• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Przeliczniki farb

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.377 463 29
#1
W "Zasobach" znalazłem coś takiego (treść przekopiowana w całości):

Przeliczniki farb modelarskich:
AGAMA
Gunze Hobby Color
Gunze Mr. Color
Humbrol
Life Color
Model Master Acrylic
Model Master Authentic
Model Master Enamel
Pactra
Polly S
Revell
Tamiya AS
Tamiya TS
Tamiya
Vallejo Model Air
Vallejo Model Color
Xtra Color


Czy może mi ktoś wyjaśnić o co chodzi? Jakie przeliczniki? Co na co się przelicza?
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
#2
Pewnie chodzi o to że każdy producent ma swoje oznaczenia, różne dla tego samego koloru i te przeliczniki pozwalają dobrać teoretycznie taki sam kolor/odcień, ale głowy nie dam że to tak jest.
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.667 12 2
#3
Pewnie chodzi o to że każdy producent ma swoje oznaczenia, różne dla tego samego koloru i te przeliczniki pozwalają dobrać teoretycznie taki sam kolor/odcień, ale głowy nie dam że to tak jest.
Dokładnie o to chodzi. W palecie RAL, RAL Design, czy NCS każdy kolor ma swój konkretny numer kryjący wszelkie informacje na jego temat prócz stopnia połysku. Natomiast w przypadku producentów wymienionych przez @Andrzej Harassek trzeba mieć albo kalkulator kolorów właśnie albo katalogi wszystkich producentów.
 
OP
OP
A

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.377 463 29
#4

zdeniu

Znany użytkownik
Reakcje
430 13 17
#5
OK, ale po pierwsze, nic się tu nie "przelicza", można mówić o tabeli odpowiedników tego samego koloru u różnych producentów. A po drugie i ważniejsze: w tym wpisie niczego nie ma ponad to, co zacytowałem. Jest tylko lista producentów i nic więcej: http://forum.modelarstwo.info/resources/przeliczniki-farb-modelarskich.48/
Panie Andrzeju, trzeba w prawym górnym rogu kliknąć pomarańczowy przycisk Pobierz i pojawi się plik przeliczniki farb.zip który zawiera owe odpowiedniki.
 
OP
OP
A

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.377 463 29
#6
Aha, jakoś nie zauważyłem... :( Dzięki, trzeba się przyzwyczaić do nowego forum. Ale może warto byłoby dodać jakąś wskazówkę.
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.652 133 3
#8
To ja umieściłem. Tak sieć to pobrała. Faktycznie nic to nie przelicza tylko porównuje. Dzięki tej tabeli można znaleźć np kolor według ral i zobaczyć który producent i pod jakim numerem ma go w swojej ofercie. Później zmienię nazwę żeby było poprawnie.

Dziwna nazwę to ma tylko plik. Uważam że opis jest odpowiedni. Jak nie to napiszcie to zmienię.
 

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.652 133 3
#9
Prostuje to nie mój wpis, ja wrzuciłem wczoraj. Sprawdzę czy to czasem nie jest to samo. Ale to już jak przy komputerze będę.
 

zepfot

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
443 0 1
#10
Zawsze używało się określenia "przelicznik" farb choć chodzi o porównywanie numerów i zgodności kolorystycznej.
Bo to nie tylko do porównywania który kolor odpowiada danemu nr RAL ale również do zastępowania tego samego koloru różnych producentów.
Taka luźna dygresja...może przelicznik dlatego że dotyczy to nomenklatury modelarskiej gdzie do danego koloru w zależności od skali w jakiej wykonujemy model należy dodać odpowiedni procent białej farby aby uzyskać właściwy odcień dla danej skali ?
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.667 12 2
#13
Oczywiście, że herezje. ;) Albo decydujesz się na zastosowanie właściwego koloru zgodnie z dokumentacją techniczną według palety RAL, RAL Design, NCS, Pantone, British Standard lub jakiejkolwiek innej albo kombinujesz aby Twoje oko dobrze się czuło patrząc na model i zaczynasz mieszanie. A to proste nie jest i powtarzalność wynosi 0%.

