• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

0 (1:43) Przyszła pora, aby wyjść z przedszkola :)

Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.
K

Konrad 0

Gość
#1
Witam wszystkich zainteresowanych skalą właściwą, czyli 0

W odpowiedzi na pytania :

1). standard modułów w skali 0 - podaję link do schematów stosowanych w Europie zachodniej :
w tym linku pod koniec jest skala 0 : http://www.modulbahner.de/numerisch/html/default.html
http://www.miba.de/morop/agbm_ph_m0_v1.pdf
http://www.spurnull-magazin.de/anlagen-module/projekte/modulkonzept-grossspurstammtisch-worms/
wąski tor : http://www.fremo-net.eu/1057.html?&L=13

2). ucyfrawianie skali 0 - niczym nie różni się od H0, generalnie silniki lokomotyw pobierają do 1A prądu przy obciążeniu i w związku z tym lokomotywy parowe (z jednym silnikiem elektrycznym) bez problemu da się zasilić przez standardowe dekodery typu ESU 4.0 lub ZIMO MX 631, 632, 633, 644, 645. Głośniki oczywiście ze względu na większe rozmiary dają dużo lepszy efekt dźwiękowy, przede wszystkim więcej basu, co znakomicie poprawia realność dźwięku w stosunku do mini głośniczków. Dla lokomotyw dwu i wielosilnikowych typu diesle, elektrowozy stosowane są dekodery większe typu ESU LokSound XL lub ZIMO 695, 696, które bez żadnych problemów mieszczą się w budach lokomotyw.
Dodatkowo zawsze jest miejsce na zastosowanie czujnika Halla do dokładnego taktowania (synchronizacji) dźwięku dekodera i obrotu kół parowozu, jak również synchronizacji dynamicznego generatora dymu z dźwiękiem.

3). Jest wielu wyznawców skali 0 w naszym kraju, większość jak na razie kryguje się... Od niedawna kolejni Koledzy wyszli z przedszkola, a jeden z nich zaczął już budowę modułów w skali 0, mam nadzieję że niebawem pokaże swój projekt.

4). Tabor PKP w skali 0 - wiele wagonów Lenza nadaje się na przeróbkę poprzez wyłącznie przeznakowanie na polskie oznaczenia, praktycznie ja np. mam już każdy możliwy model wagonu Lenza przeznakowany na PKP i to w epoce III. Szykowane są (nie przeze mnie) dwie (jak na razie) serie modeli polskich diesli PKP, natomiast parowóz Lenza BR64 wyposażony w dekoder dźwiękowy, czujnik Halla i zaczepy sterowane elektronicznie, który kosztuje 600-700 €, idealnie nadaje się do przeróbki na OKl2, tak jak wyposażone fabrycznie w dekodery oświetlenia wagony osobowe typu Donnerbüchsen, z których stworzyłem po przeznakowaniu cały skład pociągu osobowego w relacji Korsze-Olsztyn w postaci : OKl2,ABi,Bi,Bi,Bi,F,Kdth.

Prawdopodobnie będzie można wiele z tego zobaczyć w październiku (19-20) na targach w Poznaniu.
 
OP
OP
K

Konrad 0

Gość
#4
ja skusiłem...??? :eek: sam się skusił :)
o kurcze, obym nie dostał bana za podkupywanie :ROFL:
Witaj w świecie 0-ówki, a więc jest już dla Ciebie w prezencie niespodzianka na start, poproszę na PW adres do wysyłki...
 
Reakcje
2 0 0
#5
Mnie np skusił poziom detali, to, że zamiast jednego silnika mogę zastosować osobny napęd na każda oś, jak w prawdzi
wych lokomotywach, bo się takie maluchy zmieszczą pomiędzy kołami:
233982_RB_00_FB.EPS_250[1].jpg

No i takie tory: :love:
shop_bilder_052_68_0[1].jpg

Już nawet poszło zapytanie do Mirka o takie przytwierdzenia, a miniaturowa piła tarczowa w garażu czeka na cięcie podkładów. Boje się tylko ile będzie kosztowało zrobienie rozjazdu, jak zobaczyłem ile różnych podkładek i mocowańzawiera.No ale po kolei - muszę skończyć w końcu projekt EP09i zabrać się za trawienie:)
 
