• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Przechyłka na makiecie w skali H0

tkarkady

Aktywny użytkownik
Reakcje
744 0 0
#1
Czy stosujecie na swoich makietach przechyłki na łukach ?
Jakimi metodami ? Tę LL ze "Świata Kolei" już znam , może znacie jeszcze inne ?
Mam już na swojej makiecie położone prawie całe podtorze z korka i niedługo chciałbym zacząć mocować tory , ale ciągle nie wiem co z tą przechyłką , robić - nie robić ?
Jak to wygląda u Was ?
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#3
Ja robię - podkładam kartkę lub dwie papieru.
Aczkolwiek jest to dyskusyjne, czy robić - ważne że na profilu standardowym tej przechyłki ma nie być,
a z tego co wiem, minimalna długość przechyłki i jej wzrost wzdłuż KP przekraczają długość pojedynczego segmentu w H0.
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#4
pado napisał(a):
Robertpu i Dominik robili przechyłkę na swoim 5000mm łuku ;)
I miodnie to wygląda :razz: Szczególnie jak sie 2 składy mijają. U nas przechyłka to tylko 0,5mm ale to na prawdę widać :) Na łukach o mniejszym promieniu przechyłka oczywiście musi byc wieksza - rzędu 1-1,5mm. I nie dla tego, żeby tabor sie nie wykolejał tylko dla efektu wizualnego. Od strony technicznej: metoda LL jest skuteczna, szybka i moim zdaniem nie wymaga modyfikacji. :)
 
OP
OP
tkarkady

tkarkady

Aktywny użytkownik
Reakcje
744 0 0
#5
Chyba źle się wyraziłem , chodzi mi o przechyłki na torcie nie na module ale dzięki za odpowiedź. Może budujący torty jescze się odezwią ?
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#6
Przy tortach raczej chłopaki nie praktykują. Moja rada - podłóż pasek tektury czy tam kilka pasków papieru pod zewnętrzną szyne na łuku jak Maciek radzi i zobacz czy Ci pasuje czy nie. To znaczy czy widzisz jakąs różnicę. Jak pisałem dla jazdy taboru obecnośc przechyłki czy tez jej brak nie ma za bardzo znaczenia (na torcie) Generalnie to Tobie sie ten tort ma podobać ;)
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
tkarkady napisał(a):
Chyba źle się wyraziłem , chodzi mi o przechyłki na torcie nie na module ale dzięki za odpowiedź. Może budujący torty jescze się odezwią ?
Odpuść sobie - tort to nie miejsce na przechyły i proszenie się o kłopoty !!!

Przejście do przechyłu powinno być bardzo łagodne i zaczynać się przed łukiem na prostej, prosta tez nie może mieć 10cm tylko minimum 50cm. w innym wypadku długie wagony będą wypadać z torów :(
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
tkarkady napisał(a):
pepej napisał(a):
Odpuść sobie - tort to nie miejsce na przechyły i proszenie się o kłopoty !!!
Pepej , rozumiem że temat przerabiałeś i dałeś sobie z przechyłami spokój ?
Przerabiałem temat przy okazji wzniesień i podjazdów na łukach gdzie pojawiły się problemy i musiałem poprawiać - w przechyły można się bawić na makietach modułowych.

Po pierwszych nieudanych próbach wszystkie łuki na wzniesieniach lutuje przed ułożeniem w jednej płaszczyźnie i dopiero układam na podjeździe robiąc przechył równy wzniesieniu na prostej przed łukiem, co ciekawe przechył jest na zewnątrz, a nie do wewnątrz jak mogło sie wydawać. Przed przyklejeniem torów testuje je długim wagonem czteroosiowym tak by w żadnym wypadku nie było bujania. Położony na podjeździe tor podlewam wikolem bez dociskania.

