• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój ZNTK Przemek Kamiński - moje prace

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.342 18 9
Bo inny tendrzak TKt3 w 1978 roku był malowany na oliwkowo.
Tak jak napisał Andrzej - nie wolno powoływać się na malowanie innego typu parowozu, w zupełnie innej epoce (20 lat później).

A po drugie, na jakiej podstawie twierdzisz, że ten TKt3 był malowany na oliwkowo? Z załączonego zdjęcia absolutnie to nie wynika.
Poddałem to zdjęcie procesowi saturacji. Wnioski z analizy tego zdjęcia są następujące:
- skrzynia wodna jest nieco jaśniejsza od kotła, ale kolor (składowa H w modelu HSV) skrzyni i dymnicy (czerwone kólka) jest zasadniczo taki sam.
- znacznie bardziej "oliwkowe" niż skrzynie są inne elementy na zdjęciu - klapa dymnicy sąsiedniego parowozu oraz fragment czołownicy (zielone kółka), które na pewno oliwkowe nie były,
- kolor odciążka osi napędowej wpada w granat o lekkim zielonym odcieniu (filetowe kółko), choć na pewno w tym kolorze on nie był.

Stare zdjęcia są bardzo mylące. Ich kolor jest wynikiem obróbki chemicznej najpierw kliszy, a potem pozytywu. Jeśli to były slajdy, to one też z czasem blakły lub żółkły. Kolejne przekształcenie koloru to skanowanie...
Wg mnie ten parowóz na zdjęciu był czarny. A ogólne zaniebieszczenie i zazielenienie zdjęcia może być wynikiem zamglenia sceny (para, dym) oraz zielonkawej poświaty od znajdującej się na pierwszym planie, rozświetlonej słońcem trawy.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
OP
OP
Przemek Kamiński

Przemek Kamiński

Znany użytkownik
Reakcje
419 3 0
Tak jak napisał Andrzej - nie wolno powoływać się na malowanie innego typu parowozu, w zupełnie innej epoce (20 lat później).

A po drugie, na jakiej podstawie twierdzisz, że ten TKt3 był malowany na oliwkowo? Z załączonego zdjęcia absolutnie to nie wynika.
Poddałem to zdjęcie procesowi saturacji. Wnioski z analizy tego zdjęcia są następujące:
- skrzynia wodna jest nieco jaśniejsza od kotła, ale kolor (składowa H w modelu HSV) skrzyni i dymnicy (czerwone kólka) jest zasadniczo taki sam.
- znacznie bardziej "oliwkowe" niż skrzynie są inne elementy na zdjęciu - klapa dymnicy sąsiedniego parowozu oraz fragment czołownicy (zielone kółka), które na pewno oliwkowe nie były,
- kolor odciążka osi napędowej wpada w granat o lekkim zielonym odcieniu (filetowe kółko), choć na pewno w tym kolorze on nie był.

Stare zdjęcia są bardzo mylące. Ich kolor jest wynikiem obróbki chemicznej najpierw kliszy, a potem pozytywu. Jeśli to były slajdy, to one też z czasem blakły lub żółkły. Kolejne przekształcenie koloru to skanowanie...
Wg mnie ten parowóz na zdjęciu był czarny. A ogólne zaniebieszczenie i zazielenienie zdjęcia może być wynikiem zamglenia sceny (para, dym) oraz zielonkawej poświaty od znajdującej się na pierwszym planie, rozświetlonej słońcem trawy.
Pomijając inne aspekty twojej wypowiedzi na temat czy w latach 50-60tych mogły być malowane tendrzaki na oliwkowo. Jeśli według ciebie tym zdjęciu parowóz nie jest malowany na zielono (niektóre elementy) to i trawa jest niebieska;) Nawet po "podkręconym" przez ciebie zdjęciu nadal jest zielony kolor o parowozu i trawy-chociaż bardzo zmieniona. Radzę udać się przebadać wzrok.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
Tylko, że na tym "podkręconym" zdjęciu zielone są też inne elementy, które z pewnością w naturze zielone nie były, np. drzwi dymnicy parowozu w tle, a nawet blacha falista na ścianie budynku w lewym górnym rogu zdjęcia.
 
OP
OP
Przemek Kamiński

Przemek Kamiński

Znany użytkownik
Reakcje
419 3 0
Tylko, że na tym "podkręconym" zdjęciu zielone są też inne elementy, które z pewnością w naturze zielone nie były, np. drzwi dymnicy parowozu w tle, a nawet blacha falista na ścianie budynku w lewym górnym rogu zdjęcia.
Właśnie o tym pisałem, że po tym zmienionym zdjęciu nie można nic sądzić bo wszystkie kolory są zmienione.
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.342 18 9
Nawet po "podkręconym" przez ciebie zdjęciu nadal jest zielony kolor o parowozu i trawy-chociaż bardzo zmieniona. Radzę udać się przebadać wzrok.
Wiesz, ja ciebie do okulisty nie wysyłam. :confused:
Usiłowałem ci tylko wyjaśnić, że są zjawiska, które powodują, że przedmioty na starych (ale nie tylko) zdjęciach wyglądają zupełnie inaczej niż w rzeczywistości. I że kolor pobrany "pickerem" pod Paintem wcale nie będzie tym prawdziwym.
 
