• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H0e Px48 w H0e

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.992 140 0
#22
nie szkoda Ci psuć modelu przed jego złożeniem pakując w niego kiepski napęd?
Piko starocie może na alledrogo trafisz

już lepiej poszukaj BR55 Arnolda, że o Flajszmanie nie wspomnę ;)
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#23
Jacek, który robił ten model (nie wiem czy jest na forum, jak jest to niech naprostuje jakby co), twierdzi że zrobił ten model dawno temu właśnie na bazie pikowskiego BR55 i niezbyt dobrze on jeździ, dlatego stał schowany w szopie.
 
Reakcje
0 0 0
#24
ciekma napisał(a):
(....)twierdzi że zrobił ten model dawno temu właśnie na bazie pikowskiego BR55 i niezbyt dobrze on jeździ, dlatego stał schowany w szopie.
Yhy... Warte zastanowienia. No ale jak się BR-ka z PIKOLCA trafi się za grosze, może da się to jakoś "przesmarować" by chociaż nie przerywało...
 

jacekk

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
439 18 0
#25
Witam i czytam. Model Px-a wykonałem dobrych kilka lat temu (6-7). Była to odskocznia od codziennych zajęć. Dostałem model starej BR55 Piko od starszego kolegi z Klubu, który wiedział, że zajmuję się przerabianiem modeli produkowanych seryjnie.
Od początku wiedziałem, że model źle jeździ (ma mocno wytartą przekładnię), ale rozpoczętą budowę trzeba było zakończyć. Model nieźle radzi sobie w jeździe kominem do przodu, w odwrotną stronę za bardzo nim trzęsie na boki.
Wszystko zaczęło się od tendra - tu niewidocznego na zdjęciu. Do niego doszła reszta. Czemu? Bo według mnie najtrudniej go wykonać. Zbyt dużo zaokrągleń, a model wykonany jest w całości z tworzywa. Jest tak wykonany by zmienić podwozie w każdej chwili na lepszej jakości.
 
OP
OP
M

Marcin Wojda

Moderator Grupy H0e
Zespół forum
FREMO Polska
H0e
Reakcje
164 0 0
#27
Trzeci prototyp prawie gotowy. Niestety wciąż nie jeździ tak jak powinien, i mam pewne wątpliwości czy kiedykolwiek będzie: zbyt szerokie koła powodują, że na wiązary zostaje niewiele miejsca. A ponadto trudno je wykonać na tyle precyzyjnie, aby pełniły tą samo rolę co w parowozie, tzn. przenosiły napęd. Nawet niewielkie luzy powodują, że wiązar ma tendencję do ustawianie się w pionie. Problem można zniwelować, zwiększając liczbę kół napędnych do trzech, ale kosztem wierności z oryginałem.
Do końca nie jestem zadowolony też z malowania. Czarny wygląda ok (Motip Dupli w sprayu), ale czerwony jest zbyt matowy. Nałożenie werniksu powinno nieco polepszyć efekt, ale muszę najpierw dokończyć pare detali.
 

Załączniki

keylan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#32
CUDO! dobrze zrozumiałem że napęd jest poprzez wiązary? czy też jest zębatka na jednej z osi a wiązary przenosą na resztę? czemu nie napęd w tendrze?
 
OP
OP
M

Marcin Wojda

Moderator Grupy H0e
Zespół forum
FREMO Polska
H0e
Reakcje
164 0 0
#34
Cieszę się, że Wam się podoba. Dzięki! :)
keylan napisał(a):
CUDO! dobrze zrozumiałem że napęd jest poprzez wiązary? czy też jest zębatka na jednej z osi a wiązary przenosą na resztę? czemu nie napęd w tendrze?
Przez zębatki napędzane są ostatnie dwie osie, reszta przez wiązary. W tendrze jest dość mało miejsca, a na dodatek wózki znajdują się tuż obok siebie. Stwierdziłem więc, że łatwiej będzie umieścić go w parowozie, ale wcale nie jestem w 100% pewny, że to była dobra decyzja.
Kpt.Nemo napisał(a):
Po takiej pochwale autor tego modelu może już spokojnie spać.
Nie mogę, bo model wciąż nie jeździ. Ale walka cały czas trwa... ;-)
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
#35
Normalnie jak żywy. Cudo !!!
Wszędzie szukałem takiego na moją stacyjkę. Gdyby taki był to robiłbym w H0e, a tak robię w H0 bez Px-a :cry:
Czy jakieś firmy czytają to forum...? My takiego chcemy w wielkich ilościach !
Ale w nocy to on wie gdzie jedzie ? :)
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
#38
nie szkoda Ci psuć modelu przed jego złożeniem pakując w niego kiepski napęd?
Piko starocie może na alledrogo trafisz
już lepiej poszukaj BR55 Arnolda, że o Flajszmanie nie wspomnę ;)
Przymierzałem sie (graficznie) do Px-a w skali 0e na bazie H-zerowych BR 55 i BR56 ( po usunięciu osi tocznej). W tej skali jest nieco łatwiej, ale oba loki mają zbyt mały rozstaw osi w stosunku do tej lokomotywy i niepasujące do Px-a położenie cylindrów. Widoczne jest to dość znacznie w większej skali. Chcąc zachować jako takie proporcje trzeba by "skrócić" nieco kocioł (co wygląda pokracznie) lub przesunąć cylindry. Dostępne w skali N są również i wersje z napędem w tendrze, wtedy można sie pokusić na Px 49 Sava z trzyosiowym tendrem.
Przydało by sie mieć dostęp do żywicznej obudowy loka, wtedy takie napędy można by wykorzystać. Najlepiej wymiarowo pasuje podwozie od BR 86, po usunięciu osi tocznych. Rozstaw niemal idealnie pasuje, koła są większe od takich, jakie być powinny o 0,15 mm i cylindry są niemal "na miejscu". Jedyne co, to szprychy za drobne jak na Px-a. Można koła zmienić. Modelarze mają różne sposoby na to. Ważne, że byłby sprawdzony cały układ jezdny. Załączam stosowny obrazek z porównaniem Px 48 i Px 49 w oparciu o różne podwozia. Dla Savy, tender jest również "naciągany, z uwagi choćby na rozstaw osi.
Wydaje mi się, że w obu przypadkach i w wielkości jaką jest H0e, można iść na kompromisy wymiarowe, które w "życiu codziennym" są niezauważalne. Uzyskany klimat miniaturowej rzeczywistości jest równie ważny jak wierność oryginałowi.

Px 49 vs Px 48.jpg
 

Fisz

Aktywny użytkownik
H0e
GGM
Reakcje
59 0 0
#40
Mam na stanie wydruk 3D Px-a w H0e. Z racji tego, że chyba jakoś wybitnie daleko od siebie nie mieszkamy, może dałoby się go użyczyć do testów.

W 0e zaopatrzyłem się w wycinankę kartonową, mam podwozie BR55. Z racji dostępnego podwozia na nim będę pracował, nawet, jeśli wyjdzie nieco karykaturalnie. Pozostaje go potem jakoś dopieścić, coby nie było tak źle... Do jazdy podłogowej mnie wystarczy.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
J
Wąskotorówka 14
Wąskotorówka 19
Wąskotorówka 7
Wąskotorówka 3
Wąskotorówka 5

Podobne wątki