za bardzo zwracałem uwagę na dokładność - widziałem na oczy wiele takich budynków z różnych dostępnych pod ręką surowców, jak trelinka , krawężniki czy inne przydatne w budownictwie materiały :)

1.jpg


3.jpg


na budynek był naklejony papier na którym były zaznaczone wymiary - papier ten zachowałem drąc tu i uwdzie a jak trzeba było to i lekko na nowo podklejając - pod papier wsunąłem wydrukowaną cegłówkę , trochę szpikulcem zrobiłem wklęsłą zaprawę po między cegłówkami , tego w sumie i tak za bardzo nie widać :)
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg


i tak prezentuje się wstępna faza budowy dużego gołebnika
 
OP
OP
D

daplo

Znany użytkownik
Reakcje
479 12 4
#33
budynek gospodarczy stoi więc czas by na budynku powstał gołebnik , taki jaki pamiętam ze swojego dzieciństwa . Muszę tutaj młodym osobom wyjaśnić że gołębniki w czasie prlu budowane były na winie , czyli z tego co się na winie pod rękę , często były to stare okna czy drzwi ale też inne elementy które walały sie po zakładach pracy budowach czy wysypiskach a i pewnie nie raz po podwórku sąsiada
1.jpg


będzie on trochę z papieru trochę z forniru tak jak boczne ścianki

1a.jpg


które po wycięciu maluje farbami akrylowymi

3.jpg


potem przecieram je papierem sciernym , nożem robię imitacje desek a na to kredką imitację starej powłoki malarskiej , notabene jak się jeździ po starych dworcach często można spotkać gołebniki pamiętające czasy prlu w zabudowaniach przydworcowych tak jest np w Kamieńcu
Ząbkowickim , polecam tą stacje miłośnikom kolei , ciekawy tabor tam często stoi , dużo Oriona no i super nie ruszona nowoczesnością zabudowa dworcowa

4.jpg


5.jpg


siatka to zakup na ali

6.jpg


wnętrze krzywe ośrupane ale takie ma być

7.jpg


widać gołębie robione z jakiejś masy , wyszły jak wyszły , muszę jeszcze kilka zrobić gołebi które będą się pasły na zewnątrz gołebnika

8.jpg


9.jpg


dach to karton na który przyjdą paski pociętego i pomalowanego forniru

10.jpg
11.jpg


tak wygląda dach i skończony gołębnik, teraz tylko te nieszczęsne gołebie i usadowienie gołebnika na swoje miejsce

12.jpg
13.jpg
 

kozaa

Aktywny użytkownik
Reakcje
777 2 0
#35
Mam pytanie do Starów GPMu. Czy w jakiś sposób pogłębiasz linie wytrasowane na modelu? Np. obrys drzwi. W zestawach wydają się być bardzo płytki. Zawsze bałem się, że znikną pod farbą, ale u Ciebie są ok.

Piękne modele. Oby tak dalej.
 
OP
OP
D

daplo

Znany użytkownik
Reakcje
479 12 4
#38
Do tego gołębnika :) jak wszyscy widzą- lotowego - to jeszcze tylko stolik z nakryciem i zastawą , zegar , kilka krzeseł i już można czekać na ptaki .
Pierwszy lot juz wkrótce
Jak dla mnie REWELACJA
stolik będzie :) , to jak by stały dodatek do gołębnika ławeczka stolik a na stoliku .......