• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Pytanie dotyczące światłowodów

Gagar358

Znany użytkownik
Reakcje
1.173 3 0
#1
Witam.
Mam pytanie dotyczące świecenia światłowodów. Posiadam zestaw do konwersji reflektorów w Gagarinie Roco od Kamila (ZNTK Rybnik). W zestawie jest oczywiście komplet światłowodów. Wprawdzie wcześniej nie miałem do czynienia ze światłowodami, ale byłem przekonany, że w tych światłowodach świeci tylko końcówka a nie cały światłowód, co ma szczególne znaczenie przy czerwonych światłach.
Jak się okazało podczas prób, światłowód świeci się na całej długości co nie wygląda dobrze właśnie w przypadku czerwonych świateł. Poniżej parę zdjęć (biały kolor końcówki światłowodu to tylko efekt na zdjęciu).

P1040786.JPG P1040790.JPG P1040799.JPG

Ponieważ wielu z Was ma już doświadczenie w tym temacie, stąd moje pytanie, czy w waszych modelach (po przeróbce świateł) też jest taki efekt świecenia czy akurat mnie się trafiły światłowody które całe się świecą?
Ewentualnie można pomalować taki światłowód na srebrno, ale obejrzałem wiele zdjęć modeli po "operacji oczu" i jestem niemal pewny, że światłowody na nich są w stanie oryginalnym i mają pomalowane (na czerwono) tylko czoło.
Wprawdzie światłowody można kupić jeszcze na Allegro, ale nie wiem czy efekt będzie inny (z tego co wiem są tzw. prawdziwe światłowody, w których świeci tylko końcówka).
 

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#2
Światłowód (a raczej jego boki) trzeba pomalować najpierw czarną farbą, później na to położyć srebrną/metaliczną. Całość na koniec można jeszcze zabezpieczyć lakierem bezbarwnym. Oczywiście mam na myśli malowanie tych światłowodów aerografem. Na koniec przycinasz równo końcówkę i malujesz czerwoną transparentną farbą. I nie jest to jakiś trefny światłowód, po prostu nie malując boków światłowodu nigdy nie uzyskasz efektu świecenia samej końcówki przy tak jasnym strumieniu światła diody LED i przy tak krótkim odcinku światłowodu. Napisałem na pw. Szkoda że nie napisałeś do mnie od razu zamiast pisać wątek na forum, ale z drugiej strony, może te wskazówki odnośnie malowania światłowodów przydadzą się również innym.
 
Ostatnio edytowane:

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.692 58 9
#4
Światłowód (a raczej jego boki) trzeba pomalować najpierw czarną farbą, później na to położyć srebrną/metaliczną. Całość na koniec można jeszcze zabezpieczyć lakierem bezbarwnym. Oczywiście mam na myśli malowanie tych światłowodów aerografem. Na koniec przycinasz równo końcówkę i malujesz czerwoną transparentną farbą. I nie jest to jakiś trefny światłowód, po prostu nie malując boków światłowodu nigdy nie uzyskasz efektu świecenia samej końcówki przy tak jasnym strumieniu światła diody LED i przy tak krótkim odcinku światłowodu. Napisałem na pw. Szkoda że nie napisałeś do mnie od razu zamiast pisać wątek na forum, ale z drugiej strony, może te wskazówki odnośnie malowania światłowodów przydadzą się również innym.
Takie informacje czyli tzw instrukcja montażu powinna być dołączona automatycznie do kompletu.
 

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#5
Takie informacje czyli tzw instrukcja montażu powinna być dołączona automatycznie do kompletu.
Poważnie? No to mnie teraz oswieciłeś. Przed zakupem informuję że instrukcji jako takiej do tych części nie ma, bo po prostu nie powstała. Jeśli ktoś ma pytania lub jakiekolwiek wątpliwości co do montażu to służę pomocą. A jeśli ktoś nie czuje się na siłach żeby samodzielnie podjąć się montażu, wysyła model do mnie albo po prostu nie kupuje zestawu. Nikt nikogo do niczego nie zmusza.
 

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
549 1 0
#6
14D40 napisał(a):
Światłowód (a raczej jego boki) trzeba pomalować najpierw czarną farbą, później na to położyć srebrną/metaliczną.
A czy nie powinno to zostać malowane w odwrotnej kolejności czyli na rurkę światłowodu farba srebrna a na to dopiero czarna ? Tak mi się wydaje że srebrna powłoka będzie odbijać światło a czarna pochłaniać choć nie wiem czy ma to jakieś znaczenie, chodzi chyba głównie o to aby świtało nie wydostawało się "bokami".
 

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#7
chodzi chyba głównie o to aby świtało nie wydostawało się "bokami".
Dokładnie tak, warstwa czarnej farby zapobiega emitowaniu światła bokami światłowodu. Na to srebrny kolor aby światłowód możliwie jak najmniej rzucał się w oczy. Czarna farba nie pochłonie światła wędrującego wewnątrz światłowodu.
 