inaczej widzimy kolor na czymś co ma 15 m a inaczej ten sam kolor na czymś co ma 15 cm .
Oczywiście, że tak, a w dodatku w zależności od barwy światła też będziesz inaczej widział każdy kolor, co więcej zależnie od zastosowanego barwika każdy RAL dowolnego producenta będzie wyglądać inaczej. Ale nie możesz generalizować. Nie da się stworzyć przelicznika "odcieni" w zależności od skali! Każdy z nas uzna taki przelicznik za kupę gówna, bo każdy z nas odczuwa kolor inaczej nawet jeśli matematycznie jego pomiar będzie się zgadzać. :)
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.867 86 0
#14
Na tym forum można tylko chwalić Piko
Nie o to chodzi. Po prostu dobrze jest uzasadnić swoje zdanie, przytaczając dane i fakty. Kolor "za jasny" to trochę poetyckie określenie :D

Jak chcecie dzielić włos na czworo, to uwzględnijcie jeszcze:
- wielkość modelu vs. oryginału (jasność na małej powierzchni odbiera się inaczej, niż na dużej, co niektórzy uwzględniają w malowaniu),
- oświetlenie (oryginały przeważnie ogląda się na zewnątrz, modele w pomieszczeniach),
- kolor brudu, który nieuchronnie osiada na pojeździe 1:1.
 

HMG

Aktywny użytkownik
club 0
Reakcje
757 12 1
#15
matidj201 napisał(a):
Wiedzę nabyłem indywidualnie gdyż pracuje zawodowo dla znanej Szwedzkiej firmy która również stosuje techniki uv.
Jak na kogoś, kto "nabył wiedzę indywidualnie" stosuje Pan wyjątkowo nieprecyzyjne określenia. Z reguły koledzy, którzy posiadają rzeczywistą wiedzę fachową, podpierają swoje twierdzenia konkretami :eek:

PP1970 napisał(a):
wielkość modelu vs. oryginału (jasność na małej powierzchni odbiera się inaczej, niż na dużej, co niektórzy uwzględniają w malowaniu)
Tutaj ilustracja opisanego problemu dla "wzrokowców":

pkp.jpg


Oba kwadraty są w kolorze RAL 5002 :niepewny:
Ten rysunek chyba dobrze pokazuje, dlaczego w małych modelach niektórzy stosują jaśniejsze kolory niż w rzeczywistości. A jak do tego dodamy jeszcze efekt płowienia barwnika oraz różne odbieranie jasności farby w zależności od tego, czy powierzchnia jest błyszcząca, satynowa czy matowa, to chyba można dojść do wniosku, że twierdzenia kolegi @matidj201 to zwykłe "czepianie się".
 

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.336 56 1
#16
Lata temu (chyba będzie już z 15) jak dobierałem farbę w sklepie modelarskim do pancerki w skali 1:35 właściciel sklepu stwierdził, że trzeba ją rozjaśnić bo oko inaczej odbiera odcienie na rzeczywistym pojeździe a na modelu. Tak więc trzymanie się kurczowo koloru RAL jest dobre w teorii ale w praktyce model wydaje się za ciemny w porównaniu z oryginałem. Mówimy oczywiście o sytuacji gdy możemy porównać miniaturę z oryginałem dopiero co pomalowanym bez żadnych zabrudzeń i śladów eksploatacji.
 

sun71

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
648 9 1
#17
Lata temu (chyba będzie już z 15) jak dobierałem farbę w sklepie modelarskim do pancerki w skali 1:35 właściciel sklepu stwierdził, że trzeba ją rozjaśnić bo oko inaczej odbiera odcienie na rzeczywistym pojeździe a na modelu. Tak więc trzymanie się kurczowo koloru RAL jest dobre w teorii ale w praktyce model wydaje się za ciemny w porównaniu z oryginałem. Mówimy oczywiście o sytuacji gdy możemy porównać miniaturę z oryginałem dopiero co pomalowanym bez żadnych zabrudzeń i śladów eksploatacji.
Dokładnie tak, weźmy taki wagon IC jako przykład. Zamówiłem w mieszalni odpowiednie kolory z palety NCS zgodne ze specyfikacją przetargową IC, i okazuje się, że wagon ACME ma znacznie ciemniejsze kolory, natomiast wagon Tilliga jaśniejsze i nieco mniej wpadające w ten szaro-niebieski kolor. Piko jest odrobinę ciemniejsze niż farba z mieszalni. Kolory to jeden aspekt, drugi to dyskusja o przeskalowaniu. Zaprojektrowałem wyposażenie dachu w EP09 w skali, wyglądało fatalnie, szyny prądowe tuż nad dachem, brak wrażenie przestrzenności... sztuką jest tak je przeskalować, podobnie jak inne drobne elementy, żeby były widoczne, ale z drugiej strony nie raziły brakiem proporcji. Reasumując - według mnie żaden model nie jest idealnie pomniejszoną kopią z idealnie tymi samymi kolorami, co oryginał, jest za to kompromisem najlepszego wyglądu w skali według założeń projektanta modelu masowego.
 

