• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie do wagonowych fachmanów.

garcia ramirez

Znany użytkownik
Reakcje
1.115 50 6
#1
Na jednym z kolejowych for pojawiła się taka fotka. Wiadomo, że z lat 80. Skład dość nietypowy. Oelka i dwa "świeżo wyglądające" wagony dalekobieżne. Mnie ten drugi wyglada na kuszetkę lub sypialny Wars, ten pierwszy wogóle mi nie wyglada na PKP. Jesteście w stanie pomóc?
 

Załączniki

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.235 461 29
#2
Moim zdaniem oba wagony są obce, wyglądają mi na DR. Sypialne i kuszetki WARS były już od dawna niebieskie, a na zdjęciu oba wagony są jednakowo ciemne, najpewniej ciemnozielone. To wygląda na jakis pociąg specjalny. Na pierwszym wagonie nie widać oznaczeń klasy, może to być np. salonka. Wyraźnie za to widać, że nie jest to wagon typu Y; ma bardziej płaski dach (chocby w porównaniu z drugim wagonem) i jest dłuższy, więc chyba to wagon o dł. 26,4 m. Ten dalszy, to z zewnątrz typowy Y, być może właśnie sypialny, ale nie Mitropa, tylko np. rządowy.

To są oczywiście tylko domysły, na zdjęciach nie widać niestety szczegółów. Jeżeli dysponowalibyśmy lepszą kopią zdjęcia, w większej rozdzielczości, być może udało by się coś więcej zobaczyć (np. nr parowozu!). Czy jest znane miejsce i data wykonania fotografii?
 

BYDŁO

Użytkownik
Reakcje
1 0 0
#3
Czy ten pierwszy za parowozem to nie typ "Halberstadt"? Wydaje mi się że widać oznaczenia DR, może to faktycznie jakieś wagony salonki.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.235 461 29
#4
Głowy nie dam, ale "Halberstadt" to były chyba tylko bezprzedziałowe (coś jak nasz 120A, tylko dłuższy).
 

LechZ

Użytkownik
Reakcje
16 0 0
#7
Wygląda to na wagony 21A - była taka niewielka seria, chyba zbudowano je wykorzystując pozostałości po pruskich 4-osiowych boczniakach. Były bezprzedziałowe i miały w środku przedsionek, którego próg (a zatem i drzwi) był cofnięty względem zewnętrzne krawędzi pudła.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.235 461 29
#9
O wagonach 21A dyskutowaliśmy już co najmniej dwa razy. Jedną taką dyskusję znalazłem tu:
http://forum.modelarstwo.info/threa...na-pkp-po-1945-roku.27173/page-17#post-622391
W innym miejscu, przy okazji innej rozmowy na ten temat, zamieściłem swoje zdjęcie wraku takiego wagonu, ale tego wątku nie umiem znaleźć, dlatego swoją fotkę powtarzam tu. Zdjęcie zrobione w Zbąszynku w marcu 1993 roku.

10-img158a.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.802 214 0
#10
Panie Andrzeju proszę o dopisanie jaki to jest wagon, będzie można w przyszłości szybciej znaleźć taką informację.
Generalnie prośba do Wszystkich.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.235 461 29
#11
To oczywiście wagon 21A, którego dotyczy pytanie kolegi teigrekty2, a ja nawiązałem do odpowiedzi, udzielonej już wcześniej przez kolegę LechZ, więc nie widziałem potrzeby powtarzania tej informacji.

PS. Na hasło "21A" nasza wyszukiwarka pokazuje figę: "Brak wyników".
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.802 214 0
#12
Nie o to mi chodzi, w swoim poprzednim wpisie proszę o dopisanie, a dokładnie o opisanie zdjęcia.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.235 461 29
#13
Proszę bardzo, choć nie rozumiem po co. Wystarczy przeczytać dwa wpisy wyżej, żeby wiedzieć o co chodzi, a wyszukiwarka i tak nie jest pomocna.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.235 461 29
#15
No, ale wcześniejszych dyskusji na ten temat wyszukiwarka nie znalazła, ani tej, do której podałem link, ani tej drugiej, gdzie już kiedyś zamieściłem swoją fotkę. Na samo hasło 21A brak wyników, a jak się wpisze wagon 21A, to podaje wiele innych tematów, gdzie jest słowo "wagon", ale niekoniecznie 21A.
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.841 111 7
#16
O wagonach 21A dyskutowaliśmy już co najmniej dwa razy. Jedną taką dyskusję znalazłem tu:
http://forum.modelarstwo.info/threa...na-pkp-po-1945-roku.27173/page-17#post-622391
W innym miejscu, przy okazji innej rozmowy na ten temat, zamieściłem swoje zdjęcie wraku takiego wagonu, ale tego wątku nie umiem znaleźć, dlatego swoją fotkę powtarzam tu. Zdjęcie zrobione w Zbąszynku w marcu 1993 roku.
Dziękuje za odpowiedź i zdjęcie. Niestety ten wątek jest tak wielki że musiał bym iść po każdej stronie aby znaleść coś o tych wagonach. Napisane jest że wagony zostały zbudowane na saksońskich podwoziach, jednak konstrukcja wózków wydaje się być francuska, czy faktycznie tak jest?
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#17
Najprawdopodobniejszą przyczyną "kiepskiego" działania wyszukiwarki jest " luka w pamięci" czy jak kto woli "urwany film" powstała w związku z modyfikacją forum. Już kilkakrotnie o tym pisałem, ale ... jak widać było to pisanie na ... Berdyczów. :(
 

Podobne wątki