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
549 1 0
#8
14D40 napisał(a):
Na to srebrny kolor aby światłowód możliwie jak najmniej rzucał się w oczy.
Aaa... czyli chodzi o samą końcówkę światłowodu wystającą z odbłyśnika reflektora. Ja miałem na myśli malowanie po całej długości także części ukrytej w budzie.

A czy ten światłowód pokazany na zdjęciu nie wystaje zbyt mocno ? No chyba że nie jest to jeszcze ostatecznie zmontowane.
 

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#9
Z doświadczenia wiem, że nie jest konieczne malowanie całego światłowodu, wystarczy zabezpieczyć fragment widoczny w odbłyśniku. A światłowód na zdjęciach owszem wystaje za mocno, ale to już robota kolegi Gagar358. Ale wydaje mi się, że nie jest jeszcze zamocowany na stałe. W razie pytań służę pomocą.
 

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.692 58 9
#10
Światłowód (a raczej jego boki) trzeba pomalować najpierw czarną farbą, później na to położyć srebrną/metaliczną. Całość na koniec można jeszcze zabezpieczyć lakierem bezbarwnym. Oczywiście mam na myśli malowanie tych światłowodów aerografem. Na koniec przycinasz równo końcówkę i malujesz czerwoną transparentną farbą. I nie jest to jakiś trefny światłowód, po prostu nie malując boków światłowodu nigdy nie uzyskasz efektu świecenia samej końcówki przy tak jasnym strumieniu światła diody LED i przy tak krótkim odcinku światłowodu. Napisałem na pw. Szkoda że nie napisałeś do mnie od razu zamiast pisać wątek na forum, ale z drugiej strony, może te wskazówki odnośnie malowania światłowodów przydadzą się również innym.
Tutaj przecież już napisałeś co trzeba zrobić, tak trudno to na papier przelać i dołączyć do części, które ktoś zakupił? Chyba nie jest to skomplikowane.
Poważnie? No to mnie teraz oswieciłeś.
Cieszę się, że mogłem pomóc.
A jeśli ktoś nie czuje się na siłach żeby samodzielnie podjąć się montażu, wysyła model do mnie.
Ile trzeba czekać?
 

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#11
sledz, prześledź uważnie tę fotografię a żadna instrukcja nie będzie Ci chłopie potrzebna, właśnie tak montuje się czerwone końcówki ;)

241832252_2995370300790322_833792743618887733_n2.jpg
 

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
#13
jak zachowuje się prawdziwy światłowód (szklany)?
Nie świeci bokami, inaczej niewiele sygnału dotarłoby po podróży przez ocean. Całkowite wewnętrzne odbicie na granicy rdzeń-płaszcz jest bezstratne, jedynie straty na rozpraszaniu w materiale trzeba regenerować. Z resztą dotyczy to również prawdziwych światłowodów nieszklanych - w czujnikach standardowo używane są światłowody z tworzyw.
trzeba pomalować najpierw czarną farbą, później na to położyć srebrną/metaliczną
Rurki omawiane w tym temacie polegają na odbicu światła od powierzchni (granicy plastik-powierze), problemem jest mała różnicy współczynników załamania światła i szorstkość (w sensie optycznym) powierzchni, powodująca częściowe rozpraszanie światła. Ja bym zastosował farbę srebrną/metaliczną (plus jakieś zabezpiecznenie/maskowanie jeśli potrzeba) i tyle: powinna ona odbić to, co chciało uciec (czarna wchłonie, więc na boki nie będzie świeciło, ale do przodu też licho), a jak nic nie ucieka, to nie ma co świecić bokami.
 
OP
OP
G

Gagar358

Znany użytkownik
Reakcje
1.173 3 0
#14
Tempest, oczywiście ten światłowód wystaje bo jest tylko włożony na czas prób.

A tak w ogóle zastanawiam się czy jest konieczne malowanie światłowodu najpierw czarną farbą, czy nie wystarczy tylko srebrna żeby światło nie przebijało przez ścianki światłowodu?
 
Ostatnio edytowane:

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#15
A tak w ogóle zastanawiam się czy jest konieczne malowanie światłowodu najpierw czarną farbą, czy nie wystarczy tylko srebrna żeby światło nie przebijało przez ścianki światłowodu?
Nie zastanawiaj się tylko spróbuj, i jak już spróbujesz to zorientujesz się, że pomalowanie samą srebrną farbą może nic nie dać, chyba że masz jakąś farbę która bardzo dobrze kryje i nie malujesz tego aerografem.
 
Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 1
Tabor 14
Tabor 25
Tabor 6
Tabor 10

Podobne wątki