• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Przydatne i zbędne.

Paweł R

Moderator Wycieczki i podróże kolejami
Zespół forum
H0e
Ekspert
Postanowiłem trochę Was ponudzić moimi wypocinami w temacie budowy przyrządów o różnym zastosowaniu, mniej lub bardziej sensownych i potrzebnych.
Na pierwszy ogień imadło, mam do opiłowania zamków w kilkunastu blaszkach, zwykłe imadło nie jest idealne bo trzeba kręcić, szczęki kaleczą przedmiot obrabiany, tak wiem istnieją miękkie szczęki, ale te zawsze spadają, przesuwają się itp.
W moim imadle zastosowałem zacisk od siodełka rowerowego, dorobiłem specjalną śrubę, choć z dużym powodzeniem można zastosować oryginalną z zacisku, na końcu ma pokrętło i kontrę w postaci motylka, ustawiam pokrętłem odpowiednią szczelinę, kontruję, przykręcam sobie całość do stołu, i jednym ruchem mimośrodowej dźwigni mocuje obrabiany detal.
Całość wykonana jest z lignofolu.
Ot pierwsze koty za płoty, możecie teraz krytykować.

P1250963-crop.JPG

P1250964-crop.JPG

Adam66

Znany użytkownik
Paweł, jak chcesz żebyśmy Cię sponiewierali krytyką, to musisz się bardziej postarać i zrobić większego babolca:LOL:
Mnie się zwłaszcza podoba użycie zacisku rowerowego. Fajny patent. Jedyna uwaga z mojej strony jest taka, że trzaby to Twoje imadło wsadzić w... imadło, bo inaczej jedną ręką trzeba trzymać całe ustrojstwo. A jak mnie uczyli na pierwszym roku "szlifowania pilnikiem" w TM im. Wielhelma Piecka to lepiej to robić dwiema rękami (nawet przy małym pilniku). Łatwiej o równe powierzchnie czy fazy.

A co to ten iglopol... znaczy lignofol?

OP
OP
Paweł R

Paweł R

Zespół forum
H0e
Ekspert
Dziś drobiazg, kopyta do lutowani wiader w H0 i 0.

P1250976-crop.JPG

Zachęcam do pokazywania w tym wątku swoich patentów, może być ciekawie.

popowe

Znany użytkownik
Zachęcony do pokazania staję po drugiej stronie i mówię, że mi najlepiej wiaderka w skali 0 zagina się na ołówku.
Oczywiście z własnoręcznie zaprojektowanej i własnoręcznie wytrawionej blaszki.
DSC_0812.jpg
[DOUBLEPOST=1512039947][/DOUBLEPOST]Zaginanie większych blaszek w moim warsztacie odbywa się między innymi za pomocą klapcengów dekarskich które przywędrowały do mnie z USA.
20171130_120310.jpg

Ostatnio edytowane:

daromaro

Aktywny użytkownik
Komora prozniowa wykonana z czarnej blachy grubosci 2mm, pomalowana proszkowo. Wymiary wewnetrze: wysokosc 200mm, szerokosc 200mm, dlugosc 400mm. Wymiar kolnierza i plyty z PMMA: szerokosc 250mm, dlugosc 450mm (grubosc plyty 20mm). Krocce z rur stalowych 1/2cala, gwint tez 1/2cala. Filtr powietrzny na czastki stale, wakuometr -0,10MPa (podcisnienie 0,1 Bar lub jak kto woli 0,750 Torr). Uszczelka - zwykla drzwiowa. Pompa z ssaka medycznego z silnikiem Cantoni 0,18kW (230V, 50Hz). Sprzet pracuje nienagannie od 10lat.

Załączniki

Ostatnio edytowane:
OP
OP
Paweł R

Paweł R

Zespół forum
H0e
Ekspert
Mój super przyrząd do produkcji schodów, a obok gotowe schody, oczywiście będą docięte i szlifowane na pożądany wymiar.

P1250979.JPG

Gotowy do zalania.

P1250980.JPG

Oraz prosty narządź do szlifowania pod kątem ścian na przykład.

P1250981.JPG

I wyniki pracy przy jego pomocy, to zdjęcie trochę nieostre, bo wczoraj było spotkanie klubowe, przeżywaliśmy relację z imprezy w Krakowie i dziś słabiutki byłem.

P1250982-crop.JPG

Walter Rusin

Jasnowidz roku
Donator forum
Fajnie by było jeszcze mieć na tym "urządzeniu" do szlifowania kątów taką suwnicę która by trzymała ścianę prostopadle to powierzchni ściernej żeby równomiernie ścierać na całej długości...

OP
OP
Paweł R

Paweł R

Zespół forum
H0e
Ekspert
Flotoma kiedyś pokazywał podobny tylko doskonalszy, ponieważ zrobił z regulowanym kątem, ale nie pamiętam w którym wątku.

OP
OP
Paweł R

Paweł R

Zespół forum
H0e
Ekspert
Nie mój wynalazek ale pokazuję go z sentymentu do dawnych czasów, prawie każdy wie co to jest "trzecia ręka" a oto taka niskobudżetowa opisana w Modelarzy z lutego lub marca 1970 roku, myślę że zamiast imadła można zastosować np.deskę.

P1260008-crop.JPG

W poście "9" Maciek pokazał ściągacz do kół wagonowych / lokomotyw.
Mam też taki dzięki uprzejmości Maćka w udostępnieniu rysunku do jego wykonania. Tutaj niestety trzeba sprawę zlecić jakiemuś frezerowi.
Ja chciałem pokazać dzisiaj trochę inny ściągacz ( konstrukcja zmałpowana z netu firmy na F.....) -tylko moje wykonanie.
Przyrządzik ten zrobiony jest podstawowymi narzędziami jakie znajdują się w każdym domu - a więc piłka do metalu, wiertła, pilnik do metalu , narzynka i gwintowniki M6. Całość wykonana z płaskownika aluminiowego 30 x 10 mm i kawałka sztabki (rury kwadratowej ) 30x30 mm + 4 śrubki M4
Części składowe
częśći składowe.JPG

Tak się zdejmuję koła z osi tym przyrządzikem
zdejmowanie koła.JPG

zdejmowanie koła 2.JPG

zdejmowanie koła 3.JPG

A tak wciska koła na oś
nabijanie osi.JPG

nabijanie osi 2.JPG

Teraz miejsca skręcenia tegoż ściągacza
sposób montażu 2.JPG
sposób montażu.JPG

Śruba z racji ,że ma średnicę 6 mm ma wywiercony otwór do włożenia nazwę to popychacza o średnicy równej średnicy ośki z kołami
otwór w śrubie.JPG

I jeszcze miejsce w którym oparte jest koło. "wyrzeźbienie " tego zajęło mi najwięcej czasu. Dla lepszego/ estetycznego wyglądu można to kazać wyfrezować. Ja posłużyłem się wiertłem fi 12 mm i pilnikiem. Być może jeszcze to poprawię frezem -ale na razie wygląda to tak aby zobrazować o co w tym wszystkim biega.

miejsce na koło.JPG

Przepraszam za brudne łapska ,ale niestety tak wyglądają przy obróbce aluminium :D
Pozdrawiam serdecznie ;)