• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H0e Px48 w H0e

Marcin Wojda

Moderator Grupy H0e
Zespół forum
FREMO Polska
H0e
Reakcje
164 0 0
#1
W poprzednich odcinkach:
Powstał pierwszy prototyp Px-a. W trakcie jego montażu wyszły setki błędów i niedoróbek popełnionych na etapie projektowania blach do fototrawienia. Drugi prototyp miał składać się sam. I faktycznie: montaż tendra to była sama przyjemność. Nic nie zapowiadało nadchodzącej tragedii...

Drugi prototyp wygląda znacznie lepiej, ale efekt jest gorszy niż miałem nadzieje osiągnąć. Nity ciągle są za mało czytelne (pomimo ich 2-krotnego przeskalowania). Na dodatek podczas wprowadzania poprawek omyłkowo dokonałem odbicia prawidłowej sciany budki, i efekcie mam dwie lewe ściany, co skutecznie uniemożliwia montaż budki.
Lepiej poszło z wiązarami: wszystko działa chociaż płynność ruchu pozostawia jeszcze trochę do życzenia. Dwie osie napędzane są poprzez zębatki, a dwie kolejne poprzez wiązary, co wymaga ich bardzo precyzyjnego montażu i idealnej współbieżności zestawów kołowych. Przy następnym prototypie planuję wykonanie jakiegoś "narządzia", które ułatwi montaż układu jezdnego.
Osobnym problemem jest odbiór prądu – cała konstrukcja jest blaszana, a odbieraki muszą być izolowane, co utrudnia ich mocowanie. Na dodatek trudno je w parowozie zamontować tak, aby nie były widoczne. Zakładałem ich montaż w tendrze, choć i to rodzi problemy: koła tendra są małe i trudno uzyskać dobre przyleganie odbieraków bez jednoczesnego blokowania kół. Na dodatek konieczność poprowadzenia 6 przewodów (silnik+, silnik-, oświetlenie masa, oświetlenie biały, oświetlenie czerwony,
podświetlenie wiązarów) pomiędzy tendrem a parowozem wymaga stosowania bardzo elastycznego i cienkiego kabla. Zamówiłem w Conradzie przewód 0.6mm, zobaczymy jak się sprawdzi.
 

Załączniki

zdeniu

Znany użytkownik
Reakcje
430 13 17
#2
dla mnie laika w takich zabawach wzbudza to podziw
coś pięknego
myślę że mógłbyś przed wykonaniem finalnej wersji pomalować prototypy, ciekawi mnie efekt końcowy :cool:
 

wolfik

Znany użytkownik
Reakcje
987 1 0
#4
Piękny. Fajnie, że przemigrowałeś temat z "Zakazanego Miasta" ;).
Ciekawi mnie jak zrobiłeś komin. Możesz poiwedzieć kilka słów o tym?
Pozdrawiam.
 
OP
OP
M

Marcin Wojda

Moderator Grupy H0e
Zespół forum
FREMO Polska
H0e
Reakcje
164 0 0
#5
wolfik napisał(a):
Piękny. Fajnie, że przemigrowałeś temat z "Zakazanego Miasta" ;).
Ciekawi mnie jak zrobiłeś komin. Możesz poiwedzieć kilka słów o tym?
Pozdrawiam.
To nie migracja, raczej cudowne rozmnożenie... :)
Komin jest formowany z kawałka blachy, którego kształ jest rozwinięciem przyciętego stożka o wymiarach komina. Gięcie blachy wykonuję za pomocą ogrągłego pilnika, przetaczanego po giętym elemencie umieszczonym na gumowym podłożu. Stożek ma podtrawioną górną krawędź, dzięki czemu łatwo jest wlutować obręcz z drutu, która udaje rozszerzenie komina o szczytu. W dole komina wlutowana jest obręcz z blachy, wygięta tak aby przylegała do komina. Po przylutowaniu do kotła, na styk obręczy z kominem nanoszę odpowednią ilość cyny i obrabiam pilnikiem aż do pożądanego kształtu. Wbrew pozorom jest to dość proste do wykonania, a obrabianie pilnikiem komina doskonale odpręża... ;-)
Malowanie będzie dopiero po 3 prototypie. Dotychczas odnosiłem umiarkowane sukcesy w tym zakresie i wolę mieć trochę materiału do trenowania.
 

