• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Przyszłość jest jasna, przyszłość to analog

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#23
WM-MODEL napisał(a):
Tak przy okazji, jak może wyglądać porządnie zrobiona kabelkologia w cyfrze
Jakoś dalej dużo tych kabli. Powinien być postawiony dekoder akcesoriów, od którego idzie zasilanie tych 7 siników rozjadów (gigantów). Może on gdzies jest, tylko zdjęcie tego nie obejmuje.

Cała zabawa polega własnie na tym, że idzie mała ilość przewodów do dekodera, a od dekodera idą przewody do silników. Cały taki układ rozjadów i dekoder ma lokalną kablologię - jest w pewnym sensie układem zamkniętym. I na tym polega różnica między DCC a analogiem. Do takiego układu idzie bardzo ograniczona ilość przewodów (np: 6), i do następnego idą te same przewody itd.
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#25
Cała zabawa polega własnie na tym, że idzie mała ilość przewodów do dekodera, a od dekodera idą przewody do silników. ... Do takiego układu idzie bardzo ograniczona ilość przewodów (np: 6), i do następnego idą te same przewody itd.
Wybacz, ale ciagle powtarzam, to żadna oszczędność i uproszczenie, zastępować wiązkę przewodów skomplikowana i drogą elektroniką.
Może w przypadku wielkich stacji lub prowizorycznego rozkladania na podłodze ma to sens.

Nawiasem mówiąc, w przypadku sterowania rozjazdów z silnikami za pomoca pradu stałego o przełączalnej polaryzacji, potrzeba tylko n+1 kabli z pulpitu do stacji.
Czyli te 6 kabelków w analogu załatwia 5 niezależnych rozjazdów :)

gbbsoft napisał(a):
A jeżeli chodzi o dekodery w trybie analogowym, to tu jest lista cech jakie maja dekodery Quantum w trybie analogowym: http://www.tonystrains.com/products/qsi.htm
No niezłe, chyba coś w tym rodzaju miał ten 060Da na wystawie w Nowej Hucie,
czyje to było cacko?
Do szczęścia jeszcze tylko akumulatorka brakuje, chociaż dobra szwungmasa załatwia problem przerw, a kondensator, z tego co wiem, potrzymuje na chwile dźwięki i światła?
No i problem przypadkowego wjechania wjechania na sekcję o przeciwnej polaryzacji powinien być rozwiązywany
przez taki dekoder (tzn dekoder powinien zasilać silnik ciągle tę sama polaryzacją,
jedynie łagodnie sie zatrzymać trabiąc alarmująco).

Nawiasem mówiąc, okazuje sie ze nie jestem jakimś renegatem:
http://www.tonystrains.com/technews/qsi-qe-review.htm
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#26
ciekma napisał(a):
5 niezależnych rozjazdów
No widzisz. Ty patrzysz z innej perspektywy niż ja. U mnie ilość rozjazdów przekroczyła juz 30-tkę...

Absolutnie zgadzam się z tobą, że świat analoga jest fajny. Bardzo podobaja mi się pulpity pokazywane nawet na tym forum. Jestem pod wrażeniem cierpliwości osoby, która to wykonała. (Ja tam wolę myszką na ekranie programu składać z klocków - po prostu nie mam tyle czasu ani samozaparcia, aby zrobić to z układów elektrycznych). I w ogóle ja lubię sobie co pewien czas coś nazmieniać. Włąśnie kombinuje jak to dodać z 10 kolejnych rozjazdów w różnych miejscach... :D tylko muszę poczekać aż mi Roco wyprodukuje kolejne geoLine...

zobacz podsumowanie dla "Quantum Engineer DC Controller Review":
It is a good solution for a small layout and a single operator and only a few locomotives. This system is not a standard and it only works with locomotives equipped with QSI decoders
Trochę psa tu właśnie jest pogrzebane... Ile chcemy unikalności, ile uniwersalności, a ile nowości - każdy musi sobie sam odpowiedzieć (czasami poprzez własny portfel)

Dopóki będzie potrzeba, to będą produkty. A czy coś jest martwą odnoga... czas pokaże...
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#27
ciekma napisał(a):
Moja konkluzja jest taka: przyszłość to mikrokontrolery w lokach, ale sterowanie (też) analogowo .
A może taka wersja: analogowo, ale prąd zmieniać od 8V do 16V. 8V - stop, a 16V - pełna prędkość. Wtedy byłby zawsze prąd do zasilania żąrówek... :LOL:
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#28
Te dekodery z analogową kompatybilonścią tak właśnie maja, ze lok startuje powyzej 5V,
ale czy dlatego że tak zaprogramowane czy też mikrokontroler nie działa przy nizszym, to nie badałem.
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#31
Nawiązują jeszcze do mojego prowokacyjnego wątku, drodzy modelarze, jeśli myślicie że DCC zwalnia Was z robienia sekcji na stacji, to się bardzo mylicie, dzielenie torów na wyłączalne sekcje jest przydatne również w DCC, chociażby dla diagnostyki zwarć/przeciążęń boostera, aby wyłączyć oświetlenie składu na torze postojowym itp.

