• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Projekty domów w miniaturze

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#1
Witam,

jakiś czas temu wykonałem jednej osobie makietę domu wg. projektu, tzn. dokładniej w oparciu o elementy do samodzielnego wycięcia (ściany, dach itp) załączone w pliku pdf do projektu domu. Wydrukowane części posłużyły mi za szablony, które to przeniosłem na odpowiednie arkusiki Auhagena.

Prezentuję kilka zdjęć domku w trakcie wykończania, ostatnie zdjęcie przedstawia domek prawie gotowy, brakuje mu rynien spustowych oraz filarów na rogach garażu oraz na tarasie. Myślę że cały projekt wyszedł nieźle jak na pierwszy raz. Osoba dla której wykonałem makietę zażyczyła sobie kolorystykę biel-brąz, czyli białe ściany i do tego brązowy dach, okna, filary kominy itp elementy. Myślałem też nad wykonaniem do tego przeszklenia z PMMA giętego na rogach (tak jak to miało miejsce w gablotkach mojej produkcji), ale to już dodatkowe koszta.

Może ktoś z kolegów miał by taki kaprys w świeżo postawionym domku postawić sobie jego miniaturkę? ;) Oczywiście dobrze by było jak by do projektu budynku był zamieszczony plik z elementami do wykonania modelu kartonowego, co jak już wcześniej wspominałem posłużyło by mi za szablon.

Myślałem jeszcze nad opcją wykonywania dla firm budowlanych makiet całych osiedli z PCV :roll:
 

Załączniki

ogest

Użytkownik
Producent
Reakcje
28 0 0
#2
No modelik super wyszedł. W technikum budowlanym na profilu ogólnym prawie każdy uczeń musi wykonać model do swojego projektu domu i różnie to wychodzi.

Teraz dużo firm architektonicznych zaczyna korzystać z druku 3d do tworzenia makiet osiedli. Jest to dużo szybsze i pewnie tańsze rozwiązanie.

A jaki koszty u Ciebie, by były za wykonanie takiego modelu jak ten?
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#3
Dzięki za miłe słowa. Jest to mój pierwszy model domku jednorodzinnego z pcv także kolejne będą już tylko coraz lepiej wychodzić.

Jeśli chodzi o koszty to za same materiały (płytki Auhagena, kleje, farby) wyszło niecałe 150 PLN. Ciężko wycenić wykonanie czegoś takiego, jak by nie było jest to ręczna robótka, cena za wykonanie zapewne będzie zależna od wielkości domku i stopnia jego skomplikowania oraz opcji w jakiej ma być budynek wykonany (z wnętrzem czy bez). Myślę, że za wykonanie takiego modelu jak ten trzeba będzie policzyć coś w granicach min. 400 PLN. Dla kogoś to może być zbyt wiele, ale trzeba przekonać się na własnej skórze ile jest z tym dłubaniny.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.993 140 0
#4
Ładny model!

Kamil Kopera napisał(a):
Myślałem jeszcze nad opcją wykonywania dla firm budowlanych makiet całych osiedli z PCV
Konkurencja w tej branży jest chyba spora ;-)
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#5
Bardzo dziękuję. Co do konkurencji to owszem, jeśli chodzi o osiedla to jest rzeczywiście spora, wystarczy wpisać w google "makiety osiedli" lub coś podobnego 8)
 

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#6
Model bardzo elegancki - piszę o tym z pozycji kogoś, kto robi takie modele dla architektów i deweloperów z przerwami od 17 lat.
Czy jest na to zbyt? Nie bardzo, rzekłbym, że z roku na rok coraz gorzej, odkąd wizualizacje komputerowe osiągnęły akceptowalne ceny, rynek skurczył się mocno.
Sam oczywiście nadal robię takie rzeczy, bo to ogromna frajda, a czasem nawet zdarzy się zlecenie za godziwe pieniądze, ale nie da się już modeli architektonicznych, tak jak kiedyś, traktować jako podstawowe źródło zarobku. Jako okazję do dorobienia na boku i podłubania przy czymś fajnym - polecam, tym bardziej, że masz talent. Sam właśnie próbuję pożenić modelarstwo architektoniczne z moją starą, choć ostatnio trochę zaniedbaną (emigracja!) pasją kolejową - patrz sąsiedni wątek o wampiryźmie. Tobie, Kamil, gratuluję modelu i życzę powodzenia!
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#7
Witam

bardzo dziękuję za słowa uznania, tym bardziej od osoby, która posiada sporo większe doświadczenie w tej materii jaką jest budowa modeli architektonicznych.

Tak jak napisał Terebesz, rynek rzeczywiście coraz bardziej ogranicza się do technik komputerowych, jakże coraz doskonalszych z biegiem czasu. Budowa modeli architektonicznych jest rzeczywiście niezłą zabawą, dobrze jest nacieszyć oko starannie i czysto posklejanymi białymi kawałkami plastiku, które tworzą całą bryłę obiektu :)

Co do zarobku z tego typu rzeczy to owszem, jest to dobrą opcją na tzw. dorobienie na boku. Ja ze swojej strony oferuję możliwość wykonania modelu jakiegoś konkretnego obiektu, domku jednorodzinnego, osiedla itp, a jeśli chodzi o modelarstwo kolejowe to w nim także się realizuję, wykonuję np. makiety kolejowe, modułowe, torty, ale również dioramy. Do tego niebawem dojdzie tabor, w kooperacji z pewnym modelarzem z Wawy 8)

Dziękuję raz jeszcze za słowa uznania, również życzę wszystkiego dobrego i pozdrawiam
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#10
No właśnie w tym pliku z rozrysowanymi elementami niestety firma Horyzont nie zamieściła informacji o skali.
 

olmeck

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#13
Witam,
mam pytanie dotyczące budowy domu jednorodzinnego, bez wnetrza, bo jeszcze sam nie do końca wiem, jak ma wyglądać. Co jest Ci potrzebne do zbudowania takiej makiety? Mam komputerowy wygląd i pewnie projekt techn w zamknietym pdf. Czy to wystarczy? No i oczywiście interesował by mnie koszt. Pozdrawiam
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#14
Witam,

kolegę olmeck zapraszam na PW.

A w temacie zamieszczam zdjęcia gotowego już domku, jeszcze dziś dotrze na dwóch kołach w ręce zleceniodawcy :)

Miłego oglądania i oczywiście proszę nie szczędzić słów krytyki.
 

Załączniki

OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#15
Kilka przedpremierowych fotek kolejnego projektu o nazwie "Tercja 2". Model wykonałem w skali 1:87 na podstawie rysunków projektowych. Muszę jeszcze dokonać kilka poprawek malarskich, przykleić kominy i poprawić rynny. Zdjęcia nie oddają piękna tego jakże malowniczego budynku.


Kamil
 

Załączniki

olmeck

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#19
Jak już do mnie dotrze to i ja się pozachwycam. Na początku sierpnia model pójdzie do architektów, żeby popracowali nad wnętrzem. Pewnie zostanie przez nich wystawiony, więc Panie Kamilu, radzę pomaleńku oczekiwać następnych zamówień :LOL: . Ja oczywiście za Pana zgodą, bedę Pana również polecał.
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#20
Miło mi, że mogłem wykonać dla Pana makietę tego domku. Ideał to nie jest, ale z drugiej strony tragedii myślę że nie ma. Będę zaszczycony jeśli poleci mnie Pan kolejnym osobom mającym mniej lub więcej do czynienia z tematem projektowania budynków.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Budownictwo i pozostała infrastruktura 20

Podobne wątki