• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój ZNTK różne dłubania miłośnika MTB ciufy ;)

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.342 18 9
#67
...siedząc przy modelach niezależnie czy się one komuś podobają czy nie to go nie tracę , ja tak odpoczywam
przesyłam fotkę oryginału i mojego modelu
Po pierwsze, to nic osobistego. Ja też odpoczywam "znęcając się" nad swoimi modelami. ;)
Ale założyłem, że jak ktoś już poświęca tyle czasu na waloryzację, to chciałby uzyskać jak najbardziej wierny model, a nie tylko przypadkową plątaninę drucików...
Co do szczegółów instalacji, to nie wystarczy popatrzeć na jedno zdjęcie, bo perspektywa może być myląca. Warto to zdjęcie zweryfikować z dokumentacją techniczną lub nawet zdjęciami innych parowozów z podobnym osprzętem.

Weźmy na początek sam generator. Wystarczy zerknąć do gógla, żeby znaleźć parę przydatnych zdjęć oraz stronę z opisem: https://parowozy.net/technika/oswietlenie . Tymczasem u ciebie jest tak:

image874.jpg


A - to jest jakaś rurka wpuszczona w kocioł. Dlaczego w kocioł? W oryginale był to zapewne przewód zasilający generator, idący od rozdzielnicy pary w budce. Powinien dochodzić do generatora od boku turbiny, pod kątem 90 stopni.
B - ta rurka, podłączona do "nosa" generatora jest nieprawidłowa. Jeśli już, to powinna być podłączona do wylotu pary z generatora, który znajduje się w dolnej części turbiny, tuż przy podstawie.
C - drugi koniec tej rurki wchodzi u ciebie do zaworu przy zbieralniku. Tymczasem w oryginale ta rurka była najprawdopodobniej otwarta do atmosfery. Na załączonym przez ciebie zdjęciu widać obłoczek ulatującej pary.

W sumie niewiele brakowało, żeby zrobić to dobrze.
 
OP
OP
D

daplo

Znany użytkownik
Reakcje
479 12 4
#68
:) nie robię parowozu który będzie mknął po szynach napędzany parą, robię model który będzie jeździł po makiecie, gdzie rurka dochodzi jest to w zasadzie drugorzędne dla mnie, rurka idzie tak jak na zdjęciu , nie pod kątem prostym, to ma być kopią na miarę makiety 1/87 i dla mnie to wystarczy :)
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
970 82 11
#69
nie do końca się zgodzę że konwersja pokazana tam jest zgodna z oryginałem , proszę przejrzeć zdjęcia i porównać
nie robię parowozu który będzie mknął po szynach napędzany parą, robię model który będzie jeździł po makiecie, gdzie rurka dochodzi jest to w zasadzie drugorzędne dla mnie, rurka idzie tak jak na zdjęciu , nie pod kątem prostym, to ma być kopią na miarę makiety 1/87 i dla mnie to wystarczy
Może się kuźwa zdecyduj:mad:.
 
OP
OP
D

daplo

Znany użytkownik
Reakcje
479 12 4
#71
zbiornik robię z plastikowego pręta , ze względu na to że znajduje się on w miejscu w którym możemy przez przypadek przycisnąć palcami , montuje go na dość sztywnych prętach

1.jpg


2.jpg


3.jpg
 
OP
OP
D

daplo

Znany użytkownik
Reakcje
479 12 4
#73
Witam wszystkich, mam nadzieje ze wszyscy są zdrowi , niestety mnie pandemia/ekonomia dała bardzo w kość , model skończyłem/zamknąłem temat , jest jaki jest , ma swoje wady ale i tak nie widziałem jak na razie bardziej podobnego modelu do oryginału , choć temu też sporo brakuje
taki jest początek

1.jpg


a taki finał
2.jpg
3.jpg
4.jpg

5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg


ot i koniec przygody z tym modele , myślę o Tp2-34, mam nadzieje że tam popełnię mniej błędów jak tutaj a na razie startuję z:

M62 ORION
 

Marcub85

Aktywny użytkownik
Reakcje
276 8 1
#74
Brawo, gratulacje:) pomimo uproszczeń i jakichś tam odstępstw od oryginału na pewno jestes dumny i myślę że masz z czego, każdy modelarz się cieszy z zakończenia pracy.
Nie każdy z nas stworzy model 100% zgodny z pierwowzorem ale każdy pewnie podnosi swoją poprzeczkę, a taki egzemplarz w kolekcji wyróżnia się zawsze spośród plastikowych "dziewic" nigdy nie zmodyfikowanych od stanu produkcyjnego - fabrycznego.
A kiedy dokończysz pocztowy?:):) to tez ciekawy model. I Twoje techniki też dają do myślenia, można coś próbować naśladować. Akurat te pasy na pocztowym będę wkrótce robił...
 
OP
OP
D

daplo

Znany użytkownik
Reakcje
479 12 4
#75
Brawo, gratulacje:) pomimo uproszczeń i jakichś tam odstępstw od oryginału na pewno jestes dumny i myślę że masz z czego, każdy modelarz się cieszy z zakończenia pracy.
Nie każdy z nas stworzy model 100% zgodny z pierwowzorem ale każdy pewnie podnosi swoją poprzeczkę, a taki egzemplarz w kolekcji wyróżnia się zawsze spośród plastikowych "dziewic" nigdy nie zmodyfikowanych od stanu produkcyjnego - fabrycznego.
A kiedy dokończysz pocztowy?:):) to tez ciekawy model. I Twoje techniki też dają do myślenia, można coś próbować naśladować. Akurat te pasy na pocztowym będę wkrótce robił...
Jest makabra z kalkomanią , jedna firma robiła mi 3* i nie zrobiła wszystkiego wg. wymiaru, druga wzięła pieniądze i cisza , dzwonię to za każdym razem słyszę że już wysyłają
 
OP
OP
D

daplo

Znany użytkownik
Reakcje
479 12 4
#76
A więc na warsztacie znany lubiany model M62 firmy Gutzold - jest dużo informacji o tym modelu w internecie , ja od siebie napisze że buda jest ok , nawet porównując do współczesnych modeli , jest w niej potencjał
1.jpg
2.jpg


dramat jak dla mnie i chyba większości osób które miały z tym modelem czy z podobnymi modelami do czynienia zaczyna sie po zdjęciu budy

3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg


sposób w jaki to wszystko zostało spięte do kupy jest wzięty chyba z montażu kałacha bo przypominam sobie że tam też były takie blaszki sprężynki zaciski tylko po co to było przenosić do modelu który ma być z założenia traktowany w miarę delikatnie , tego nie wiem