OP
OP
K

Konrad 0

Gość
#7
Już nawet poszło zapytanie do Mirka o takie przytwierdzenia, a miniaturowa piła tarczowa w garażu czeka na cięcie podkładów. Boje się tylko ile będzie kosztowało zrobienie rozjazdu, jak zobaczyłem ile różnych podkładek i mocowańzawiera.No ale po kolei - muszę skończyć w końcu projekt EP09i zabrać się za trawienie:)
Możesz je kupić na kilogramy u Hasslera razem z podkładami, albo u Demko bez podkładów... W Niemczech robią to maszyny w tysiącach, ja np mam gotowe podkłady z dziurkami i tzw po niemiecku Schienestühle, nawlekam na szynę i potem wkładam na klej w dziurki w podkłdach i powstaje flex :D
http://www.hassler-profile.li/Schienen45D.html
a rozjazdy możesz kupić jako Bausatze :
http://www.hassler-profile.li/Weichen45D.html
http://demko-modellbahn.de/shop2/ad...c8t0da7k6o1&keywords=schienenst%FChle&x=0&y=0
zostaje tylko Handarbeit :D[DOUBLEPOST=1372455761,1372455310][/DOUBLEPOST]
Mnie np skusił poziom detali, to, że zamiast jednego silnika mogę zastosować osobny napęd na każda oś, jak w prawdzi
wych lokomotywach, bo się takie maluchy zmieszczą pomiędzy kołami
a tu masz gotowe napędy : http://www.amz-munz.de/deutsch/einzelachs_allgemein.html[DOUBLEPOST=1372455972][/DOUBLEPOST] Tja, 0 to niebezpieczna idea, spać nie daje, nowi absolwenci przedszkola budują już makietę modułową w skali właściwej, być może zdążą do Poznania, to pojeździmy wtedy nie na 11m a na 17m (y)
 

Uriel

Znany użytkownik
Reakcje
17 0 0
#10
Lokuś, nikto nie odgrzewa, każdy już przeca wie, która skala jest właściwa :ROFL:
Natomiast TeTetkowcy mówią, że ich skala jest "idealna" (nawet Tillig szumnie to nadrukowuje na swoich pudełkach - "Die Ideale Spur") ... Skala 0 niby jest "właściwa"... Za to skale H0/N/Z 'nie unoszą się pychą ani poklaskiem' ;)

Dla mnie skalą właściwą jest skala 1:1 ;) Wszystkie inne skale to tylko jej wierne kopie - no... mniej lub bardziej wierne - które nazywane są modelami ;)

Dziękuję - Dobranoc ;)
 
Reakcje
2 0 0
#11
Możesz je kupić na kilogramy u Hasslera razem z podkładami, albo u Demko bez podkładów... W Niemczech robią to maszyny w tysiącach, ja np mam gotowe podkłady z dziurkami i tzw po niemiecku Schienestühle, nawlekam na szynę i potem wkładam na klej w dziurki w podkłdach i powstaje flex :D
Wychodzi na to ze odkryłem koło na nowo, bo mój patent wygląda identycznie - pewne i wygodne mocowanie. Cenowo polskie odlewy niekonieczniemaszynowe powinny być około połowę tańsze o ile byliby chętni, bo dla 150 sztuk dla mnie to się nie opłaca, bo dochodzi koszt prototypu i przygotowania a wtedy to zakup od Demko wychodzi cenowo tyle samo.
 
