• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

różne dłubania miłośnika MTB

daplo

Znany użytkownik
Reakcje
479 12 4
#1
Witam
forum czytam , o ile czas na to pozwala , od ładnych paru lat. Są tutaj na prawdę zdolne osoby i też od nich się uczę , na tym myślę że polega modelarsko- hobbystyczne
forum a nie na wzajemnym opluwaniu się . Chciał bym od czasu do czasu pokazywać swoje wypociny oraz jak je robię , nie wiem czy się ktoś czegoś przez to nauczy ale wiem że ja mogę również na tym skorzystać . Tak jak wspomniałem w tytule , lubiąc MTB wrzucam się dla wielu do pewnej szuflady , trudno , jestem tego świadom :)
zacznę od pokazania modelu jaki jest już zrobiony . Model dostałem od kogoś w gratisie
IMG_20191103_161725.jpg


Jak widać , a mam taką nadzieje, modelik jest bardzo skromny nawet jak na miłośnika modeli MTB :) - sam model , nawet gdyby był klasy mistrzowskiej, nie pasował by do wizji jaką mam na temat swojej budowanej mozolnie i powoli , nie by była jakoś szczególnie dokładna , wszak jestem od MTB, ale nie mam za dużo czasu, makiety . Ale pamiętam z lat swojego dzieciństwa że w zasadzie każde podwórko , każda wioska , miała złomka w którym bawiły się dzieci , choć by w pancerniaków z czterech pancernych . I właśnie z tego modeliku zrobię takiego złomka

IMG_20191103_181301.jpg


tutaj próba wycięcia drzwi :) - trochę nie udana ale nie ma się czym przejmować , jest to złomek

IMG_20191103_181708.jpg


tak to teraz wygląda

teraz zapalniczka idzie w ruch , jest to loteria nad którą trochę da się zapanować :)

1.jpg


teraz trochę poświecić trzeba czasu na drzwi

1a.jpg
IMG_20191103_183317.jpg


to już czas na podkład

IMG_20191106_180825.jpg


w między czasie wywierciłem mu oczy , złomki raczej nie miały szklanych elementów

ze względu na to że model jest dość mały , maluje całego na rdzawy kolor , czyli farbą pierwszą z brzegu o sraczkowatej narwie , potem delikatnie psikam tą farbą tylko ciut rozjaśnioną i wychodzi coś takiego

IMG_20191107_183436.jpg


model ma być czarny , te samochody było najczęściej w takim kolorze , więc czarną farbą staram się lekko pokryć model , tak by jednak rdza przeważała

IMG_20191108_205615.jpg


robię siedzenie kierowcy , karton , na to gąbka a na gąbkę chusteczka do czyszczenia okularów , to maluje , lekko rozdzieram i jest siedzenie Janka :)

IMG_20191104_173535.jpg


teraz trzeba kolor modelu złamać :) , więc ciapie go olejnymi , biały brąz i czarny , i rozmywam to white spirit

IMG_20191109_073317.jpg


trochę na to pigmentu , trochę gąbeczką nakładam innej rdzy

IMG_20191109_155039.jpg


drzwi dostały też poszarpane obicie , a w zagłębienia karoserii wsypuję trochę pigmentu w kolorze ziemi , oczywiście zabezpieczam to fixerem

model dostaje podsufitek , tez karton malowany farbami na mokro , by były plamy , takie elementy pamiętam z lat dzieciństwa , te wszystkie obicia , obszycia , charakteryzowały się tym że miały obfite plamy

IMG_20191109_171401.jpg


IMG_20191110_055822.jpg


na koniec dostał cegły i tak na nich stanie gdzieś w wiejskim ogródku
IMG_20191110_164348_2.jpg


IMG_20191109_104514.jpg
 

Pantograf

Znany użytkownik
Reakcje
995 62 25
#2
W 34min, 29 postów jeden pod drugim... Nominacja na złoty guzik klawiatury murowana.

Co do modelu zlomku. Mega wyszło, w pierwszej chwili nie bardzo wiedomo o co Tobie chodzi... Ale mimo to efekt końcowy jest super.
 
OP
OP
D

daplo

Znany użytkownik
Reakcje
479 12 4
#3
:) teraz pójdzie znacznie wolniej :)

teraz rozpoczynam powoli mercedesa O302 , będzie z niego Orbis , Tp-1 , mam nadzieje że będzie trochę ładniejszy model niż gołe Piko , no i sklejam GPM , meblowóz Star N38 , piękny samochód, który można zobaczyć choć by w niedawno emitowanym filmie podróż za jeden uśmiech , jak sympatyczny kierowca przewozi nim gęsi , no i jak wchodzi w zakręt :)
IMG_20191015_102115.jpg
IMG_20191111_055945.jpg
IMG_20191111_103101.jpg


