• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pulpit

Kedziol

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam.
Zbudowałem już kawałek makiety i teraz muszę zrobić elektronikę. Układ torów mam taki jak na dole (może nie jest zbyt świetny ale tak jakoś mi sie spodobało, na przeróbkę za późno). Podzieliłem na odcinki izolowane (mam nadzieje, że dobrze) i tu mam problem. Nie wiem jak po podłączać kabelki do zasilacza i nie wiem gdzie, jak wstawić przełączniki. Sterowanie jak narazie analog (rodzice nie chcą we mnie inwestować póki nie zobaczą efektów, wszystko idzie z moich pieniędzy). Mam jeden zasilacz EZK-1, myślę, że będe musiał kupić drugi. Na torcie mają jeździć 3 loki. Przeglądałem wiki ale mózg 14 - latka nic nie wymyślił.
Z góry dziękuje za pomoc.
 

Załączniki

OP
OP
K

Kedziol

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Jak będę miał jeszcze jakieś pytania to będę pytał (pozwolę sobie)
To teraz trochę o budowie pulpitu i sterowaniu zwrotnicą (Piko W3).
Będzie sterowana 2 Conradami. Czy jest możliwość aby jeden przełącznik sterował tą zwrotnicą czy też muszą być 2 przełączniki?
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#8
Wydaje mi się, że starczy jeden i to nawet 2-położeniowy, bo Conrady mają wyłączniki krańcowe. Ale prosiłbym aby to ktoś potwierdził... :grin:
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
Kedziol napisał(a):
i z jednym przełącznikiem łączącym oba napędy
Z racji tego że są 3 możliwe pozycje (jazda w lewo,prawo i na wprost) przydałby się przełącznik 3 pozycyjny

Problemem może być to że w przypadku jazdy po łukach dłuższe iglice są przestawione w lewo lub w prawo z czym conrad sobie bez problemu poradzi natomiast przy jeździe na wprost te same iglice muszą być ustawione na środku. :???:

Jak jest możliwość to poprosiłbym jakieś większe zdjęcie tego rozjazdu bo na necie to same malutkie można znaleźć.
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#13
xendx napisał(a):
...w przypadku jazdy po łukach dłuższe iglice są przestawione w lewo lub w prawo z czym conrad sobie bez problemu poradzi natomiast przy jeździe na wprost te same iglice muszą być ustawione na środku. :???:
Gupoty wypisujesz :D

Sprzężone są ze sobą pary iglic: krótsza z dłuższą. Na obrazku mozliwe położenia.

Aby sterować jednym przełącznikiem przydałby się przekaźnik. Przełącznik dwubiegowy, przekaźnik z jedną parą styków.

W położeniu "na prosto" przełącznik jest pośrodku, przekaźnik "zwolniony", napędy są w położeniu: czerwony -1, niebieski -2.
Po przełączeniu przełącznika w dowolną pozycję skrajną, przekaźnik zadziała, odłącza napięcie od cz.1 i n.2, i w zależności w którą stronę ma byc przejazd zadziała napęd czerwony -2 lub niebieski -1.
"+" i "-" zasilanie przekaźnika, obojętne który z której strony.

Położenia i kolorki umowne, tak sobie narysowałem :razz:
 

Załączniki

  • 51,6 KB Wyświetleń: 2.485

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
126 3 0
#15
łołoo
tylko pamiętajcie panowie żeby zastosowac przełączniki on-off-on
ale żeby nie były stabilne, żeby po włączeniu on i po puszczeniu wajchy samemu wrócił na off, bo inaczej popalicie sterowania.
a i jeszcze odnośnie połączenia makieta-pulpit
wykorzystaj kolego taką magistralę jak są w kompie czy coś podobnego, bo póżniej będziesz miał problemy z transportem (o ile coś takiego planujesz)
moja makietka (2,5x1,25m) jest składana (!) tak jak jedno skrzydło od stołu do pingponga i odpinane sterowanie bardzo ułatwia transport
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#16
:LOL:
Eeee... tego... mój schemacik JEST na przełączniku on-off-on...

Przełącznik taki ma TRZY stabilne położenia -skrajne i środkowe.

Paziu1000000, napędy Conrad'a mają przełączniki krańcowe, jak długo byś nie trzymał włączonego przełącznika, na pewno nie spalisz napędu :razz:
Nawet wyżej jest o tym napisane :roll:
 
OP
OP
K

Kedziol

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#18
Mógłbym poprosić o kompletny schemat takie połączenia (razem z zasilaczem, przełącznikiem i napędami). Myli mnie to, że przez przełącznik przechodzi '-'. Przełącznik ON-OFF-ON z 6 nóżkami (wiem, że są jeszcze z 3 dlatego wole się upewnić). Na środkową nóżkę idzie minus i na drugą środkową wychodzi ten minus? A gdzie kable 1, 2, 12 (schemat WM-model'a). Czy ma to tak wyglądać? :roll:
 

Załączniki

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#20
Tak ma być :razz:
Obie nóżki opisane "plus" należy razem połączyć.

Na schemaciku przez przełącznik nie przechodzi "-" tylko "+". Ale jak chcesz może być i minus, to obojętne.

Km, nie umiem już jaśniej namalować :D

To jest akurat kompletny schemat -może bez zasilacza ;) jedynie w dwóch częściach. Trzeba tylko połączyć kolorowe punkty ze sobą.

"1" i "2" to kabelki od napędu, te na których są diody. I nie punkt "12" tylko niebieska dwójka i czerwona jedynka -odpowiednie kabelki od napędów, połączone ze sobą i podłączone nie do przełącznika a do styków przekaźnika.
Do styków "NZ" -normalnie zwartych, czyli zwartych jak do cewki przekaźnika nie podłączone jest napięcie. Przestawienie przełącznika w którąś ze skrajnych pozycji powoduje podanie napięcia na cewkę przekaźnika i ten rozwiera ten styk czyli rozłącza połączenie. Działa to tak, że jak przestawisz przełącznik na off -środkową pozycję, przekaźnik "puszcza", styki się zwierają, napędy dostają napięcie na na nieb. 2 i czerw. 1 i ustawiają wajchę do jazdy na wprost -napęd niebieski niebieskie iglice, czerwony -czerwone.

Piszę odpowiednie, bo który jest który musisz ustalić doświadczalnie, JA pokaże Ci tak, a TY obrócisz napęd o 180 st. i już będzie inaczej. Generalnie kabelek "1" to taki, który przełącza napęd w położenie "1", czyli ten suwak musi ustawić się (przełożyć) jak na obrazku, "2" podobnie. Jeszcze prościej: suwak napędu musi być wychylony w stronę jak te grubaśne kolorowe krechy na schemaciku.

ATPO, ten układzik obsługuje się nieco nietypowo: przełączając z jednego położenia skrajnego na drugie trzeba poczekać chwilę w położeniu środkowym aż napędy ustawią iglice do jazdy na wprost, potem dopiero przełączyć w drugie położenie. Ale coś za coś...
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 12
Elektryka 2
Elektryka 4
Elektryka 16
Elektryka 10

Podobne wątki