• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pulpit nastawczy

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#2
Mała podpowiedź z mojej strony :
Z pasków taśmy izolacyjnej o szerokości np 3mm naklejonych na płytę/ płytkę/ taflę ( taśma wykonana z pcv nie przesiąknie farbą )
wyklejasz układ torowy - sugeruję wcześniej powiercić otwory na przełączniki i inne przyciski i maznąć lub psiknąć czymś czarnym.
Jak podłoże wyschnie i wykleisz układ torowy psiknij jakimś szarym sprejem odczekaj do wyschnięcia szarego spreya i usuń paski.
Rób to ostrożnie - istnieje ryzyko zerwania farby z płyty...
Po usunięciu taśmy izolacyjnej montujesz przełączniki lampki czy co tam uznasz za potrzebne na pulpicie.

Na płytę nada się pcv spienione w arkuszu 9 ok 3-4 mm grubości) lub tekstolit ( tu już może być 2mm ) - można takie rzeczy nabyć w castoramach/ obi/ leroyach itp... W ostateczności może być cienka sklejka...

Pozdrawiam z MMz:)
 

KuKu

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#3
Można zaprojektować też pulpit np w Cadzie, wypalić w plexi otwory na diody i przełączniki, a następnie na plexi nakleić nadruk z planem torowym i całą resztą
P1017196.JPG
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
43domek12
Reakcje
0 0 0
#4
Można zaprojektować też pulpit np w Cadzie, wypalić w plexi otwory na diody i przełączniki, a następnie na plexi nakleić nadruk z planem torowym i całą resztą
Zobacz załącznik 431427
Witam.
Pulpit b.ładny,podoba się.Lecz ja chciałem zachować orginalną zieloną kolorystykę tła,taką jaka występuje na prawdziwych pulpitach nastawczych występujących na nastawniach PLK.
 
OP
OP
43domek12
Reakcje
0 0 0
#6
Właśnie kupiłem i dociąłem zieloną płytę PCV na pulpit i zastanawiam się jak na niej umieścić czarnym kolorem układ torów?
Zastanawiam się nad rysowaniem markerem lecz obawiam się o jakość wykonania.Co prawda kolega wyżej proponuje jej malowanie najpierw na czarno,następnie oklejenie taśmą 3-4mm.Następnie na powrót na zielono.Tutaj pojawia się kolejny problem:
Farba na płytę PCV powinna być dwu składnikowa a to wyklucza natrysk (nie posiadam ani aerografu ni też pistoletu do malowania) a pędzlem wyjdzie nijak.No,chyba że są farby gotowe w aerozolu do malowania na powierzchniach PCV o których nic nie wiem?Po drugie:Mam kłopoty z zakupem taśmy z PCV o szerokości 3-4mm.Summa summarum pozostanie pewnie jednak marker?;)
 

KuKu

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#7
Właśnie kupiłem i dociąłem zieloną płytę PCV na pulpit i zastanawiam się jak na niej umieścić czarnym kolorem układ torów?
Zastanawiam się nad rysowaniem markerem lecz obawiam się o jakość wykonania.Co prawda kolega wyżej proponuje jej malowanie najpierw na czarno,następnie oklejenie taśmą 3-4mm.Następnie na powrót na zielono.Tutaj pojawia się kolejny problem:
Farba na płytę PCV powinna być dwu składnikowa a to wyklucza natrysk (nie posiadam ani aerografu ni też pistoletu do malowania) a pędzlem wyjdzie nijak.No,chyba że są farby gotowe w aerozolu do malowania na powierzchniach PCV o których nic nie wiem?Po drugie:Mam kłopoty z zakupem taśmy z PCV o szerokości 3-4mm.Summa summarum pozostanie pewnie jednak marker?;)
Możesz spróbować zrobić nadruk na folii bezbarwnej.
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#8
Tak jak pisałem parę postów wyżej... Niema co sobie życia utrudniać- weż nóż tapicerski/ kuchenny/ skalpel/ scyzoryk/... i potnij tasmę izolacyjną na w miarę równe paski i po problemie.
Najtrudniejsze są najprostsze rozwiązania...
Pozdrawiam z MMz:)
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.561 386 20
#10
A w czym jest problem?
Możesz wziąć linijkę i pisak (np taki, jakim
Komu taki nadruk na foli można by było zlecić?
A nie prościej kupić sobie folię samoprzylepną do drukarek atramentowych albo do drukarek laserowych i wydrukować sobie samemu w domu? U wujka google znajdziesz mnóstwo ofert na takie folie. No chyba, że nie masz komputera i nie masz drukarki...
 