whosho

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
#6
Odnosnie przewodow pomiedzy lokiem a tendrem - myslales moze o tasmie, takiej jaka jest stosowana np w kalkulatorach z ruchomym wyswietlaczem... ? :roll:



(Sorry, Nie mam polskich znakow na kompie)
 
OP
OP
M

Marcin Wojda

Moderator Grupy H0e
Zespół forum
FREMO Polska
H0e
Reakcje
164 0 0
#8
WM-MODEL napisał(a):
Cieniutkie i miękkie przewody są w kabelku do myszy ;)
I to jest dobry pomysł! :) Moja stara mysza ma gruby kabel, ale przewód nowej jest faktycznie cienki. Jutro w pracy będzie rzeź gryzoni.
O taśmie myślałem, ale te do których miałem dostęp były zdecydowanie za szerokie.
 

wolfik

Znany użytkownik
Reakcje
987 1 0
#9
Czy masz moze zdjecia samej ostoi. Interesuje mnie jak jest skonstruowana, zapewniona sztywnosc, czy grubosc blach jest w skali itp. ?
Sorki za wypytywanie ale sam cos kombinuje, co prawda z zestawu a nie od podstaw ale nie podoba mi sie ostoja - mocno uproszczona. Chcialbym cos pokombnowac z nia.
Pozdrawiam
 
OP
OP
M

Marcin Wojda

Moderator Grupy H0e
Zespół forum
FREMO Polska
H0e
Reakcje
164 0 0
#10
wolfik napisał(a):
Czy masz moze zdjecia samej ostoi. Interesuje mnie jak jest skonstruowana, zapewniona sztywnosc, czy grubosc blach jest w skali itp. ?
Sorki za wypytywanie ale sam cos kombinuje, co prawda z zestawu a nie od podstaw ale nie podoba mi sie ostoja - mocno uproszczona. Chcialbym cos pokombnowac z nia.
Ostoja jest frezowana z blachy o grubości 1 mm. Według skali powinno być 0,6 mm, ale nie było to możliwe ze względu na ograniczenia frezarki. Uproszczenia w samych ostojnicach wynikały z minimalnej grubość frezu 0,8 mm. Ponadto nie odwzorowywałem maźnic, bo i tak są nie widoczne, a ponadto za bardzo nie ma na nie miejsca, ze względu na obecność plastikowych tulei izolujących koła od osi i ostoi. Konieczność ich stosowania wraz ze zwiększoną grubością ostojnic i tak wymusza mniejszy odstęp pomiędzy ostojnicami niż w oryginale (4mm w modelu, powinno być 5 mm).
Uproszczone znacząco są natomiast resory (z lenistwa). Również układ hamulcowy nie będzie zawierał wszystkich elementów oryginału (brak miejsca i koniczność zapewnienia napędu).
 

Załączniki

Reakcje
0 0 0
#14
Meggido napisał(a):
Wystarczy sobie... zrobić.
yyyy.... no tak. Słusznie gadacie towarzyszu :D

Zrobiłem sobie - ale nie jeździ. Statyczny niestety.

Myślałem o jeżdżącym, jak świetnie zapowiadający się model Px-a kolegi Marcina Wojdy.
Przyznam, że miałbym problem z podwoziem, kołami i wiązarami. Gdyby jednak wyjąć coś takiego z gotowego modelu typu takiego jak na obrazku poniżej (ROCO-H0e), to można by tylko nadwoziem się zająć. Pytanie tylko o rozstaw kół i ich średnice. Na oko wspomniane detale wyglądają "akceptowalnie"...
 

Załączniki

Reakcje
0 0 0
#16
TrinonH0 napisał(a):
UNIVERS napisał(a):
Na oko wspomniane detale wyglądają "akceptowalnie"...
Na oko to chłop w szpitalu leży....

Widać różnice...
Naprawdę? :D
Pan doktor ma rację...
Miałem na myśli "akceptowalnie" - czyli, że lekka przeróbka wchodzi w grę - ale to już nie budowanie całości od podstaw. Co kto woli. Zresztą, poziom akceptowalności może być róźny.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
J
Wąskotorówka 14
Wąskotorówka 19
Wąskotorówka 7
Wąskotorówka 3
Wąskotorówka 5

Podobne wątki