• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Projekt X

MJM

Użytkownik
Reakcje
1 0 0
#1
Witam wszystkich,
Na wstępie chciałem zaznaczyć, że jest to moja pierwsza makieta ;)
Buduje ją od kilku miesięcy, wiadomo ograniczeniem są czas i pieniądze. Wcześniej była to forma "kolei podłogowej" w Rocoline, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia...
W przyszłości planuję budowę modułów, więc krok po kroku trzeba zdobywać umiejętności, a co za tym idzie nie wszystko wychodzi i wygląda doskonale :D.
Wybrałem tory Roco Geoline, mam Multimausa, stonkę PKP Cargo i prawie 10-letni elektrowóz Piko, który po ucyfrowieniu jeździ wspaniale. Wymiary: 2,5x1,25m - nie można na zbyt dużo sobie pozwolić, ale jestem zadowolony- nie za dużo nie za mało. Jestem w trakcie budowy pulpitu, na makiecie stoją już pierwsze drzewa i budynki, większość jest oświetlona diodami i listwami LED ( wykorzystałem je, gdyż oświetlenie wagonów na nich działało tylko w analogu). Na środku znajduje się góra wylana pianką, wyrzeźbiłem wczoraj koryto rzeczki i trochę wyrównałem zbocze. Pod nią tunel dla samochodów, z prawej strony tory postojowe a pod nimi dwutorowy szlak. Chciałem zrobić rzekę z prawdziwą wodą, ale nauczony doświadczeniami z pompą i przeciekającymi korytami w stajence (już zburzona :/ ) stwierdziłem, że imitacja będzię o wiele lepszym rozwiązaniem. Przymierzam się do częściowego szutrowania- pierwsze wyszło słabo :p
DSC_0015.JPG
DSC_0017.JPG
DSC_0011.JPG
 
OP
OP
M

MJM

Użytkownik
Reakcje
1 0 0
#3
Pewnie, jeśli chodzi o asfalt to jest to pomalowana czarnym sprayem płyta z grubego plastiku. Wyciąłem owalne kształty na szlifierce, dopasowując wcześniej do krawędzi torów i przykleiłem na termoklej. Pomiędzy szynami- bardzo podobnie, z tym że w miejscu gdzie rozjazd płytka jest uszczuplona i delikatnie wyższa, przejeżdżający pojazd nie dotyka iglic
PS: zdj robione telefonem, więc jakość nie jest powalająca ;)
DSC_0018.JPG
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

przemas22223

Aktywny użytkownik
Reakcje
118 16 3
#4
Nawet fajna ta makieta z torów Roco geoline.
Podoba mi się. Tylko trochę za mała bo patrząc na zdjęcia za ciasna.
Czy tory użyłeś R3 łukowe czy też R4?
Przydała by się do tego sieć trakcyjna firmy Viessmann.
Ale zapowiada się bardzo ciekawie.
 
OP
OP
M

MJM

Użytkownik
Reakcje
1 0 0
#5
Są R3 i R2, czwórek nie ma. Trakcja przewidziana- może coś zacznę w grudniu w tym kierunku, kombinuję jak zrobić realistyczny asfalt w środkowej części o_O
 
OP
OP
M

MJM

Użytkownik
Reakcje
1 0 0
#8
Tak, ostateczna. Mam kilka wagonów 303mm i wszystko płynnie, bez zarzutu jeździ, Ls Models też ;) Jedyny, który sprawia problemy to wagon do przewozu cementu firmy Bramos. Piszczy na zakrętach, ale po kilku jazdach wózki się wyrobiły i jest Ok :D
 

oko21

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#12
Sama pianka to za mało. Trzeba by było okleić to przynajmniej chusteczkami higienicznymi. Pomalowana pianka wygląda... średnio
 
OP
OP
M

MJM

Użytkownik
Reakcje
1 0 0
#13
Właśnie chce to jak najbardziej urzeczywistnić, miałem nawet pomysł, żeby nieregularne kształty uformować z tych torebek, co chleb w nich w piekarniach sprzedają i potem pomalować :ROFL::ROFL::ROFL: Już nawet robiłem próby w garażu, malowałem, ale efekty wizualne takie średnie :p
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#14
Chusteczki z wikolem, pokrycie gipsem, jak bardziej na piaskowiec - można spróbować szpachlówka akrylową do drewna... Metod jest wiele. Możesz pooglądać tutoriale na you tube np. tutaj:


Te z pianki - tak jak są teraz - są mega kiepskie - ale sam to widzisz.
 

oko21

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#15
Popatrz jak u mnie wyszły skały: forum.modelarstwo.info/threads/dioramy-w-wersji-mini.33113/
Co prawda mniejsze i efekt może też nie jest najlepszy, ale chodzi o metodę. Posmaruj piankę wikolem, nałóż chusteczki, przyklep twardym pędzelkiem i poczekaj aż wyschnie. Potem możesz odpowiednio pomalować. Ja akurat malowałem wodą wikolową z pigmentami a potem przyprószyłem "suchym pigmentem". Napisałem w cudzysłowie, bo u mnie za suchy pigment robiła zwykła fuga do kafelek w kolorze szarym.
A tak jak Zdrada66 napisał, metod jest wiele.
 

KSK 1982

Kustosz Sali Pamięci
Zespół forum
GGM
Reakcje
168 4 0
#16
Kolego szkoda tych torów weź to wymień np. na Piko a-gleis, a Roco sprzedaj będziesz miał na wykończenie makiety, co do reszty się nie wypowiadam
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#18
jak możesz to testuj najpierw poza makietą - na kawałku odciętej pianki a potem na makiecie rób to co Ci wychodzi i się podoba
 

Podobne wątki