• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie o stary system Roco "Digital is cool" z lo

McGyver

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Grzebałem troszkę na necie w poszukiwaniu jakichś informacji na temat Lokmaus 1... ale jakoś niczego nie znalazłem. Czy posiada ktoś do tego starego systemu jakąś instrukcję? Mam troszkę starych katalogów Roco z 98 roku i tam znalazłem troszke info ale niezbyt wiele. Chciałbym starą myszkę jeszcze wykorzystać do sterowania... tylko proszę nie pisać od razu o wyższości lokmaus 2 czy multimaus :D co jest raczej oczywiste...
 
OP
OP
M

McGyver

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Zakładając mój początkowy tabor w składzie jak na razie 3 jeżdżących lokomotyw... nie ma sensu inwestować w nowe sterowanie skoro dekodery i tak są kompatybilne z nowszym.
Układ 10759 jest dość interesujący - z tego co słyszałem także drogi. Prawdopodobnie dałoby się coś takiego zmontować samemu - wymagałoby to przebadania np. oscyloskopem sygnałów na styku centralki 10761 z lokmaus 2 dla kanałów 0-7 i F0-F1. Następnie należałoby obniżyć poziom napięcia wyjściowego z centralki 10751 i uzupełnienić sygnał o brakujące bity. Zasadniczo powinien wystarczyć zwykły układ bramek cyfrowych odpowiednio pobudzanych... :D bawiłem się czymś podobnym i nie jest to tak trudne jakby się wydawało - główny problem to rozpracować sygnały wyjściowe.
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#4
główny problem to rozpracować sygnały wyjściowe.
Rozpracowywać nie trzeba, bo to wszystko wiadomo jak działa (a nazywa się XPRessNet). Problem jest raczej z praktyką... kilka osób do tego podchodziło i nie znam żadnego działającego ukłądu, który potrafiłby poprawnie gadać z innymi urzadzeniami w protokole XPRessNet...

Tu masz opis: http://www.lenz.com/manuals/xpressnet/xpressnet.pdf

A... jest jeszcze jeden szczegół. Roco rozszerzyło trochę ten protokół o automatyczne nadawanie sobie numerów urządzeń. Niestety - nigdzie nie jest to opisane. Na razie wiadomo, że pakiet ma inaczej liczoną sumę kontrolną - ostatni bit jest zanegowany... W ten sposób "normalne urzadzenia" traktują go jako błędny, a te co wiedzą o co chodzi (czytaj: made by Roco) obsługują go... ;)
 
OP
OP
M

McGyver

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Z racji przyszłego zawodu zajmuję się układami cyfrowymi a w tym programowaniem mikrokontrolerów itp... w zasadzie możnaby taki mikrokontroler zaprogramować aby wysyłał określone sygnały wyjściowe jeśli na wejściu podamy sygnał np z lokmaus 1.
W takim przypadku nie ma problemów z bitem parzystości lub czymkolwiek... może się tym zajmę w przyszłości... jak na razie buduję całkiem przyzwoity zasilacz DC -20/+20V z płynną regulacją co prawda nie do zasilania kolei ale nie wykluczam, że mógłby się też nadać...

Co do możliwości sterowania starym lokmausem znalazłem na stronie Roco takie 2 urządzonka jak dźwig cyfrowy (ale chyba wymaga jakiegoś dodatkowego urządzonka) oraz obrotnica... pewnie jeszcze coś by się wygrzebało. Zasadniczo dałoby się sterować wszystkim co ma 2 funkcje typu wł/wył i ma w sobie silniczek... lub nie :D
 
OP
OP
M

McGyver

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Dostałem oryginalne instrukcje w PDF od firmy ROCO :D widać kontakt mailowy z tą firmą jest całkiem ok... czekałem tylko kilka dni i dostałem co trzeba.
Szkoda, że większość jest po niemiecku ale to i tak nie tragedia :D
Znalazłem za to coś interesującego w sprawie tego starego systemu... mianowicie można do centralki 10751 podłączyć klawiaturkę (10770 lub 10772) - co rozszerza stary system do jakichś 99 adresów urządzeń - a może i więcej ale w literaturze wspomina się o 99 więc chyba tyle się da... czyli stara centralka poprowadzi 8xloko+91 rozjazdów, semaforów... daje to moim zdaniem wystarczające pole do popisu - chociaż jak z zasilaniem takiego molocha to nie wiem... ale przecież wszystko na raz nie jest włączone to myślę, że dałoby radę.

