• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

[Pytanie] Sterownik DCC - możliwości

pol1techn1k

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam, pozwolę sobie przedstawić się w tym poście, ze względu że jest to mój pierwszy post. Dlatego witam wszystkich bardzo serdecznie, mówcie mi Pol1techn1k lub po prostu Yasiek.

Jako że zbliżam się do wyboru specjalizacji a tym samym do pracy inżynierskiej, postanowiłem reaktywować moją przy domową kolejkę.
Kilka lat temu razem z ojcem stworzyliśmy stół do makiety który mierzy sobie 5m x 8m, oco ja by nie patrzeć pozwala na uruchomienie kilku torów. Zabudowa, choć nie wielka też jest, jednak zamierzamy ruszyć to od nowa. Pomysł jest aby oprócz stworzenia profesjonalnie makiety, to dodatkowo stworzyć profesjonalny sterownik DCC, o tym, że sterownik dcc jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem nikogo chyba nie trzeba przekonywać. W osobnym, następnym wątku założę temat o samej makiecie jednak chciałbym zapytać jak rozwiązano w fabrycznych lub amatorskich sterownikach małych kolei nurtujące mnie problemy.
Aby nie zawalić pytaniami będę dawkował je w sposób umiarkowany:

1. Jak odbywa się układanie rozkładu jazdy, u mnie każdy pociąg oprócz lokomotywy o danym adresie ma mieć określony priorytet przejazdu (czyli pośpiech jedzie zawsze, towarowy stoi i puszcza)?
2. W jaki sposób lokalizujemy daną lokomotywę, pobór prądu w sekcji czy kontaktron?
3. Jak odbywa się dodawanie nowego pociągu do makiety, jeśli jeździ jeden lub więcej pociągów?

To tyle pytań na tą chwilę. Jeśli uda się coś odpowiedzieć będę bardzo wdzięczny.
Czekam na odpowiedzi.
Y.M.
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#2
Ad.1 Najlepszy będzie komputerowy system sterujący DCC, może obsługiwać rozkłady jazdy, a nawet w przypadku dłuższej zajętości torów system może opracować objazd. Osobiście polecam najlepszy program czyli Train Controller z www.freiwald.com

Ad.2 Najczęściej przy pomocy czujnika analizującego pobór prądu w sekcji - ale najnowsze systemy DCC wspierają RailCom - czyli system który dwukierunkowo przesyła informacje. W najprostszej wersji zwraca adres lokomotywy w danej sekcji, bardziej rozbudowane wersje potrafią przesłać dużo więcej informacji np. zwrotna informacja o aktualnej prędkości lokomotywy.

Ad.3 Dodajesz nowy adres lokomotywy do systemu i już. Oczywiście jeśli wykorzystujesz program możesz zdefiniować dla lokomotywy rozkład jazdy.
 
OP
OP
pol1techn1k

pol1techn1k

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Cieszę się że ktoś wreszcie odpowiedział na moje pytanka, a czy kolega orientuje się czy szyna nadawcza również wykorzystywana jest do przesyłania informacji? Bo przecież jedna to masa. Gdyby kolej jeździła po 3 szynach to nie było by żadnego problemu. Może orientujesz się jak to jest technicznie rozwiązane.
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#4
pol1techn1k napisał(a):
Cieszę się że ktoś wreszcie odpowiedział na moje pytanka, a czy kolega orientuje się czy szyna nadawcza również wykorzystywana jest do przesyłania informacji? Bo przecież jedna to masa. Gdyby kolej jeździła po 3 szynach to nie było by żadnego problemu. Może orientujesz się jak to jest technicznie rozwiązane.
Poczytaj tutaj:

http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Command_Control

a potem poczytaj tam gdzie prowadzą linki u dołu strony.
 
OP
OP
pol1techn1k

pol1techn1k

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Dzięki za odpowiedź, już zwiedziłem dawno wikipedię, opendcc itd, poszukuję informacji jak przesyłać informacje o prędkości, kierunku, położenia, itd w danej chwili. Jest to na 100% sprzężenie zwrotne, ale jakim cudem?
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#7
Problem lokalizacji pojazdów na makiecie jest jednym z wiecznie nierozwiązanych, podobnie jak problem lokalizacji obiektów w przestrzeni zamkniętej. Najbliżej jest RailCom, ale czar DCC przy tym pryska, bo żeby dobrze lokalizować, trzeba podzielić tory na odcinki izolowane. A miało być tak pięknie...

Odbiornik RailCom - to w zasadzie podwójny komparator i mikrokontrolem z UARTem do odbioru, po jednym na każdy odcinek izolowany. Można znaleźć w sieci inne rozwiązanie - mikrokontroler z wieloma wejściami sygnału zrobionymi na ADC, ale na moje oko to nie ma prawa działać - czasowo nie wyrobi, a i odczyty wątpliwe..
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#8
Przecież DCC to tylko cyfrowe przesyłanie sygnałów analogowych... :(

PS. A nikt nie wymyślił takiego dekodera, który "odkrywa" mijające słupki, w których zakodowane jest położenie? Tylko słupki muszą być banalnie tanie...
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#9
Nie, ale za to wymyślili migający nadajnik w lokomotywie i czujniki optyczne pod torem odbierające nadawany kod - to nieco prostsze, bo nie trzeba już kombinować z przesyłaniem danych z lokomotywy.
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#10
Dostałem od pewnego miłego Kolegi taką prywatną wiadomość:

"Zanim zaczniesz glosic cos publicznie, popracuj nad wzrokiem. Dzieci to czytaja i pewnie wierza w to, co wypisujesz.
Pozdrawiam,
Dzidek"

Ponieważ ja, jak tu wszystkim wiadomo, niekumaty, proszę Kolegów o wytłumaczenie, co mój Szanowny Rozmówca miał na myśli, bo bardzo jestem ciekaw.
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#12
No to niech mnie ktoś oświeci, jak mikrokontrolerem o wydajności kilkunastu milionów prymitywnych operacji na sekundę można równocześnie czytać i obrabiać programowo osiem źródeł danych, które należy próbkować min. 250 tysięcy razy na sekundę każde. O wydajności przetwornika ADC już nawet nie wspomnę - raczej nie wierzę, że potrafi mierzyć jeden kanał w czasie ćwierci mikrosekundy.
 

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#13
Niby odgrzewam kotlet, ale temat wisi, warto więc coś napisać.

Nie jest bardzo istotne z jaka prędkością (w rozsądnych granicach) działa CPU, ważne, czy i jak wykorzystuje się peryferia. Nawet najszybszy CPU "wymięknie" gdy programowa będzie generował PWM, co innego, gdy skorzysta się ze sprzętowych możliwości uC.

Generalnie, temat woda. Można dużo pisać mało robić, można dużo robić mało pisać. Znam "malućkie" uC jak AVR, PIC (o 8051, Z-8 nie wspomnę) jak i duże jak ARM z kilkoma rdzeniami. Nie bez powodu wybrałem ARM, nie tylko ze względu na niską (teraz) cenę.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 15
DCC 5
DCC 6
M
DCC 3
DCC 11

Podobne wątki