• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Przygody z mikrokontrolerem

siódemka

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
17 0 0
#1
Hej,

Chciałbym przedstawić wam moje przygody z mikrokontrolerem. Ostatnio straram się zgłębić coraz więcej wiedzy na temat elektroniki na makiecie tak aby jak najlepiej podejść do swojej pierwszej kreacji. Tym sposobem tworzę sobie ostatnio układy SRK tak abym mógł sterować składami po makiecie w oparciu o sygnalizację świetlną.

Tak to na start poszło sterowanie semaforem 3-komorowym:

Na płytce zmieniam klinięciem przycisku na pożądane wskazanie semafora. Poprzez dłuższe przytrzymanie przycisku wybrane wskazanie semafora wyświetla mi się na semaforze właściwym.

Następnym projektem jest sterowanie dla semafora 5-komorowego oraz sygnalizacja SBL :)
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
#2
To teraz by sie przydalo polaczyc swiatlo czerwone na semaforze z automatycznym zatrzymaniem lokomotywy przed semaforem. :) A moze modul zajetosci toru?...
 
OP
OP
siódemka

siódemka

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
17 0 0
#4
To teraz by sie przydalo polaczyc swiatlo czerwone na semaforze z automatycznym zatrzymaniem lokomotywy przed semaforem. :) A moze modul zajetosci toru?...
Analizuje właśnie możliwość zaprogramowania zajętości toru :). Pewnie coś takiego niedługo napiszę.

Arduino Uno dokładnie :). Do makiety będę programował różne kostki i lutował na innej płytce. Tak chcę stworzyć całą elektronikę mojej przyszłej nastawni ;)
 
OP
OP
siódemka

siódemka

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
17 0 0
#8
Przygotowałem bibliotekę dla diód Led. Zakłada ona pełne wsparcie dla diód, między innymi siłę świecenia jak i płynne wygaszanie i zapalanie. W drodze jest biblioteka dla przycisków, która pomoże przy obsłudze semaforów z pulpitu. Dopiero jak będę miał coś gotowego i kompletnego mogę zastanowić się nad publikacją :)

Tym czasem wersja demo:
 
OP
OP
siódemka

siódemka

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
17 0 0
#10
Dziś tak z okazji dużej ilości czasu i chęci odpoczęcia od jedzenia ;). Sygnalizacja przejazdowa z dźwiękiem. Tragiczna jakość dzwonka to nie wina głośniczka, a nagrania sampla ziemniakiem :p. Gdyby miał ktoś lepsze nagranie i chciałby się podzielić bede wdzięczny :).

Sygnalizacja załącza się poprzez machnięcie magnesem przy kontaktronie. W jego miejsce można podpiąć każdy inny czujnik.


Wesołych Świąt wszystkim!
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
siódemka

siódemka

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
17 0 0
#11
Tym razem eksperymenty skierowały się ku kontroli zajętości odcinka. Sprawa nie była łatwa jednak wciąż nad nią pracuję :p. Ponowię jeszcze testy kiedy uda mi się pozyskać dokładniejszy układ.


Co dalej? Cóż, fajnie byłoby złożyć to w całość i zrobić funkcjonującą SBL :D
 

Alana

Aktywny użytkownik
Reakcje
254 2 1
#18
Transformatorek pradowy czy uklad z mostkemi prostowniczym i transoptorem? Ten drugi popelnilam i dziala.
 
OP
OP
siódemka

siódemka

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
17 0 0
#19
Jest i moduł zajętości toru :D. Problem z poprzednim rozwiązaniem polegał na dość niedokładnym pomiarze natężenia prądu. Błąd wynosił około 0,03A, a lokomotywa z dźwiękiem stojąc pobiera ledwo 0,02A stąd też musiałem badać kilka próbek pomiaru i szacować ich błąd.

Kilka dni temu podłączyłem do układu diodę LED i stało się to co było oczywiste. Zaświeciła się :p. Tak zacząłem kombinować jak to wykorzystać i wtedy właśnie odkryłem transoptor ;).

[DOUBLEPOST=1462795784][/DOUBLEPOST]
Transformatorek pradowy czy uklad z mostkemi prostowniczym i transoptorem? Ten drugi popelnilam i dziala.
Dokladnie na to samo wpadłem i działa idealnie, potwierdzam ;).
 
OP
OP
siódemka

siódemka

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
17 0 0
#20
To jeszcze tak na dobranoc. Zaprogramowane 3 semafory: wyjazdowy i dwa Samoczynnej Blokady Liniowej. Wszystkie uzależnione od siebie. Pierwszy wyjazdowy znajduje się przed odcinkiem testowym. Blokuje się po postawieniu lokomotywy na tor. SBL1 znajduje się pomiędzy 1, a 2 odcinkiem natomiast SBL2 pomiędzy rozjazdem, a odcinkiem środkowym.

Wszystko sterowane i symulowane na klasach odpowiednich dla danego semafora. Każdy odcinek toru przypisany jest do danego semafora. Każdy semafor może mieć kilka odcinków, od których jest zależny. Zależność tą można zmieniać poprzez układ rozjazdów.

LEDy jeszcze migają ale to tylko kwestia wyeliminowania błędów pomiaru. Muszę tez pomysleć nad dłuższym fragmentem toru do testów.