• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Px48 druk 3D

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#3
Oglądałem tę stronę chwilę temu. Zdjęcia wskazują na to, że praca przy późniejszej obróbce materiału będzie duża. Zastanawiam się nad jednym, pilotażowym modelem Lxd2.
 

Maverick33

Aktywny użytkownik
Reakcje
8 0 0
#5
PLA ma fatalne właściwości przy obróbce - potrafi nawet przy zbyt mocnym szlifowaniu zamienić się w gumę.
Są podobno środki chemiczne działajace podobnie jak aceton na ABS ale to zawsze chemia
do małego modelarstwa TT lub H0 raczej się nie nadaje
Co innego inne technologie druku 3D - ale wtedy cena - ehhh
 

(mariusz)

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
24 1 0
#6
Kupiłem kiedyś budę do Mbxd2 z materiału PLA i zacząłem zabawę dach wyszedł w miarę dobrze szpachla farba szlif i tak 2-3x.Co do boków to już tak ciekawie nie było skalpel pilniczek mnóstwo roboty.Buda teraz leży i czeka na lepsze czasy .ABS jest już lepszy w obróbce.
 

Maslo

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
PKMK
Producent
Reakcje
406 1 0
#9
Kupiłem na shapeways model wagonu 801z w jakims tam materiale - Frosted Ultra Detail - co kolwiek to jest za materiał - był taki przeźroczystawy. Detal muszę przyznać naprawdę niezły - niektóre ścianki dla mnie zbyt za grube, oraz co było chyba najgorsze pokryty jakąś tłustą mazią, która za nic nie chciała całkowicie odpuścić modelu - przez to farba trzyma sie powierzchni na słowo honoru. Przy próbie maskowania podczas odrywania taśmy odchodzi całkowicie wszystko do żywego materiału.
Ponieważ jest to cały czas wydruk 3D są widoczne warstwy druku, które w miejscach o słabym detalu czyli np. dach szlifuje się wybornie. natomiast gorzej między detalami. skrobałem sobie nożykiem ale to nie do końca jest to.
Kiedyś usłyszałem że w tym materiale doskonale sprawdza się pędzelek ze szklanego włókna, ale osobiście tego nie zdążyłem sprawdzić. Ponieważ nie podjąłem drugi raz tematu.
No i na koniec, sprawa chyba na szerszą skalę nieopłacalna. Za wagonik http://www.shapeways.com/product/4RBH2YUSP/pddxh-h0e?li=search-results-2&optionId=57164040 z przesyłką wyszło w rezultacie ok 45Eur. Biorąc pod uwagę te minusy, dla mnie dyskwalifikują jeszcze tą technologię jako finalny materiał na wagon. Może do dalszych odlewów, to tak.
Wagonik o większych pojemnościach materiału np, 72W kosztuje już prawie 2x tyle.

Aha - i model przyszedł skręcony po długości - włożyłem go do wrzątku na kilka minut i przycisnąłem go wszystkimi tomami encyklopedii i tak prostowałem kilka dni - z początku było ok ale z czasem efekt skręcenia powrócił. Na szczęście już nie do takiego stanu jak na początku

Tutaj finalny efekt :
Moje modele taboru i makiety H0e
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.716 30 1
#10
Nie polecałbym. Jedyna sensowna rzecz jaką możnaby zrobić z takimi wydrukami to doprowadzić powierzchnie do akceptowalnej jakości i zrobić odlewy żywiczne dla chętnych do wykonania sobie modeli stacjonarnych.
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#11
Ilość pracy potrzebna na doprowadzenie takiego wydruku do stanu używalności byłaby jak dla mnie większa niż zrobienie takiego modelu z polistyrenu od podstaw.
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#14
Wszystko zależy jak duża ma to być konstrukcja i jak skomplikowana. Polistyren jest (jak dla mnie) bardzo wytrzymałym medium. Można się pokusić o grubości odpowiadające przeskalowanym elementom. Ja używam grubości od 1,5mm-0,13mm. Naprawdę da się z tego zrobić każdy model w bardzo wielu skalach. Materiał jest wdzięczny w obróbce, wybacza wiele błędów, doskonale się klei i szpachluje (polecam Tamiyę białą i szarą). Jest na rynku wiele kształtek - ceowniki, teowniki, rurki, pręciki o różnych przekrojach. Cena jak dla mnie też jest stosunkowo przystępna. Wadą jest to, że nie można zamawiać cięcia na ploterze. Można natomiast odkształcać go na przygotowanych wcześniej "kopytach".
 
