• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Przerywające lokomotywy - prośba o pomoc

Styk

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam
Odgrzebałem dla synka, po dwudziestu paru latach, moją starą kolejkę H0 Mehano (tory nabite na blat).
Oczyściłem tory, podłączyłem i okazało się, że żadna z trzech lokomotyw (towarowa Mehano, elektrowóz PIKO i parowóz PIKO) nie działa poprawnie. Słychać że silniki pracują (albo tylko brzęczą), dźwięk jest głośniejszy jak zwiększam napięcie, w jednej świeca światła, ale żadna nie jedzie. Parowóz jedzie ładnie i cicho do tyłu , do przodu, jak inne, jakby próbuje małymi skokami.
Próbowałem oczyścić koła delikatnym papierem, ale na niewiele się to zdało. Zauważyłem, że przy dociśnięciu lekkim do torów lokomotywy dostają jakby więcej prądu, ale nie przekłada się to na jazdę. Wszystkie trzy zachowują się podobnie, przy czym jedynie parowóz jeździ płynnie do tyłu. Pozostałe dwie w żadną stronę.
Czyszczenie torów ograniczyłem jedynie do przetarcia drobnym papierem wierzchniej powierzchni. Lokomotywy zachowują się podobnie na każdym odcinku "makiety", również na torze zasilającym, którego podłączenie sprawdziłem i oczyściłem.

Będę wdzięczny za podpowiedź.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#2
Trzeba oczyścić z brudu przekładnie i łożyska osi kół i osi przekładni i lekko naoliwić olejem do precyzyjnych urządzeń. Najlepiej zdjąć obudowę i oczyścić i nasmarować wszystkie przekładnie. Drugą przyczyną moga być wytarte szczotki silnika. Najlepiej je wymienić, ale może to być niemożliwe (dostępność części do starych modeli jest kiepska), wtedy można spróbować je delikatnie przeszlifować, bardzo drobnym papierem. No i oczywiście sprawdzić wsystkie połączenia eletryczne, przede wszystkim zbieranie prądu z kół.
 
OP
OP
S

Styk

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Dzięki za podpowiedź. Częściowo pomogła ingerencja mechaniczna i przeczyszczenie przekładni. Jedna ruszyła. Pozostałe na razie bez zmian, ale walczę dalej :).
 

lukas65

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#4
Lokomotywka nie chce jechać :(

Witam wszystkich i proszę o rade/pomoc - nie dawno kupiłem nowy zestaw startowy DCC z lokomotywą roco br 218, i od samego początku z lokomotywą coś było nie tak, podczas wolnej jazdy zatrzymuje się traci kontakt z prądem gasną światła i trzeba ją delikatnie nacisnąć lub popchnąć żeby ruszyła, zaznaczam że tory są nowiutkie zresztą jak i lokomotywa i cały zestaw, proszę o pomoc
 

bysiu

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Re: problem z Roco Br 218

raczej sprawdź czy złączki torów są "na ścisk".
U mnie było podobnie w analogu na jednym odcinku. Tor picowałem wpierw alko z ręcznikiem papierowym, potem gąbką a skończyłem na przejechaniu papierem ściernym (czego nikt nie poleca, ale już krew mnie zalewała). A okazało się, że jedną złączkę w używanych a-gleis z allegro mam ze starszego typu modelowych, gdzie są szersze trochę i po prostu nie było odpowiedni długiego styku.
 

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
101 0 2
#6
Re: problem z Roco Br 218

Powodem takiego zachowania się lokomotywy, jest niechlujne jej złożenie przez producenta. Odbieraki prądu nie dotykają wszystkich kół. Należy rozebrać wózki i skorygować tę usterkę. To powinno całkowicie rozwiązać Twój problem (miałem to samo :D ).
 

lukas65

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#7
Re: problem z Roco Br 218

dziękuje za porady dziś po pracy przejże każde połaczenie torów, choć są to tory nowe i wszystkie tego samego typu (geo line) więc teoretycznie powinny dolegać idealnie oraz rozłoże lokomotywe i docisne blaszki - dziś wieczorem lub jutro dam znać czy pomogło :) ps ona zawsze zatrzymuje sie w tych samych miejscach na zwrotnicach i na 2 odcinkach prostych przyczym podmieniałem te odcinki na inne i jest to samo :(
 

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
101 0 2
#8
Re: problem z Roco Br 218

Zatrzymuje się na zwrotnicach bo zbiera prąd prawdopodobnie z jednego zestawu osi, albo z jednego wózka :)
 

lukas65

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#11
Re: problem z Roco Br 218

dzięki fajna rada... sprzedać to każdy potrafi a z naprawą to już gorzej... dogiołem blaszki w loku i podociskałem tory i nic :( nadal czekam na jakieś dobre pomysły kolegów bardziej zaznajomionych z tematem lokomotyw tylko niech mi już nikt nie radzi w sposób "Ice42" - bez urazy ale to żadna rada :)
 
Reakcje
1 0 0
#12
Re: problem z Roco Br 218

Ice42 napisał(a):
Sprzedaj ją na Allegro. :D
Typowe, ordynarne, polskie podejście do sprawy :devil: Pozbyć się problemu, niech inny się martwi.


@lukas65, to może być wina szczotek w silniku, poluzowane, źle wsadzone itp. Mógł się też osadzić jakiś syf na komutatorze. Może przegięli ze smarowaniem. Spróbuj odtłuścić styki i może tory. Jak doprowadzałem do stanu używalności swoją starą BR50, szczotki za słabo były dociśnięte i był taki efekt. Jak nawaliłem niechcący oliwki do silnika w BR86 też tak się działo.
 

lukas65

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#13
Re: problem z Roco Br 218

dzięki "olecki75" miałeś racje komutator zawalony smarem a do tego wszystkiego smar na torach o dziwo nie widoczny gołym okiem dopiero go widać jak przejedzie się białą szmatką z spirytusem i na kołach loka to samo - fabryka nie pożałowała smaru:) wyczyściłem wszystko i jak narazie problem zniknął... zobaczymy na jak długo - ale myślę ze to były przyczyny
 

Jacky

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Nie chce jechać...

Witam
próbowałem wskrzesić moją starą kolejkę (jugosłowiańska, typ mehano, H0). Silniczek pięknie się kręci, kółka też, dopóki nie postawię lokomotywy na torach. Wtedy lekko drgnie i koniec. Tory są stare (tylko złączki kupiłem nowe) i nie wiem w czm przyczyna - czyżby właśnie torowisko do wymiany?
 

Jacky

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
Re: Lokomotywka nie chce jechać :(

Ok, poczytałem, ale nadal nie wiem jak rozwiązać problem. Jak podniosę lokomotywę (podłączona bezposrednio do zasilacza) koła się kręcą, więc prąd dochodzi. Reaguje na prędkość, więc loko jest chyba ok. A tory - cóż, nowe złączki, ciasno wchodzą więc styk jest.
 

Jacky

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#19
Nowe szczoteczki - a gdzie się to kupuje? Nie jest taniej nowy silniczek (choć też nie wiem gdzie)? Pewnie trzeba znac model ...
 
OP
OP
S

Styk

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#20
Re: Nie chce jechać...

(tylko złączki kupiłem nowe)


@Jacky
Podpowiedz jakie złączki kupiłeś i gdzie ? Też mam stare Mehano H0 i nigdzie złączek dostać nie mogę bo PIKO A Glais są za wąskie.
Pozdrawiam
 

Podobne wątki