mercedes jak na autobus turystyczny na przystanku troszeczkę się "otworzył" - teraz nadejdzie czas szpachli i papieru ściernego
IMG_20191111_154212.jpg
IMG_20191111_154218.jpg


i star się powoli smaży , bardzo ciekawa jest historia tego samochodu , nie wgłębiając się za bardzo w temat , buda jego jest zrobiona z naczepy którą ciągał star siodłowy , o ile się nie mylę tak jak tutaj tak i w naczepie na górze jest miejsce dla "tragarzy" - pamiętajmy też , że w tamtych czasach nikt nie miał takiego pomysłu by meble dostarczyć tak jak dziś ikea,
sta.jpg
rozebrane na części pierwsze , wtedy do robotnika :) meble musiały przyjechać na gotowo
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
#4
Zgadza się przy budowie tego samochodu czyli Stara 25L N-38 wykorzystano naczepę - a właściwie nadwozie D-40.
Z tą tylko różnicą ,że w naczepie tych górnych okien nie było . Powstały przy budowie Stara 25L N-38 :)
Powstaje unikatowy model - gratuluję !
Pozdrawiam serdecznie
 
OP
OP
D

daplo

Znany użytkownik
Reakcje
479 12 4
#5
101.jpg

a to jest moja 101dynka - mam wiele zaczętych modeli , a bardzo mało czasu na dłubanie przy nich , ale wydaje mi się że mając rozdłubanych kilka modeli ,a mogąc na nie poświecić dziennie nie wile minut , to " wydajniej" jest mieć kilka tych modeli do wyboru , mogę wtedy lepiej zagospodarować poświęcony na nie czas
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#6
Proponuję, żeby kolega daplo założył w dziale kolejowym odrębny temat dotyczący swoich prac w zakresie modelarstwa kolejowego. Wtedy powyższy (i ew. następne) wpis zostanie tam przeniesiony, a tu zostaną wpisy związane z modelami samochodów.
 
OP
OP
D

daplo

Znany użytkownik
Reakcje
479 12 4
#13
1212.jpg


pechowy trochę modelik, ale super będzie go mieć na makiecie , a pechowy bo pogubiłem części no i jeszcze jak by było mało to go książka lekko przygniotła , ale na pewno kupie następny by zrobić z niego samą naczepę do Stara 25
a tutaj przy nim prace trwają dalej
 
OP
OP
D

daplo

Znany użytkownik
Reakcje
479 12 4
#14
staer.jpg


Powoli prace ida ku końcowi. są miejsca kiepsko przeszlifowane ale tak na prawdę nie ma co tak na to zwracać uwagi - jest to star a nie cadillac i to star z lat 60 tych wiec troche za sobą ma , jeszcze na pewno będzie brudzing no i reszta dodatków
 
OP
OP
D

daplo

Znany użytkownik
Reakcje
479 12 4
#15
GPM w tych ciężkich czasach zrobił nam fajną niespodziankę i wprowadził do sprzedaży kilka nowości - zakupiłem tradycyjnie wszystkie a zacząłem od tej pięknisi :

1.jpg


nie ma to być model który będzie stał na tv bedzie mierzony i ważony i mierzony , ma być to model na makietę
Trochę mnie denerwują kąty na niektórych łączeniach , wiem że przy tej skali trudno jest o piękne i równe zaokrąglenia , ale dla mnie leprze krzywe zaokrąglenia niż proste kąty w ich miejsce
2.jpg


dlatego ja wypełniam klejem dwuskładnikowym wnętrze bebechów, w ten sposób przygotowując je do szpachlowania szlifowania a przede wszystkim do naciskania w czasie szlifowania

3.jpg


4.jpg


i teraz szpachla i szlif szpachla szlif i podkład

5.jpg
7.jpg
9.jpg


a tak robię szybki , naklejam i wycinam nożykiem

10.jpg
11.jpg
13.jpg
14.jpg


ot i taki model
 

Załączniki

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.561 386 20
#18
Pięknie wychodzą Ci te kartonowe miniatury. Jestem pod wrażeniem jakości pracy modelarskiej. (y)
 
OP
OP
D

daplo

Znany użytkownik
Reakcje
479 12 4
#20
budę zacząłem tradycyjnie od smarowania czymś co ją wzmocni
1.jpg
1a.jpg


następni szpachla i szlif , potem trzeba było zrobić "fale" tak charakterystyczne dla tego i nie tylko Stara
zrobiłem je z mosiężnego drutu bo ten mi najlepiej pasował
2.jpg

3.jpg


miałem trochę problemu z dachem i z wyprofilowaniem tych drucików tak by odpowiednio przylegały na całej długości ale kilka prób i wyszło na tyle dobrze że model może stać na makiecie i nikt go nie będzie wytykał palcem :)

5.jpg
6.jpg


i siodło skończone teraz poznęcam się nad naczepą

7.jpg
9.jpg