OP
OP
43domek12
Reakcje
0 0 0
#11
Komputer jak widać posiadam.Moja drukarka atramentowa drukuje w formacie max A4.(czyli ok.21x29 cm).Płyta posiada wymiary 40x35cm.Ze względu na skomplikowanie układu torowego chciałbym aby wykorzystana była cała powierzchnia pulpitu.
Jak widać w tych rozmiarach raczej foli nie wydrukuję.Stąd moje pytanie o ew.zlecenie.
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#13
... lub rozbić układ na tyle segmentów ile potrzeba w myśl zasady "masz łeb i..., więc kombinuj"...
Podałem Tobie rozwiązanie "analogowe" i łatwiejsze mi do głowy nie przychodzi...

Pozdrawiam z MMz:)


ps. ten pulpit z załącznika robiłem na odwal się, wciskając w niego jeszcze dwa zasilacze...
IMG_20161106_212942[1].jpg

ps do ps... to białe wokół zasilaczy to spienione PCV, a pulpit zdążył się zakurzyć - makieta idzie do demontażu...
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.561 386 20
#14
Moja drukarka atramentowa drukuje w formacie max A4.(czyli ok.21x29 cm).Płyta posiada wymiary 40x35cm.Ze względu na skomplikowanie układu torowego chciałbym aby wykorzystana była cała powierzchnia pulpitu.
To jak już kolega @Harry Potter napisał, zawsze można rozbić taki układ na dwie lub trzy części, wydrukować każdą na osobnej folii i nakleić na pulpit. No ale jak chcesz mieć to wydrukowane na jednym arkuszu to musisz udać się do drukarni, bo tam drukują na wielu różnych formatach i na wielu różnych materiałach. Być może i wydrukują Ci na płycie PCV. Musisz pytać.
[DOUBLEPOST=1478464720][/DOUBLEPOST]Aha... Możesz jeszcze popytać w firmach, które zajmują się produkcją materiałów i gadżetów reklamowych. Takie firmy też mają sprzęt do druku na różnych materiałach i w różnych formatach.
 

KuKu

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#15
Ja tam się trochę nasklejałem wydruków wielkoformatowych z kartek A4, więcej zachodu i pracy przy tym niż to kosztuje tak na prawdę.
 
OP
OP
43domek12
Reakcje
0 0 0
#16
Dziękuję Wam wszystkim za rady.
Konkretną decyzję podejmę w nadchodzącym tygodniu.Wezmę pod uwagę powyższe rady i w zależności która będzie dla mnie bardziej dostępna oraz łatwiejsza do wykonania-tę wykonam.Pozdrawiam.
 

nohab

Znany użytkownik
Reakcje
540 115 2
#17
Mój pulpit, narysowany był w Corelu, wydrukowany na foli samoprzylepnej, zalaminowany jednostronnie i przyklejony na skrzynkę.
Służy już kilka lat.
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#20
Szykuję pulpit do stacji technicznej. Pierwotnie założone miejsce pozwala na projekt o długości ok 30 cm. W załączonym pliku pdf praktycznie jest on w wielkości rzeczywistej. Zastanawiam się czy nie jest jednak zbyt mały i te wszystkie przełączniki nie będą zbyt ciasno upakowane ... Co sądzicie ? Nie mam żadnego doświadczenia w wykorzystaniu czegoś takiego stąd pytanie.
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Z
Techniki modelarskie 1
Techniki modelarskie 2
Techniki modelarskie 10

Podobne wątki