PP1970

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
2.867 86 0
#18
sztuką jest tak je przeskalować, podobnie jak inne drobne elementy, żeby były widoczne, ale z drugiej strony nie raziły brakiem proporcji.
Dokładnie tak. Była tu kiedyś dyskusja o połączeniach blach. Czy zrobić je w skali (to ich praktycznie nie będzie i model będzie "zły", bo oryginał miał widoczne łączenia), czy przeskalować (i wtedy model też będzie "zły"). Model zawsze będzie zły :D
 

m_zntk

Znany użytkownik
Reakcje
11.618 177 14
#19
Kolega @m_zntk moze opiszę sytuację, nie będzie dalszego ciągu tej potyczki o kolory.

A co tu tłumaczyć , trzeba by sięgnąć do podstaw modelarstwa, nauki plastyki z podstawówki o kolorach itd...... rale ralami, ncsy to samo, techniki UV jak ktoś miał doczynienia to wie jak to wygląda. Ale kto by tam dziś uczył takich rzeczy w podstawówce?
Poza tym dziś w dobie internetu to raczej bym poczytał fachowe fora, strony www, itd...... jak to powiadają "myślenie nie boli, ale czasami trzeba się naszukać, bo nic nie jest podane na tacy". Reasumując to powiem tak..... owszem technika UV czasami potrafi zmienić kolor, w końcu to promienie ultra..... jak sami widzicie, kolory na taborze po jakimś czasie nie tylko płowieją od czynników pogodowych, ale i zmieniają kolory od słońca.
Powiście sobie na ścianie dajmy na to koloru niebieskiego obraz w ramie, po pewnym czasie jak odsuniecie obraz to co otrzymacie? Otrzymacie ścianę w dwóch różnych kolorach, tak samo dzieje się z lakierami samochodowymi, kto dorabiał lakiery np do malowania blach błotnika, to wie, że nie bierze się kolory z fiszki tylko najpierw czyści się blachę, świeci latarką i dobiera się z tzw próbek pochodnych danego koloru. Co do moich np doświadczeń z UV i lakierami, to mam u siebie w mieście jedną z największych wytwórni jachtów na świecie firmę TTS, robią jachty klasy światowej. Miałem okazję być kilkukrotnie na produkcji i zobaczyć proces budowy, a raczej odlewania jachtów i łódek z form żywicznych , z żelkotów. Widziałem jak malowali te jachty i powiem Wam tak .... mają taką "zajebistą" lakiernię z lampami UV do utwardzania żelów, żywic itd..... i też do lakierów, gdzie każdy kolor jest robiony pod właśnie proces UV. Co do Piko, to nie wiem jak tam robią i w sumie za bardzo mnie to nie interesuje, to ich sprawa jakimi się kierują wytycznymi itd..... jak powstał Traxx PCC wiem, bo byłem też jednym z tych, którzy namówili PCC do jego zrobienia, oczywiście największy wkład miał Damian Sikorski. Jest model lub nie model, jak kto woli ..... kupować czy nie kupować, też wolny wybór.
Ja bym się cieszył, że wychodzą polskie modele, bo znowu może kiedyś przyjdzie posucha i będzie dupa blada.
Także jak to ja mawiam, lepiej zabrać się za robienie modeli, niż pierd..... bez sensu.

To tyle...... i bez odbioru, wybaczcie, ale już nie będę zabierał głosu w tym temacie UV i prosze nie wywołujcie mnie do tzw tablicy.

Dziękuję i pozdrawiam.
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#20
Tak to bywa gdy ze zwykłej dziecięcej fascnacji kolejkami robi się "religię" i sens życia.
Do grobu waszych kochanych kolejek nie weźmiecie. A nawet jak wam zapakują to zabawa będzie raczej drętwa nawet z oświetlonymi profesjonalnie składami :D
Cieszcie się panowie życiem bo jest krótkie. Nie twórzcie problemów tam gdzie ich nie ma.
Słowa dedykuje wszystkim hiperrealistom. Dobrej soboty.
 

Podobne wątki