• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

0m Pytanie o zdjęcia wagonu Uaa-8251

OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#43
Ponieważ chcę zakończyć niektóre prace, rozpoczęte kilka lat temu to mam znów pytanie odnośnie cystern, ale na koleje wąskotorowe. Czy na takich kolejach były używane wagony cysterny z budką hamulcową?. Wrzucam tu poglądowe zdjęcia moich wagonów cystern, jedne z budką, drugie bez. Mnie się bardziej podobają te z budką. Tylko czy to będzie miało odzwierciedlenie w rzeczywistości. Chodzi oczywiście o budki hamulcowe, bo wagony i tak są budowane z głowy, ponieważ nie posiadam żadnych planów.
Zdjęcie-0739.jpg
Zdjęcie-0741.jpg
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#44
Dalsza część prac związana z budową cystern. Wytoczyłem imitację otworu wlewowego, wywierciłem otwory pod imitację otworu wlewowego i próbnie je przymierzyłem.
Zdjęcie-0749.jpg
Zdjęcie-0747.jpg
Zdjęcie-0750.jpg
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#49
Ostatnio zakupiłem do mojego składu wagonów towarowych wagon Brankard oraz wagon zbiornikowy. Po dokładnym obejrzeniu go zauważyłem, że pod dachem ma przytwierdzoną listwę, wygląda na listwę od elektroniki. Do wagonu jest dołączona instrukcja w języku niemieckim. Czy ktoś z kolegów znających język niemiecki mógłby tak z grubsza wytłumaczyć do czego ta listwa służy. Byłbym niezmiennie wdzięczny.
Zdjęcie-0997.jpg
Zdjęcie-0999.jpg
Zdjęcie-0981.jpg
Zdjęcie-1020.jpg Zdjęcie-1021.jpg Zdjęcie-1022.jpg Zdjęcie-1024.jpg
 
Reakcje
45 1 5
#50
Na tych zdjęciach instrukcji nic nie ma o listwie. Jest zato o oświetleniu wagonu. Czy aby ta listwa nie ma coś wspólnego z oświetleniem?

Jest napisane że fabrycznie adres jest ustawiony na 99, f0 zarządza światłem w przedziale służbowym a F1 w przedziale bagażowym. CV55 kontroluje jasność.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#51
Z instrukcji wynika, że model jest fabrycznie wyposażony w oświetlenie z dekoderem cyfrowym. Ta listwa to z pewnością właśnie oświetlenie, w instrukcji jest mowa o LEDach. Przy zasilaniu analogowym światła zaświecają się od napięcia ok. 5 V, a po wyłączeniu zasilania świecą się jeszcze przez moment (pewnie jest kondensator podtrzymujący). Dekoder jest fabrycznie ustawiony na adres 99, można to zmienić korzystając ze standardowego systemu sterowania DCC. Jak już napisał kolega Walter, F0 włącza oświetlenie przedziału służbowego, F2 - bagażowego. Dalej jest instrukcja jak można zmienić przyporządkowanie klawiszy funkcyjnych, jeżeli chce się używać innych, niż F0 i F1. Można też ustawić tak, że jednym przyciskiem włącza się i wyłącza oba światła jednoczesnie. Może to być przydatne, jeżeli adres ustawi się na taki sam, jak ma lokomotywa ciągnąca skład - wtedy F0 i F1 sterują czymś już w lokomotywie, a do tego wagonu trzeba zastosować inne klawisze F. Jasność ustawia się CV55 w zakresie 0 (wyłączony) - 255 (najjaśniej), fabrycznie jest 150.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#53
Ponieważ zbieram również skalę 0m, to w tym temacie wstawię zdjęcia mojego ostatniego zakupu wagonów towarowych w tej skali, a wykonanych przez firmę Bemo. Wagony wykonane są bardzo dokładnie, prezentują się wspaniale.
Zdjęcie0395.jpg
Zdjęcie0396.jpg
Zdjęcie0398.jpg
Zdjęcie0400.jpg
Zdjęcie0408.jpg
 

wa1aw

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#58
Ponieważ chcę zakończyć niektóre prace, rozpoczęte kilka lat temu to mam znów pytanie odnośnie cystern, ale na koleje wąskotorowe. Czy na takich kolejach były używane wagony cysterny z budką hamulcową?.
Panie Janie, przepraszam, że dopiero teraz zajrzałem do Pańskich wpisów. Mogę jednak zadowolić Pana jednym zdjęciem cysterny na tor 750 mm z Nadwiślańskiej Kolei Wąskotorowej z okresu w którym była własnością PKP. Wątek o kolejce NKW znajdzie Pan tutaj: http://forum.modelarstwo.info/threa...orowa-tajemnice-skarby-i-uroki-kolejki.31150/ Jeśli buduje Pan tabor wąskotorowy, to proszę śledzić postęp w temacie.

Cysterna NKW z budką hamulcową. Źródła zdjęcia niestety nie pamiętam. Swoją drogą piękne modele Pan wykonuje :)
cysterna NKW.jpg
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#59
Bardzo dziękuję za słowa uznania, lecz są na tym forum koledzy którym wychodzi to o wiele lepiej niż mi. Za zdjęcie również bardzo dziękuję, na pewno się przyda.