• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Projektowanie skrzynek modułów - jaki program?

Zaqu

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
10 1 0
#1
Jakiego programu używacie do projektowania skrzynek?
Założenie ze pliki bedą potem wykorzystywane do wycinki laserem.
Standardowe profile zamawiałem u Nemo ale nie wiem jak zaprojektować sobie niestandardowe.
Wdzięczny byłbym tez za pliki z projektami, z których mógłbym skorzystać jako podstawę do własnego projektu.
 
OP
OP
Zaqu

Zaqu

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
10 1 0
#2
Ponawiam pytanie - Czym projektujecie skrzynki, i czy ktoś udostępniłby mi swój projekt w formie elektronicznej - jako podstawa do nauki i daldzego wykorzystania przy planowaniu?
 

SAPER

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
H0e
Reakcje
157 0 0
#3
Skrzynki projektuje się w programach graficznych takich jak: AutoCAD, pliki .dwg, niektórzy rysują w Corelu. Nie wiem jak laser, ale frezarka np woli pliki w .dxf, ponieważ kombajnem do projektowania jest Solid i z .dxf łatwiej przeobrazić w G-code :)
 
Reakcje
45 1 5
#5
Swoją drogą... Podczas budowy segmentu złożonego z wielu skrzynek, profile wewnętrzne nie muszą być wcale wycinane laserowo. Ja robię to tak że przycinam na pile tarczowej prostokąty o odpowiednich wymiarach, a potem przy pomocy piły taśmowej wycinam pożądany kształt na obu deskach naraz co gwarantuje ich spasowanie. Laser ma sens na profilach końcowych bo gdy dwie osoby robią to oddzielnie to mogą być poważne problemy ze spasowaniem.

P.S. A skrzynki projektuję w AutoCAD żeby wiedzieć jakie wymiary przyciąć.
 

brian-82

Moderator Grupy KSK Wrocław
Donator forum
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
190 2 0
#6
Zaqu, przede wszystkim namierz firmę, w której będziesz wykonywał elementy cięte laserem. I tam zapytaj się w jakiej postaci najwygodniej jest im dostać projekt. To da ci odpowiedź jakiego programu warto używać (o ile masz wybór). U mnie na przykład gość preferował .CDR'y (bo miał Corel'e w różnych wersjach i wygodniej mu było coś poprawić w projekcie za pomocą Corel'a).
 
OP
OP
Zaqu

Zaqu

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
10 1 0
#7
Dzięki,
A ma ktoś może sprawdzoną i godna polecenia firmę z woj mazowieckiego?
Wcześniej zamawiałem u Nemo, ale ostatni do Łodzi się rzadko wybieram.
 
OP
OP
Zaqu

Zaqu

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
10 1 0
#8
Jakikolwiek wektorowy program jest dobry. Jedna maszyna (raczej program do obsługi) połknie .cdr, inna .dxf/.dwg ale trudno mi sobie wyobrazić program który nie jest w stanie takich formatów wyeksportować.

Natomiast cięcie profili laserem jest przereklamowane, używałem i palonych i frezowanych i spokojnie mogę powiedzieć że te drugie są o cztery ligi wyżej. Krawędzie nie są osmalone, są idealnie prostopadłe do płaszczyzny płyty (laser wypala klinową szczelinę) a jedynym minusem nie tak znowu bardzo ujemnym jest zaokrąglenie wewnętrznych narożników równe średnicy freza.
Natomiast wściekle dodatnim plusem jest to, że plotery frezujące stoją teraz w co drugiej stolarni na najgłębszej prowincji a jedyny laser jest w Łodzi :)
Hubert napisał w części wątku już "zboczonego" na bocznicę, więc pozwolę go sobie tu zacytować.
@hugwa - masz do polecenia jakiś warsztat który już się tym para w Warszawie - stolarnie które do tej pory wykorzystywałem zajmują się tylko cięciem formatek z płyty meblowej i to tylko piłą.
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#9
Na pewno Juan (tam ciąłem frymuśne wzorki z MDF, sklejkę trzeba potwierdzić), a sklejkę zamawiałem u sąsiada (kontakt - graweruj.pl).
 
Z

Zv

Gość
#10
Zaqu, narysuj to jak potrafisz: odręcznie, przy linijce tylko zwymiaruj i prześlij do mnie ja ci to wrzucę w Corela. Większość firm tnących laserem czy frezarka cnc wyeksportuje to sobie do odczytywalnego przez program pliku. Czekam na pierwsze frezowane profile z nowego źródła jak przyjdą i będę zadowolony podam adres i kontakt, póki co cena podoba mi się bardzo :)
 

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.509 31 1
#14
Zaqu, narysuj to jak potrafisz: odręcznie, przy linijce tylko zwymiaruj i prześlij do mnie ja ci to wrzucę w Corela. Większość firm tnących laserem czy frezarka cnc wyeksportuje to sobie do odczytywalnego przez program pliku. Czekam na pierwsze frezowane profile z nowego źródła jak przyjdą i będę zadowolony podam adres i kontakt, póki co cena podoba mi się bardzo :)
Przyszły profile? Jak jesteś zadowolony podaj namiary :)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 4

Podobne wątki