• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pulpit

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#24
Kedziol napisał(a):
Kedziol napisał(a):
A mógłby ktoś podać przykładowy numer katalogowy takiego przekaźnika?
paziu1000000 napisał(a):
TS-15
Z lewej strony wybierasz ABC-przełączniki dźwigniowe
Tak więc jeszcze raz proszę o jakiś numer katalogowy bądź stronę www. z takim przekaźnikiem.
dostałeś kompetentną odpowiedź (nr katalogowy, adres strony i opis gdzie go na stronie znaleźć) i czego jeszcze wymagasz ? uło... jakiś jesteś ?
 
OP
OP
K

Kedziol

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#25
pepej, nie jestem ułomem. Prosiłem o przekaźnik a nie o przełącznik. Po podkreślałem oba słowa i nadal nie wiecie o co chodzi.

Prosiłem/ proszę o numer katalogowy przekaźnika a nie przełącznika! (sprawdź różnicę miedzy słowami)
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#26
Kedziol napisał(a):
pepej, nie jestem ułomem. Prosiłem o przekaźnik a nie o przełącznik. Po podkreślałem oba słowa i nadal nie wiecie o co chodzi.

Prosiłem/ proszę o numer katalogowy przekaźnika a nie przełącznika! (sprawdź różnicę miedzy słowami)
Ok przepraszam, moja wina nie doczytałem.

Odnośnie przekaźnika to może być dowolny byle miał jedną sekcje styków i napięcie znamionowe = temu jakim będziesz nim sterował, może być nawet zwykły samochodowy od świateł nr 541. Odnośnie pradu sie nie wypowiadam bo nie wiem ile ciągną napędy Conrada, ale myślę że 5A obciążalności styków spokojnie wystarczy
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#28
gbbsoft napisał(a):
Przekaźnik bistabilny szukaj np tu: http://swiat-modeli.pl/
Piotrze na schemacie jest zwykły przekaźnik, a nie "bistabilny", Bistabilny przekaźnik ma zazwyczaj dwie cewki i dwa stany stabilne położenia styków, a tu potrzebny jest przekaźnik z jednym stanem stabilnym, czyli taki, w którym styki po odłączeniu zasilania wracają do położenia stabilnego / startowego
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#30
Mały wykładzik specjalnie dla kedziol'a, bez zbędnego doktoryzowania się :razz:

Przełącznik on-off-on
Ten opis oznacza, że jest to przełącznik trzypozycyjny, w pozycji środkowej żadne styki nie są zwarte.
Na obrazku "przełącznik on-off-on" jest schematyczny widoczek takiego przełącznika, patrząc z góry, jakby przez obudowę. Kółeczka symbolizują końcówki przełącznika. Czarne kreski to zworki, odizolowane od siebie i sprzężone mechanicznie z heblem ;) jak hebel jest jak na pierwszym rysuneczku zwarte są końcówki 1-2 pierwszej sekcji i 4-5 drugiej, na drugim rysuneczku hebel jest pionowo, środkowa pozycja, żadne styki NIE są zwarte, gdy hebel w górze zwarte są styki 2-3 i 5-6.

Przekaźnik
Jest to ten czarny prostokąt oraz przełącznik sprzężony z kotwicą przekaźnika.
Chyba najtańszy przekaźnik LEG-12: http://www.tme.pl/katalog/index.phtml?f_szukaj=LEG-12

Na obrazku "przekaźnik_z_tme_2.jpg" jest pośrodku widok na końcówki przekaźnika, widok na końcówki jest od dołu. Numeracja końcówek zgodna z moim obrazkiem.
Wykorzystałem rysunek z tme.pl :D
Przekaźniki zasilane są prądem stałym, dlatego na schemacie są oznaczenia "+" i "-".

Na obrazku "schemat_dla_w3.jpg" narysowałem caly schemat proponowanego układu. Oznaczenia cyferkowe są zachowane, według poprzednich rysuneczków.

Napęd Conrad'a
Generalnie napędy zasilane są prądem zmiennym, mozna i stałym, ale wtedy dla przełączenia napędu trzeba by zmieniać przełączenie dwóch kabelków. Wystaje z napędu 6 kabelków -opis i podłączenie w poprzedniej wiadomości.

Zasilacz
W zupełności wystarczy transformator np. TS8/029 http://www.tme.pl/katalog/index.phtml?f_szukaj=TS8/029
Oznaczenia końcówek po wybraniu "INFO"
Dioda prostownicza typu 1N... (dowolna końcówka), kondensator elektrolityczny 1000uF/35V, minus jest wyraźnie opisany na obudowie -druga końcówka to oczywiście "plus".
Teraz wystarczy tylko połączyć ze sobą koncówki "~", "+" i "-" na obu częściach rysunku.

Mam nadzieję, że Ci się nieco rozjaśniło w temacie najprostszej elektryki :D
 

Załączniki

OP
OP
K

Kedziol

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#31
Teraz to już wszystko rozumiem. Dzięki Wam wszystkim za pomoc! Jesteście wielcy!

A teraz kolejne pytanie. :D
Jaka polecacie używać wtyczkę (2/3/1 kablową) do podawania zasilania? Chodzi mi o coś takiego, żeby z tyłu pulpitu zamontować wejścia, a żeby przy makiecie były kable z wtyczkami i żebym mógł wszystko, szybko podłączyć.
 
OP
OP
K

Kedziol

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#33
Kedziol napisał(a):
Jaką polecacie używać wtyczkę (2/3/1 kablową) do podawania zasilania? Chodzi mi o coś takiego, żeby z tyłu pulpitu zamontować wejścia, a żeby przy makiecie były kable z wtyczkami i żebym mógł wszystko, szybko podłączyć.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 12
Elektryka 2
Elektryka 4
Elektryka 16
Elektryka 10

Podobne wątki