OP
OP
Przemek Kamiński

Przemek Kamiński

Znany użytkownik
Reakcje
419 3 0
Wiesz, ja ciebie do okulisty nie wysyłam. :confused:
Usiłowałem ci tylko wyjaśnić, że są zjawiska, które powodują, że przedmioty na starych (ale nie tylko) zdjęciach wyglądają zupełnie inaczej niż w rzeczywistości. I że kolor pobrany "pickerem" pod Paintem wcale nie będzie tym prawdziwym.
Przepraszam, że byłem "niegrzeczny". Nie wiem co to jest "picker" pod Paintem. Ale ja na tym zdjęciu po prostu widzę ewidentnie zielony kolor na czole zbiornika wodnego który jest bardziej oświetlony słońcem, na pozostałych elementach też widać odcień zieleni.
 
OP
OP
Przemek Kamiński

Przemek Kamiński

Znany użytkownik
Reakcje
419 3 0
I właśnie w związku z tym, wykonałem taki model. Drzwi dymnicy mają jednak kolor czarny, nie tak jak na zdjęciu. Lampy będą zmienione na duże polskie. Tak aby to był model z IV epoki. Bazą był model którego długo szukałem.
 

Załączniki

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
Powiem tak, jak robiłem zdjęcia przerobionego modelu SM42 i oglądałem je na telefonie, komputerze, innym komputerze u kolegi to można się nieźle zdziwić jak oddane są kolory na poszczególnych sprzętach jak ma się model "przed nosem". Nie mówiąc już o wpływie światła, tu różnice były kolosalne w odbiorze :eek:
 
OP
OP
Przemek Kamiński
Reakcje
419 3 0
Siedzenie w domu daje efekty. Na tapecie wiekowa konstrukcja wiedeńskiego Liliputa Br42. Wiekowa ale uważam, że nadal warta "grzechu". Solidne wykonanie tylko dużo elementów sklejonych. Potężny silnik Buchlera. Przestrzenne metalowe wiązary. Rozebrany do każdej śrubki. Wszystko przemalowane aerografem. Teraz czekam na lampy i tabliczki.
 

Załączniki

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.860 111 7
Domyślam się że z "drewnianym" pudełkiem? Mam takiego samego i jakość wykonania o wiele razy lepsza niż chińskie kopie. Naprawdę ładny model i całość psuje tylko prawie 2mm za daleko wysunięta czołownica wraz z kołami tocznymi.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
o wiele razy lepsza niż chińskie kopie
Albo "o wiele", albo "wiele razy". Trudno też nazwać "kopiami" wyroby produkowane na zlecenie Liliputa (teraz w ramach Bachmanna) i na podstawie jego dokumentacji, nawet, jeżeli są produkowane w Chinach. Mam BR 42 w nowej wersji i nie widzę zasadniczych różnic na gorsze w stosunku do starego wyrobu austriackiego. Na pewno w nowym modelu ładniejsze są koła.
 
OP
OP
Przemek Kamiński
Reakcje
419 3 0
Skończony na tyle na ile można było. Czekam na lampy. Przy przeróbce wymieniłem drzwi dymnicy na płaskie, założyłem polską prądnicę, prasę smarną, zawory i nowe rury. Założone przestrzenne poręcze w kabinie. Tabliczki od Kluby i stare kalki od allegratki. Przemalowany każdy detal.

20200403_225228.jpg 20200403_225301.jpg 20200403_225311.jpg
 
OP
OP
Przemek Kamiński
Reakcje
419 3 0
Baza Roco BR18.1 z I epoki. Ma być nasza Om101-1. No to teraz zapraszam wszystkich specjalistów od udzielania rad "co ma być w jakim kolorze" oraz "zmian wszelakich" do pomocy. Serio. Oczywiście II epoka. W zasadzie to tylko wiem o tabliczkach, że mają być w z czarnym tłem (oprócz orła) i generalnie jak ówczesne barwy DRG. Ale jakieś charakterystyczne akcenty? Wózki, zbiorniki,kolory ostoi parowozu i tendra. Które elementy usunąć a co dodać? Na zdjęciu jest z oświetleniem gazowym. Czy dostałe oświetlenie elektryczne? Wiem, że model ma inny tender od oryginału który u nas jeździł, trudno, będzie taki jaki jest. Lamp też nie mam skąd wziąść, będą najbliższe oryginałowi.
 

Załączniki

robertkroma

Znany użytkownik
Reakcje
1.592 25 2
Nie to samo. Bo Märklin ma koła nie izolowane i modeli kilkanaście od 1989 roku. A Trix wypuścił na dwie szyny jeden raz kilka lat temu i model jest nie do zdobycia a i cena to 400 euro. A kół nie idzie luzem zdobyć. No i długi tender.