Z

Zv

Gość
#15
Zgadzam się w 100% prototyp Mbd1 zrobiłem w całości z polistyrenu. Cały wycinałem z palucha przy metalowym wzorniku. Jest dostępna ogromna ilość wszelakich kształtowników. Klei się super, szpachluje, szlifuje, tnie i maluje. Ja nawet delikatnie piaskowałem. Najgrubszy jaki użyłem to 1,0mm Da się to to wypalić laserem ale... wszystkie krawędzie są zaokrąglone i nie znam nikogo poza Grześkiem z GPM'u komu by się chciało ustawiać laser aby ciął a nie palił :) Cięcie olfą to orgastyczna przyjemność :) Bywało że drukowałem dla ułatwienia na samoprzylepnym papierze szablon cięcia i naklejałem na arkusz tworzywa. Prototypowe podwozie do Mbxd2 nad którym teraz siedzę też zrobiłem z polistyrenu w ark i z profili. Wózek kłonicowy i obrotnica do Ziła powstały w całości z tego materiału. No po za kołami :) generalnie tnij, klej, szpachluj, maluj i model gotowy. Ogranicza cię tylko wyobraźnia i odrobina wprawy.

20150314_145121.jpg
 

Tw53-2566

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 1 0
#16
Zgadzam się w 100% prototyp Mbd1 zrobiłem w całości z polistyrenu. Cały wycinałem z palucha przy metalowym wzorniku. Jest dostępna ogromna ilość wszelakich kształtowników. Klei się super, szpachluje, szlifuje, tnie i maluje. Ja nawet delikatnie piaskowałem. Najgrubszy jaki użyłem to 1,0mm Da się to to wypalić laserem ale... wszystkie krawędzie są zaokrąglone i nie znam nikogo poza Grześkiem z GPM'u komu by się chciało ustawiać laser aby ciął a nie palił :) Cięcie olfą to orgastyczna przyjemność :) Bywało że drukowałem dla ułatwienia na samoprzylepnym papierze szablon cięcia i naklejałem na arkusz tworzywa. Prototypowe podwozie do Mbxd2 nad którym teraz siedzę też zrobiłem z polistyrenu w ark i z profili. Wózek kłonicowy i obrotnica do Ziła powstały w całości z tego materiału. No po za kołami :) generalnie tnij, klej, szpachluj, maluj i model gotowy. Ogranicza cię tylko wyobraźnia i odrobina wprawy.

Zobacz załącznik 380626
Kiedy będzie można zobaczyć efekty prac ?
 
OP
OP
B.R. Jakub

B.R. Jakub

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#19
Zastanawiam się nad Px-em (problem stanowi napęd) lub British Rail GT3 (Gas Turbine number 3), jest to angielska prototypowa lokomotywa napędzana turbiną gazową

(źródło)
Wiem jakich kół trzeba użyć, plan już też mam (chodzi o GT3).

Kiedyś nawet zrobiłem projekt Tkh49 do druku razem z kołami, lecz kiedy go dałem do wydrukowania okazało się, że koła mają za cienkie szprychy w kołach, poza tym użyłem jakiegoś dziwnego programu (123D designe czy jakoś tak) i wszystko nie jest jednolitą bryłą ale jest bryłą z łożoną z około 70 części.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
J
Wąskotorówka 14
Wąskotorówka 7
Wąskotorówka 3
Wąskotorówka 5
Wąskotorówka 50

Podobne wątki