• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Przeróbka zasilania

RŻD

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam.
Pytam znawców (pute gadanie proszę zostawic gdzieindziej): mam zamiar kupic elektrowóz (lokomotywę dwusekcyjną). Ma napęd zasilany przez tory. Czy istnieje mozliwośc przerobienia na zasilanie przez trakcję?? mam własnie zamiar zrobić makiete z kolejka na trakcję. Czy to szalony pomsł czy realna przeróbka??? Chodzi oczywiście o zmianie zasilania przez tory, na zasilanie lokomotywy przez pantograf.
 
A

Adam-H0

Gość
#2
Pomysl jest super - tylko w dobie DCC jest to zwiazane ze straszna robota - trakcja, ktora musi to wytrzymac i problemem jak ci ktorys pantograf zachaczy :?
poza tym nie wiem czy te rosyjskie modele maja dwa silniki - jezeli tak to ich nie schynchronizujesz bez dekodera :?
ja uwielbiam jezdzenie w podwojnej trakcji i razem z kolesiem ( za jego pomoca ) mam tak zaprogramowane dekodery w 2 lokomotywach 1044 ze jada jak po sznurku i sa ze soba polaczone ;)
Jak jestes PURYSTA to mozesz sie w trakcje z pradem bawic, ale to nie jest XXI wiek - tak sie kiedys dokladalo mozliwosc ruchu jeszcze jednej lokomotywy po tym samym torze.

Moim zdaniem jak bedziesz solidnie dzialal w DCC to lepiej na tym wyjdziesz.
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#3
Jeśli pantograf jest metalowy i przewodzi prawidłowo prąd, wystarczy odłączyć przewód z jednej strony od blaszki zbierającej z kół i podłączyć pod pantograf.
Tylko po co taka przeróbka ? Tego i tak nikt nie widzi, czy prąd płynie z kół czy z drutu jezdnego, a odbiór prądu przez pantograf będzie na pewno dużo gorszy niż przez koła.
 
OP
OP
R

RŻD

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
karol_mar napisał(a):
Jeśli pantograf jest metalowy i przewodzi prawidłowo prąd, wystarczy odłączyć przewód z jednej strony od blaszki zbierającej z kół i podłączyć pod pantograf.
Tylko po co taka przeróbka ? Tego i tak nikt nie widzi, czy prąd płynie z kół czy z drutu jezdnego, a odbiór prądu przez pantograf będzie na pewno dużo gorszy niż przez koła.
To jest tak. Przede wszystkim, robie tę makietę dla siebie, dla własnej satysfakcji. Watpie czy kiedykolwiek przyjade z tym na jakikolwiek zlot. owszem, jak juz nabiore troche wiedzy weżmę sie za dużą budowę. (czas trawania 10-12 miesięcy). Oczywiście, ze nikt nie bedzie wiedział jak jest zasilana lokomotywa. Ale co z tego? ja to wiem, i dla mnie to satysfakcja!!!!
Kazda robota powinna przynosic satysfakcję i zadowolenie. pracuje w budowlance, więc narzędzie mam by zrobic maketę. o to nawet nie pytam.
tak, pantograf jest metalowy, ale jaką przeróbkę w lokomotywie ja mam zrobić by to dzialalo???
Bo rozumiem, ze samo odłączenia jednego przewodu od torów i przeniesienie tego na trakcje, nie wystarczy!
Pozdrawiam
RŻD
 
A

Adam-H0

Gość
#6
Prosta sparawa - jeden kabel zasilania silnika podlaczasz pod pantograf - a jak to zrobic to musisz popatrzec jak zbudowana jest lokomotywa - w latach 80 Roco robilo cos takiego standartowo - wystarczylo w dachu obrucic srubke i juz jezdziles z trakcji - teraz to zabawa i zalezy duzo od wykonania modelu - jak ma zamontowany pantograf i czy caly jest z metalu - czy jest zamontowany na srube (-y) i mozna by tak dlugo - najpierw KUP model i zobaczysz czy twoje plany sa do zrealizowania ;)
 
OP
OP
R

RŻD

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Po przymysleniu i analizie watkow forum stwierdzilem, iż Adam-H0 ma całkowitą rację. jestem w tej chwili przekonany, iz DCC to dobre rozwiazanie. Więc bedę musial zaopatrzyc się w kilka dekoderów, i system cyfrowy. Rada na forum jest iz najlepszy system cyfrowy to ROCO. Więc pójdę za glosem mądrzejszych.
A jak bedzie to zasilane..... zastanowię się. Ale w tejsytuacji trakcja bedzie raczej atrapą.
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#10
RŻD napisał(a):
Po przymysleniu i analizie watkow forum stwierdzilem...
I dobrze...
RŻD napisał(a):
Rada na forum jest iz najlepszy system cyfrowy to ROCO. Więc pójdę za glosem mądrzejszych.
Niekoniecznie jest najlepszy - jest optymalny...
Cena-jakość-możliwości.
Na początek wystarczy.

PS.
I po co było na początku "o pustym gadaniu" ??
 

Podobne wątki