• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Przystanek Grzywna

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#1
W tym wątku przedstawię projektowanie modułów na podstawie rzeczywiście istniejących obiektów kolejowych.
Wybrałem uroczy przystanek Grzywna, na linii Toruń-Malbork.
Według http://www.kolej.one.pl Grzywna była dawniej mijanką,
ale z braku dokumentacji wygodniej jest odtworzyć stan aktualny.
W tym celu wchodzimy na stronę http://www.geoportal.gov.pl i otwieramy MAPY,
powiększamy interesujący nas obszar używając opcji RASTER (czyli zwykła mapa).

Istnieje możliwość obmiaru - kreślenia linii łamanej, podawane są długości odcinków i całkowita długość, w metrach.
Warto policzyć sobie na boku, że np. 90 cm w H0 (czyli mniej więcej długość toru FLEX) to 78.3m w 1:1.
W ten sposób można wstępnie rozplanować rozmiary segmentów i ich podział aby nie trzeba było np. dzielić budynku na pół.
C.d.n.
 

Załączniki

OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#3
Po wstępnych przymiarkach należy się zaopatrzyć w zdjęcie lotnicze/satelitarne (geoportal - ale tam są szare, lub google maps, ale nie zawsze dobra rozdzielczość - tu mi się udało trafić, jeszcze jest zumi ale nie patrzyłem) które następnie należy wkleić do programu do grafiki wektorowej, typu CorelDraw lub darmowy Inkscape i przeskalować do podziałki 1:87:

Wykorzystać można istniejącą na bitmapie skalę odległości - sprawdza się jej rozmiar na bitmapie, (tu 16.4 mm) następnie oblicza jaki powinien być rozmiar 20m w podziałce 1:87 - wychodzi około 23 cm, ale wygodnie mieć plan w skali 1:10, a więc całą bitmapę należy powiększyć do 140%.

Teraz można rozplanować segmenty makiety modułowej.
Koniec i początek przystanku leży w lekkim łuku, ale dla uproszczenia przyjąłem tor prosty oraz skróciłem trochę peron (2 m powinno wystarczyć), tak więc przystanek składa się z 3 segmentów 50x90 cm, skrajne zakończone profilami F96, pasującymi do obecnego tam płaskiego terenu z rowami wzdłuż toru.
Oprócz tego do boków segmentów dokręcane są dwie półeczki o szerokości 30 cm, gdzie znajdują się budynki, które się nie zmieściły na skrzynkach o szerokości 50 cm.
Po prostu skrzynka 1mx1m jest byłaby bardzo niewygodna w przechowaniu i transporcie.


Po rozplanowaniu można zacząć budowę - ale tu niestety trzeba się ruszyć sprzed komputera i udać na wizję lokalną, w celu sfotografowania i dyskretnego obmiaru obiektów.
Ściany budynków można wyciąć z tektury ręcznie lub laserowo.
 

Załączniki

OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#8
Tak kak koledzy bystro zauważyli, jest to 1-kwietniowy żart - niestety aby zrobić prawdziwą makietę, trzeba się ruszyć sprzed monitora,
siedząc przed monitorem można robić co najwyżej wirtualne makiety :)

Ja niestety do pomorsko-kujawskiego mam trochę daleko aby się ruszyć, ale może któryś z kolegów się zainspiruje zajawką tematu?
 

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.275 32 10
#11
:shock:

Czy można temat kontynuować (tzn. opisać kolejne kroki do uzyskania efektu finalnego)?

Bo mi pomysł i wykonanie niezmiernie się podoba, taka wizualizacja to dobra ilustracja efektu do jakiego powinno się dążyć - to jest realizm!
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#12
OLF napisał(a):
Czy można temat kontynuować (tzn. opisać kolejne kroki do uzyskania efektu finalnego)?
Oczywiście, zachęcałem do tego w ostatnim poście, mając nadzieję że kogoś zainspiruje :)
Osobiście mi trochę nie po drodze, mam rozrysowany inny przystanek, znacznie bliżej, ale opiszę jak będę na etapie bez fotomontażu ;)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 6
Planuję 0
Planuję 32
Planuję 12

Podobne wątki