OP
OP
K

Konrad 0

Gość
#12
Natomiast TeTetkowcy mówią, że ich skala jest "idealna" (nawet Tillig szumnie to nadrukowuje na swoich pudełkach - "Die Ideale Spur") ... Skala 0 niby jest "właściwa"... Za to skale H0/N/Z 'nie unoszą się pychą ani poklaskiem' ;)
Dla mnie skalą właściwą jest skala 1:1 ;) Wszystkie inne skale to tylko jej wierne kopie - no... mniej lub bardziej wierne - które nazywane są modelami ;)
Drogi Urielu - przeca od dawna wiadomo, że każdy zna (swoją) skalę właściwą i dlatego każdy dobrze i od dawna wie, która skala jest (dla niego)właściwą - czytaj że chłopie między wierszami i bawmy się dalej tym naszym światem kolejkowym od 1:220 do 1:1 I NIGDY NIE BYŁO INACZEJ ! - a ostrzegał FENIX

a do tego każdy kto czyta inaczej znaczenie skali właściwej, to niech się zastanowi, czy oby na pewno jest pewien swojej skali właściwej, bo jak NIE, to niech przejdzie do (swojej) skali właściwej...!!!

a właściwa zabawa :ROFL: to m.in.właściwe prezentacje, a teraz dla właściwego rozładowania napięcia 15 kV 16 i 2/3 Hz proponuję oczywiście w skali właściwej :ROFL: odpowiednie do tego właściwe potwory E52 i E75 : (y)


E52 KISS.JPG



E75 Lombardini.JPG
 
OP
OP
K

Konrad 0

Gość
#13
Wychodzi na to ze odkryłem koło na nowo, bo mój patent wygląda identycznie - pewne i wygodne mocowanie. Cenowo polskie odlewy niekonieczniemaszynowe powinny być około połowę tańsze o ile byliby chętni, bo dla 150 sztuk dla mnie to się nie opłaca, bo dochodzi koszt prototypu i przygotowania a wtedy to zakup od Demko wychodzi cenowo tyle samo.
zgłaszam swój akces na co najmniej 1000 szt, ale powinne pasować do profili Hasslera h=3,5 mm lub Peco h=3,6 mm code 143 (ten sam rozmiar stopki), a do tego czy będą miały czpienie do otworów w podkładach tak jak u Hasslera, bo wtedy szybko się składa tory...? Mogę Ci wysłać kilka takich Schienenstühle od Hasslera jako wzór/przykład razem z podkładem z otworami i kawałkami szyny.
A podkłady drewniane też byś robił (ale z otworami pod trzpienie)...? wtedy mogę zamówić kilka tysięcy do budowy wyżej pokazanego wstępnego projektu makiety...

Dla zainteresowanych tory Lenza mają inny przekrój szyny, ale bez problemu dadzą się połączyć, chociaż 1m flexy Lenza zastępują konieczność budowania ręcznego torów, ale podkłady Lenza są oczywiście z plastiku co zmienia postać rzeczy szczególnie w tej skali (dla 0-wców oczywiście właściwej)
Schienenstuhl neu.JPG

profvergl-hassler3.5-Peco143k.jpg
 
OP
OP
K

Konrad 0

Gość
#14
tym wpisem chcę zainspirować, że skala 0 nie jest taka straszna jeśli chodzi o wielkość - spójrzcie sami, oto zebrane przeze mnie różne wątki w skali 0 : ( najpiękniejsze są te długie promenady na tle zieleni, szczególnie w łukach makiety )

12042290451696.jpg
acd2.jpg
acd3.jpg
bahnhof_05.jpg
heiligenstein.jpg
Idee1.png
kaiw-10-1c38.jpg
kaiw-31-f093.jpg
kaiw-bq-17d6.jpg
kaiw-br-b922.jpg
kaiw-dp-6ea2.jpg
kaiw-e9-3cf1.jpg
 
OP
OP
K

Konrad 0

Gość
#15
i jeszcze kilka inspiracji :
Stangel makieta.jpg
Kelleranlage_Legeversuche2.jpg
Kelleranlage_Uebersicht_03_04_2010.jpg
plan_10.7.png
kaiw-ea-cee6.jpg
kaiw-eg-ff4d.jpg
kaiw-y-e369.jpg
Zrzut ekranu 2011-11-13 (godz. 08.50.05).png





i jeszcze rzut oka na halę klubu 0 w Sande k/Wilhelmshafen, gdzie 28/29 września 2013 będą śmigały polskie diesle z polskimi wagonami :D