Pozdr,
Mc
 

TKK

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#32
ciekma napisał(a):
...dzielenie torów na wyłączalne sekcje jest przydatne również w DCC,
my to wiemy :)
ciekma napisał(a):
chociażby dla diagnostyki zwarć/przeciążęń boostera, aby wyłączyć oświetlenie składu na torze postojowym itp.
do wylaczenia oswietlenia to sie montuje dekodery w wagonach :)
stosuje sie tez sekcje do chociazby zatrzymania pociagu przed semaforem...

a tak pozatym to witam wszystkich :)
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#34
FREMOludki stosują jedynie sekcje tworzone przez rozłączenie kabelków między modułami, gdy trzeba stosować dwie lub więcej centralek, dla ich synchronizacji, np. w Alsfeld działało 6 centralek Digitrax'a, przejeżdżanie i "przejmowanie" było niezauważalne dla klienta :D

Robienie takich odcinków "bo może się przydać" jest bez sensu ;)

Władek
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#36
CENTRALEK! DCS100.
Boostery swoją drogą.
Po prostu 1000 m makiety było nie do zabezpieczenia przez pojedynczą centralkę + połączenia z boosterami. Postanowili więc wykorzystać więcej centralek i automatycznie je zsynchronizować. W koncu to porządny Digitrax :D

Kolega który tam był opowiadał, że jednocześnie jeździło na makiecie kilkadziesiąt lokomotyw i innych pociągów.

Odcinki możesz sobie robić, Twoja sprawa, ale przy zabawie i tak są wyłączane, tzn. złączane :D

Władek
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#38
Wydaje mi się, że to takie jak napisałem wyżej, automatyczne "przejmowanie" kolejki przez kolejne centrale.
Zresztą pogadaj sobie z Radkiem S., on Ci to wyjaśni, JA tam jestem zwykłym userkiem cyfry, dla mnie to ma tylko działać :razz:



Władek
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#39
WM-MODEL napisał(a):
Wydaje mi się, że to takie jak napisałem wyżej, automatyczne "przejmowanie" kolejki przez kolejne centrale.
Zresztą pogadaj sobie z Radkiem S., on Ci to wyjaśni,
Problem właśnie nie jest (jeszcze) w "logicznym" przekazywaniem loków między centralkami (bo to można w ten czy w inny sposób załatwić) tylko na elektryce... Ja się za mało na elektryce znam, aby o tym dyskutować, ale mimo wszystko poszukuje rozwiązań, jak połączyć dwie CENTRALKI (a nie boostery), aby lok przejeżdzając z jednej na druga nie głupiał oraz aby nie było zwarć. Jedyne rozwiązanie, które znam, to ręczne przełączanie zasilania z jednej centralki na drugą (przełacznik jak w analogu). Natomiast to rozwiązanie mnie nie zadowala (choć może innych tak). Od pewnego czasu szukam rozwiązania automatycznego (ale nie takiego: dwa czujniki i przełacznik)... Sugerowałem zastosowanie modułu takiego jak dla podłaczenia cyfra-analog (albo anty zwarciowego), ale (a) Martinezo powiedział, że nie będzie działać (choć nikt tego nie potwierdził) (b) nie mam jak tego przetestować...

JA tam jestem zwykłym userkiem cyfry, dla mnie to ma tylko działać
Żartowniś z ciebie... :D
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#40
No to napisałem przecież, że pogadaj z Radkiem. Jest "guru" od cyfry w Zababovie i najlepiej to wytłumaczy.

W kazdym bądź razie, w Alsfeld, pociąg który wjeżdżał na odcinek izolowany pomiędzy rejonami pracy centralek, był automatycznie przełączany z jednej na drugą. ATPO, czujniki były takie jak sobie zrobiłem kiedyś, na przekładnikach prądowych, tj. oddzielone galwanicznie od reszty obwodów.
Nawet jest stosowny NEM624: http://www.miba.de/morop/nem624-d.pdf


Władek
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 20
DCC 2
DCC 7
DCC 6
DCC 31

Podobne wątki