• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie o wyginanie sklejki

gotyk1

Użytkownik
Reakcje
28 0 6
#1
Cześć. Mam pytanie - czy da się wygiąć sklejkę 'w łuk' tak, aby bok segmentu miał kształt taki jaki ma kształt szlaku? Efekt, jaki chciałbym uzyskać jest pokazany na obrazku - po lewej klasyczny segment jaki wszyscy buduja a po prawej taki jaki ja chciałbym zbudować. Chciałbym sklejkę tak wygiąć bo mam ciasne warunki mieszkaniowe i łatwiej by mi było potem taką wygiętą magazynować
 

Załączniki

BORUCH

Aktywny użytkownik
Reakcje
191 0 0
#3
Żeby sklejka miała kształt łuku to trzeba ją wyciąć w tej formie. Superform daję się "zwijać", ale wygięcie jej tak jak torów typu flex nie jest możliwe.
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#5
gotyk1 napisał(a):
Cześć. Mam pytanie - czy da się wygiąć sklejkę 'w łuk' tak, aby bok segmentu miał kształt taki jaki ma kształt szlaku?
Da się:

pod warunkiem że są cienkie.

Ale kto powiedział, że mają być grube?
Na załączonym rysunku konstrukcyjne elementy są po prostu w środku.
 

Załączniki

BORUCH

Aktywny użytkownik
Reakcje
191 0 0
#6
Jakoś mnie ta fotka nie przekonała. Chciałbym zobaczyć element (ten, do którego przymocowane są tory) przed wygięciem czyli całkiem prosty. Co do boczków to oczywiście jest możliwe.
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#7

speedylelek

Aktywny użytkownik
Reakcje
5 0 0
#8
Wykonanie boku modułu w kształcie łuku można wykonać bez problemu ze sklejki o grubości 5 mm.
Należy ją wygiąć w pożądanym kształcie , a następnie skleić z drugą sklejką o grubości 5 mm. Po sklejeniu stanowią monolit ( w sensie zachowanego kształtu ).
W kształtowaniu łuku można "pomóc" sklejce lekko nawilżając jedną stronę i pamiętając, że sklejka zwija się w jednym kierunku.
 

Załączniki

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.388 463 29
#9
Myślę, że zaszło to nieporozumienie. Kolega speedylelek już pokazał, jak można wygiąć sklejkę, a na rysunku niżej naszkicowałem też, jak, moim zdaniem, nie da się jej wygiąć.
 

Załączniki

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
#10
gotyk1 napisał(a):
Chciałbym sklejkę tak wygiąć
A nie lepiej blat moduły wyciąć w pożądanym kształcie, a wygiąć tylko boki?
To jest dużo łatwiejsze, albo przez odkształcenie: po podgrzaniu (ale to zależy od sklejki) lub przez ponacinanie płaszczyzny wewnętrznej
 
OP
OP
G

gotyk1

Użytkownik
Reakcje
28 0 6
#12
Cześć. Chcę oczywiście wygiąć tylko boczne burty skrzynki oznaczone na rysunku kolegi Andrzeja napisem TAK. Ławę w odpowiedni łuczek wytnę sobie normalnie piłką. Spróbuję sposobem kolegi speedylelka z dwóch 0,5mm sklejek - łuk nie ma być aż tak mocno wygięty pokazałem na rysunku mniej więcej wygięcie mają być finalnie 2 skrzynki. Dziękuję za Wasze porady
 

Załączniki

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
#14
Cześć. Chcę oczywiście wygiąć tylko boczne burty skrzynki oznaczone na rysunku kolegi Andrzeja napisem TAK. Ławę w odpowiedni łuczek wytnę sobie normalnie piłką. Spróbuję sposobem kolegi speedylelka z dwóch 0,5mm sklejek - łuk nie ma być aż tak mocno wygięty pokazałem na rysunku mniej więcej wygięcie mają być finalnie 2 skrzynki. Dziękuję za Wasze porady
Zerknij w dziale "Imprezy" impreza w Wołowie, jest zdjęcie skrzynek wąskotorowych kolegi Mafia.
Dwie sklejki 0,5mm chyba Ci się paluszki na klawiszach omskły.
 

Podobne wątki