• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

pytanie o składy Sącz-Krynica IVa

SP9XUR

Znany użytkownik
Reakcje
837 1 0
#1
Mam prośbę
może ktoś z kolegów ma jakieś zdjęcia kompletnych składów
(parowóz + wagony) z epoki IVa które jeździły w okolicy Rytro, Piwniczna, Muszyna ...
mam sentyment z dzieciństwa do tych okolic i pamiętam przez mgłę pociągi nad Popradem
ale nie wiem precyzyjnie co tam jeździło ...
tak myślę i planuję aby odtworzyć w modelach co tam pomykało w oryginale
ale nie jestem pewien co ... w jakiej konfiguracji ??
Ol49 ?? / PT47 ?? / TKT48 ??
+ Ryflaki ??
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#2
Temat do przeniesienia do działu "Prawdziwa kolej". A fotek do wrzucenia tu niestety, nie mam. Niedawno ukazała się druga część specjalnego wydawnictwa "Kolei małych i dużych" na temat historii tej linii. W drugiej części jest trochę zdjęć, głównie z TKt48 i Ty2. Wagony to "ryflaki", "zwężaki", później też Y-ki i "bonanzy", czyli standard PKP. Nie mam niestety pod ręką pierwszej części.
 

eSeL

Znany użytkownik
Reakcje
1 0 0
#3
I do tego "Kolej Transwersalna" oraz "Parowozy" - skoro zadajesz takie pyanie to znaczy, że nie masz podstawowych ksiązek o których Ci tu bajamy...
 
OP
OP
SP9XUR

SP9XUR

Znany użytkownik
Reakcje
837 1 0
#7
TKT były napewno
czasy spalinówek mnie już we wspomnieniach "nie kręcą"
ale pamiętam że jakieś "czarne wielkie kopciuchy" w końcu lat 70tych też jeździły (czyli pewnie wspomniane TY2)

przechodząc w konkrety...
zainspirowały mnie wypusty ROBO z "ryflakami" z Chabówki bo jak rozumiem takie dwa wagony pasują pod epokę i przydział
jak rozumiem dalej powinienem szukać TY2
pytanie pozostaje czy do tego można dołączyć "Y" oraz "bonanze" ?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#8
Co wiedziałem, już napisałem. Kolega eSeL i ja podaliśmy najważniejsze pozycje, gdzie należy szukać dalszych informacji, a nie zadawać takich pytań. Ale spróbuję odpowiedzieć, na tyle, na ile umiem.

czyli mniej więcej od kiedy ???
Pierwsze Y-ki na PKP były pod koniec lat 1960-tych. Kiedy pojawiły się na tej linii, nie wiem.

czy Yki były mieszane z ryflakami ??

Czyli czy np TY2 + ryflaki + yki ??

czy raczej TY2 + ryflaki a póżniej tkt48 + y-ki
Wszystko mogło się zdarzyć i z pewnością się zdarzało. Trzeba grzebać w dostępnych materiałach w poszukiwaniu fotek. Nie ma powodu, by sądzić, że Ty2 były wcześniej, a TKt48 później.

I nie pisze się TY2 i tkt48, tylko Ty2 i TKt48. Tyle razy już o tym było na forum, że ręce opadają...

Zwężaków z tamtego okresu nie pamiętam.
W tamtych latach już niewiele tych wagonów było w eksploatacji.

PS. Ryflaki Robo z Chabówki, to chyba współczesne muzealne, a nie z tamtej epoki?
 

mariu5z

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
jeździłem do Piwnicznej i Rytra na wakacje z rodzicami i między innymi z powodu parowozów mam szczególny sentyment do tych okolic... najczęściej widywałem tam TKt48, ale w lecie '83 albo '84 w Rytrze zauważyłem Ty2 ze składem samowyładowczych z kamieniołomu w Wierchomli jeśli się nie mylę skierowany w stronę N. Sącza... przepuszczał bodajże poc. osobowy jeśli dobrze pamiętam... wypruł ze stacji jak tylko tamten przejechał... stawiali już wtedy trakcyję elektryczną, więc pełno maszyn torowych się tam krzątało... :/
 
OP
OP
SP9XUR

SP9XUR

Znany użytkownik
Reakcje
837 1 0
#11
Witam
mam jeszcze zapytanie... poczytałem w drugiej części "Kolei Małych i Dużych"
są zdjęcia ... pokazują czarno białe zdjęcia wagonów z lat 80tych ...
widać ryflaki Yki bonaze i zwężaki ale ... czy takie składy w ogóle miewały wagony klasy 1wszej ??
słabo widać czy cokolwiek ma jedynke :(
czy ktoś podpowie ??
 

Lw.

Użytkownik
Reakcje
13 0 0
#12
Oczywiście, że miały. W materiałach z tej linii przewijają się rozmaite "zwężaki" w tym łamane 1/2 klasa, widać też w tym okresie nówki 112A w rozmaitych konfiguracjach.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 1
Tabor 14
Tabor 25
Tabor 6
Tabor 10

Podobne wątki