Jak ktoś zna dobrze niemiecki i mógłby przetłumaczyć o co tam dokładnie chodzi to chętnie podeślę te materiały.

Miałem jeszcze troszkę zabawy z upchaniem dekodera do loka - troszkę ciasno było... ale wszystko przebiegło pomyślnie i całość spisuje się elegancko.
Są jakieś tanie proste dekodery i gdzie można je dostać? bo tak kupić jakiegoś loka za 200 + dekoder za połowę tego to troszkę śmieszne :D ale prawdziwe jak widać. Ekonomia...
 
OP
OP
M

McGyver

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
małe sprostowanie: 8 lokomotyw + 128 urządzeń przytorowych... w/g informacji od ROCO. programowanie dekodera odbywa się na osobnym torze... instrukcja powyżej jest ok ale po włączeniu zasilania i przy wciśniętym przycisku STOP trzeba nacisnąć jeszcze przycisk F0 lub F1 a potem loko potwierdzi tym szczęknięciem :D
 

A_Tox

Użytkownik
SKMK
Reakcje
0 0 0
#8
McGyver napisał(a):
Dostałem oryginalne instrukcje w PDF od firmy ROCO :D widać kontakt mailowy z tą firmą jest całkiem ok... czekałem tylko kilka dni i dostałem co trzeba.
Hey!

Czy jest szansa abyś te pliki od ROCO podesłał na email?

Co do zasilacza, o którym pisałeś wcześniej.
Ja mam uruchomiony zasilacz +/- 0-30V.
Schemat jest powszechnie znany i daje bardzo stabilny układ.
Wadą jest, dla niektórych, że to tradycyjny układ stabilizatora szeregowego (nie impulsowy, nie przetwornica itp.)
http://www.elektroda.net/warsztatowe/schematyideowe/zasilaczstab0-30v3a.gif
Poniżej jest opis wraz z wzorem płytki w Protelu. :arrow:Zasilacz 0-30V
Inny opis podobnego zasilacza :arrow: Zasilacz2
Polecam też wątek na "Elektrodzie.pl" http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic113713.html
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#9
Ten schemacik to de facto kit Jabela J31 (o ile dobrze pamiętam). Niestety parametry 30V - 1A są mocno przesadzone. Z bardzo prostego powodu: max zasilanie LM324 to 36V, w praktyce nie powinno się przekraczać 30-32V. Czyli tyle powinno być na kondensatorze filtru bez poboru prądu z zasilacza. Stąd wynika że transformator nie powinien dawać więcej niż ok. 23V bez obciążenia. Pod obciążeniem trzeba od tego odjąć jakieś 2V spadku na mostku prostowniczym, 1,5V spadku na złączu B-E tranzystorów mocy, ze 2-3V żeby je wysterować = tak naprawdę można z niego wydusić 16-18V/1A.
Lenistwo, nie chciało mi się robić płytki do mego sprawdzonego układu i poszedłem na łatwiznę - gotowca. Jestem bogatszy o nowe doświadczenie z dziedziny niedopracowanych kitów a płytkę i tak muszę zrobić...
 

kozak

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#10
jesli chodzi o kity to sa generalnie jak sama nazwa wskazuje kity :devil: nie warto wywalac kasy bo przewaznie uklady te dzialaja na slowo honoru.
 
OP
OP
M

McGyver

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
jeśli ktoś chce te instrukcje od lokmaus1 to proszę o maila na PW to podeślę. Gbbsoft powinien je niedługo zamieścić na stronie - już przesłałem.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 8
DCC 15
DCC 5
DCC 6
M
DCC 3

Podobne wątki