• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Przewóz ściętych drzew w PRL

Z

Zv

Gość
Z drugiego kompa podeślę Ził'a 6x6. W OTL'ach jeździło wszystko :)
Ził.jpg
Praga V3S.jpg
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.272 61 2
Zobacz załącznik 91032
Oprócz Prag i Starów w tamtym okresie używano także do transportu dłużycy węgierskich ciągników Dutra.We wspomnianym już filmie "Baza ludzi umarłych" dłużyce wozi też Tatra 111.
Bardzo mnie zaciekawił ten temat. Do niedawna nawet nie wiedziałem że te traktory to węgierska konstrukcja a jest mi znana z miniatur firmy Espewe i jej następców. Na zdjęciu jest widoczny ciągnik z orurowaną kabiną. Kiedys w telewizji w czasach PRL-u w jakiejś relacji związanej z gospodarką leśną kamera uchwyciła taki ciągnik ale bez orurowania kabiny dzięki temu łatwo rozpoznałem pierwowzór modelu w skali 1:87. Niestety ostatnio przeglądając internet na temat traktorów Dutra D4K nie znalazłem zdjęć tych traktorów przy pracy w Polsce. Jedyne zdjęcie to kadr z Polskiej Kroniki Filmowej, na którym widać fabrycznie nowe ciagniki lecz nawet nie wiadomo gdzie to zdjęcie wykonano.
i393825.jpg

Czy ktoś ma jakiekolwiek informacje w jakich kolorach występowały Dutry pracujące w Polsce. Mam kilku kandydatów na "leśników" :D
20160913_141021.jpg


Modele są NRD-owskiej jakości ale po dopieszczeniu może coś wyjść nawet ładnego. Ja na razie zamieniłem przednie koła z tylnymi bo fabrycznie źle zakładali. Koła ze stożkową pokrywą piasty powinny być na tylnej osi. Poniżej zdjęcie na dowód i przy okazji można sie dowiedzieć w jaki sposób da się wejść do kabiny.
hqdefault.jpg

[DOUBLEPOST=1473782035,1473781137][/DOUBLEPOST]Kolejnym kandydatem na "Leśnika" jest model Praga V3S w wersji skrzyniowej. Jeśli tylko Czechosłowacka Armia Ludowa przekaże go do demobilu trafi do Lasów Państwowych:D.
20160913_135617.jpg


Model jest produkcji firmy Igra. Ja kojarze takie samochody transportujące krótkie drewno do tartaków.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.272 61 2
Ten zielony jest chyba na jakimś zlocie miłośników takich maszyn.
Natomiast niebieski pracujący przy transporcie drewna to jakiś mniejszy model. Być może nawet tylko z tylnym napędem.
Ciekawe gdzie wykonano te zdjęcia.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.272 61 2
Tak coś kojarzylem ten zielony traktor ale z flagą Węgier. Teraz wszystko się zgadza.
Ciekawi mnie czy w Polsce ktoś ma ciągnik Dutra w skali 1:1. I czy zachował się choć jeden z OTL.
 

xxx

Znany użytkownik
Reakcje
3.498 35 0
Mój Ził 157 jeszcze w trakcie prac. Dawca to skrzyniowy model Herpy.
Na tyle opony spadły z felg to w modelu się zdarza kwestia drobnej poprawki.
[DOUBLEPOST=1475956284,1475954839][/DOUBLEPOST]Poniżej zdjęcie na dowód i przy okazji można sie dowiedzieć w jaki sposób da się wejść do kabiny.


Model jest produkcji firmy Igra. Ja kojarze takie samochody transportujące krótkie drewno do tartaków.[/QUOTE]


Do kabiny Dutry wchodziło się poprzez luk z tyłu pojazdu. One nie miały drzwi na bokach tylko sam i tam sie tez można było dostac do wnętrza.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Pojazdy ciężarowe i autobusy 3

Podobne wątki