• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Proste pytanie - pętla

Matek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Cześć.

Chce stworzyć pętle zwrotną w swojej makiecie. O pętlach było tu już sporo pisane - także znam temat zwarcia. Zakupiłem już odpowiedni moduł ( mam sterownie cyfrowe) który będzie sterował pętlą.

Problem mam zatem dla Was zapewne prozaiczny. Chodzi o to jakich torów użyć aby zbudować pętle. Używam torów PIKO A-gleis.
Zainstalowałem program SCARM i próbuje zbudować prostą pętlę. Ale za nic w świecie nie mogę jej zamknąć z użyciem standardowych torów nic mi się nie zgadza. Straciłem już na to tyle czasu, że postanowiłem pozawracać głowę Wam. Jeśli to możliwe proszę o pomoc.
Poniżej wynik moich "wypocin" :)
image3.png
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#2
Cześć.
...
Problem mam zatem dla Was zapewne prozaiczny. Chodzi o to jakich torów użyć aby zbudować pętle. Używam torów PIKO A-gleis.
Zainstalowałem program SCARM i próbuje zbudować prostą pętlę. Ale za nic w świecie nie mogę jej zamknąć z użyciem standardowych torów nic mi się nie zgadza. Straciłem już na to tyle czasu, że postanowiłem pozawracać głowę Wam. Jeśli to możliwe proszę o pomoc.
Poniżej wynik moich "wypocin" :)
3 minuty
 

Załączniki

OP
OP
M

Matek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Czyli ekspresem.
Mi dłużej zajęło przerysowanie Twojej podpowiedzi do programu :p
Ale nie do końca mi się to zamyka? Coś złe zrobiłem?

Czy program ma jakieś podpowiedzi jakie tory zastosować by wykonać dane połączenie czy tylko wchodzi w grę metoda prób i błędów?
 

Załączniki

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#4
może być trochę inna geometria wgrana w scram vs. anyrail
wydaje mi się, że taka różnica to kosmetyka, na złączkach się rozjedzie.
 

Tarka

Aktywny użytkownik
PKMK
Reakcje
204 1 0
#5
Jestem tylko ciekaw czym będziesz po tej pętli jeździł. Przegięcie z R2 na R2 to odważne zagranie. Proponuję dodać chociaż jeden prosty przed zmianą kierunku łuku.
 
OP
OP
M

Matek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Poniżej dwie propozycje pętli:
Dzięki !

Jestem tylko ciekaw czym będziesz po tej pętli jeździł. Przegięcie z R2 na R2 to odważne zagranie. Proponuję dodać chociaż jeden prosty przed zmianą kierunku łuku.
Rozumiem że to konieczne. Tylko jak to tylko pogodzić bo zarówno moja propozycja jak i podpowiedz od markem nie zawieraja tego prostego odcinka.

ps. Jak długi ma być ten prosty odcinek?
 
OP
OP
M

Matek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Super - teraz wszystkie uwagi zostały uwzględnione. Powiedzcie mi jeszcze proszę co do planowania tych układów - robicie to metodą prób i błędów czy program ma jakieś funkcje podpowiedzi , ułatwień?

Bo opcji , kombinacji i wariacji nawet tak prostej pętli jest mnóstwo - żeby to wszytko sprawdzić metodą prób i błędów to nawet dla tak prostego układu potrzeba mnóstwo czasu. Chyba że idzie Wam to tak szybko z uwagi na bezcenne doświadczenie...
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#10
Metoda prób i błędów. ;)
Zajęło mi to kilka, no może kilkanaście minut. :)
 

tkarkady

Aktywny użytkownik
Reakcje
744 0 0
#13
W tym układzie torów który pokazujesz zwarcia nie ma i moduł pętli nie jest potrzebny , ale zrobiłeś zwarcie błędnym podłączeniem zasilania.
Pokaż cały układ , wtedy będzie widać czy i gdzie jest potrzebny moduł.
 

Podobne wątki