Uebersicht-in840-465.jpg
 

PadreP

Aktywny użytkownik
Reakcje
57 0 0
#16
Normalnie.. jak jeszcze trochę na to popatrzę i popowe mnie jeszcze pozachęca, to się pewnie przerobię na tę skalę ;)
Nawet jeden plan powyżej mnie mocno zainspirował :D
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#17
Z całym szacunkiem dla Pana Konrada 0, nie podoba mi się nachalna reklama skali 0 w kilku wątkach. Kto zechce, będzie zdrajcą.
My, wierni ideowcy, nie nosimy runów H0 na mundurach. My mamy je wytatuowane.(y)
 
OP
OP
K

Konrad 0

Gość
#18
Z całym szacunkiem dla Pana Konrada 0, nie podoba mi się nachalna reklama skali 0 w kilku wątkach. Kto zechce, będzie zdrajcą.
My, wierni ideowcy, nie nosimy runów H0 na mundurach. My mamy je wytatuowane.(y)
Wiele rzeczy ma prawo Ci się nie będzie podobać Zbyszku, ale niestety póki co mamy DEMOKRACJĘ, zawsze możesz założyć swoje forum i je ograniczyć do skali Tobie właściwej.
Niemccy modelarze dawno przeszli takie procesy i nie tylko pomiędzy małymi skalami (Z/N/TT/H0) i dużymi (Spur 0/1/2), ale mają te Święte Wojny, runy i mundury, złośliwości, kąśliwości już dawno za sobą...!
Zamienili wszystkie te cechy na coś zupełnie z innej bajki w relacjach między sobą, a mianowicie na szacunek i uznanie. Wiem to dobrze, bo brałem i biorę udział od kilku lat udział na forach niemieckich H0 (nexxus) oraz obecnie na forum skali 0 (SNM). Doświadczałem tego w skali H0 i nie możesz powiedzieć czy zarzucić mi, że nic nie wiem o skali H0.
I taką postawę wobec większych skal proponuję Tobie jak i wszystkim wiernym ideowcom, nawet tym z tatuażami, które co niektóry zapewne będą jednak w ukryciu usuwać. Znam już takiego jednego, tylko się kryguje.

Chyba nadszedł już czas, abyś pogodził się i nie tylko Ty, że skale większe nie tylko wielkościowo, ale przede wszystkim jakościowo są inne i wchodzą w Polsce w zastosowanie i będą nieuchronnie poszerzać swoje kręgi, zapewne uszczuplając rzesze skal mniejszych. Nic na to nie poradzisz, niestety....tym wpisem zaczyna powstawać powoli aura wokół skal większych, a skala 0 jest jedną najbardziej obecnie dynamicznie rozwijających się skal w Europie, głównie dzięki znakomitej polityce przystępnych cen firmy LENZ.

Mało tego Zbyszku, ta niestety jak ująłeś "nachalna" reklama skali 0, będzie się coraz bardziej się nasilać, bo ma powodów, aby nie pokazywać coraz bardziej dostępną finansowo skalę 0 i jej wyrafinowanym (wobec skal mniejszych) detalem, co będę w tym wątku z uporem rozwijał.

Polecam aby każdy z Was zrobił własny rachunek sumienia i zadał sobie pytanie, co naprawdę kręci każdego z Was. Z tego co widać wielu z Was przeszło (w tym ja) etap budowy tortów, a teraz skłania się w kierunku klimatycznych dioram. A właśnie w tę stronę zmierzając, to nie ma lepszej możliwości jak skala 0 dająca kolosalną zmianę detalu i samego odbioru dioramy, gdzie i drzewa są zupełnie inne.
Apeluję do wszystkich, aby wzorem niemieckich kolegów pomagać sobie na wzajem, poprzez wskazywanie własnych przykładów czy też linków do źródeł w największej kopalni za Odrą, a nie kierować wobec siebie kąśliwości i wygłaszać ideologii sobie tylko właściwych.

pozdrawiam
P.S. a po co ten w kółko lecący film w Twoim podpisie ciągle się kręci i kręci...? zawsze chciałem zadać to pytanie... :cool:
 
Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.

Podobne wątki