Zerknij na tor idący dołem na foto:

http://ds5.agh.edu.pl/~qziou/files/hpim1588_246.jpg

wewnętrzna strona toru wisi w powietrzu - tak wychodziło z geometrii zjazdu, a na sztywno zlutowany z kilku elementów odcinek został podlany klejem w takiej pozycji jak leżał na luźno
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#11
ja na swoim torcie zastosowałem jedynie przechył na podjeździe, ponieważ jest dość stromy i wysoki, a jak zauważyłem przy pikolcach nawet poprawia jazdę. Ale inforumję jest taką przechyłkę zrobić bardzo trudno, mi się udało :D :D
 

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.939 133 7
#12
Witam! Widzę, że temat już dawno został poruszony, zatem zdecydowałem się kontynuować wątek zamiast tworzyć nowy. Otóż mam podobny dylemat, bo jestem w przededniu kładzenia torów. Moja makieta to tort i łuki na torze szlakowym mają promień min 450mm. Pomijając realizm, moje pytanie jest czy konieczne jest zrobienie przechyłki czysto ze względów praktycznych, czyli aby uniknąć wykolejenia taboru pokonującego taki łuk przy pełnej prędkości? Pytam, bo jedni robią drudzy nie.

Gdzieś na jakimś niemieckim forum czytałem, że przechyłka na ciasnych łukach powoduje nawet przewracanie się składów do środka łuku (wbrew sile odśrodkowej). Dzieje się tak, że fizyka jest jednak w innej skali i zachowanie modelu nie odpowiada rzeczywistości (zbyt wysoko środek ciężkości, chwiejność budy, luzy na czopach, zbyt wysoko środek ciężkości itp?). Czy doświadczenie Forumowicze potwierdzacie to?
 

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
422 0 0
#13
Sam wiem, że można się czasem zagubić w takich rozważaniach, zwłaszcza jak się nie ma doświadczenia. Dlatego moja odpowiedź będzie trochę rozbudowana, żeby Kolega na drugi raz wiedział jak takie rzeczy sprawdzić od razu, nikogo nie pytając.

Czy konieczne jest zrobienie przechyłki czysto ze względów praktycznych?

Nie.
Prawie nikt tego nie robi ani na tortach, ani na modułach. Zobacz normę Fremo, nie ma w niej nic o przechyle na łuku, zobacz kolej podłogową, nikt niczego nie podkłada pod łuki i pociągi sobie jeżdżą bezproblemowo, podejrzyj u Kolegi Krisa relację z budowy makiety albo u Kolegi TomekKor.

Po co zatem robić przechyłkę?

Z tych samych względów z których niektórzy wklejają lusterka i robią firanki do lokomotyw. Prawdziwa kolej ma przechyłkę i podnosi to realizm makiety (jest ładniej, prawdziwiej). Model zawsze musi uprościć rzeczywistość, nie ma od tego ucieczki. Pozostaje nam wybrać na jak duże kompromisy pójdziemy i kogo chcemy zadowolić. Zwykle siebie, ale jeśli chcemy wygrać na przykład jakiś konkurs zdanie innych osób będzie dla nas bardzo istotne.
 

TPR

Nowy użytkownik
Reakcje
7 0 0
#16
Maksymalna przechyłka toru normalnego wynosi 2mm (...) [norma PMM H0, punkt. 4.4] klik

Przejście od 0 do 2mm (albo innej założonej wysokości przechyłki) realizuje się na długości krzywej przejściowej.
O krzywych przejściowych - klik

Jeżeli rysujesz w Corelu, mając informacje z drugiego linku wyrysowanie takiego łuku to robota na 20 minut.

Pzdr.
TPR
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#18
Osobiście uważam, że brak przechyłki na łukach to jeden z największych grzechów budujących moduły. W sumie to ogóle zagadnienie geometrii toru oraz jego starannego i poprawnego ułożenia jest traktowane po macoszemu. W skrajnych przypadkach piękny krajobraz powstaje przy łuku, który ma geometrię taka, jak się wykonawcy fleks ułożył... Rozumiem, że samodzielne wyznaczenie krzywych przejściowych może być poza granicą możliwości przeciętnego modelarza ale przechyłka to technicznie tylko kilka warstw kartonu pod zewnętrzną szyną. Pracochłonność nie jest duża a efekt może być na przykład taki:
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#20
efekt może być na przykład taki:
Na tym filmie ja nie widzę żadnego efektu przechyłki. Żeby nie było wątpliwości, jestem jak najbardziej za stosowaniem przechyłki, zarówno na modułach, jak i na torcie, choć jej braku nie uważam za wielki grzech. Ale na tym filmie efektów przechyłki za bardzo nie widać, efekt jest chyba bardziej psychologiczny dla tych, którzy o tym wiedzą. ;)
W innym przypadku mija sie z celem.
A jaki cel ma na myśli kolega @Rozjazd? Dlaczego na modułach tak, a na innych makietach nie?
 

Podobne wątki