• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Projekt makiety tortowo-modułowej

radecki

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam po dłuższej przerwie :)

Moje chłopaki (8 i 12lat) byli na wycieczce i oglądali makietę na Narodowym. Oczywiście przypomnieli sobie, że Tata ma na strychu trochę taboru i torów sprzed 30 laty.

Widząc szansę na oderwanie ich od gier komputerowych wymyśliłem na pierwszy etap prosty moduł zawracania, który powinien zająć ich chwilowo dając mi czas na zbudowanie drugiego symetrycznego modułu (już bez rozjazdów). Połączenie dwóch takich modułów da parę metrów torów do zabawy.

Jeżeli chłopaki połkną bakcyla, będzie można zająć się modułami przeznaczonymi do włączenia między zawrotki.

Garść danych:

wymiary pierwszej zawrotki: 1250x1500 (mm)
system torów: Piko A-Gleis
łuki: R3
projekt:
zawrotka lewa.jpg
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#2
Łapka w górę za bardzo zdrowe podejście do tematu. Jaki będziesz miał rozstaw szlaku dwutorowego? Na pewno warto go zawczasu znormalizować.
 
OP
OP
R

radecki

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Dzięki za łapkę :)
Na projekcie odległość osi torów to wg. Piko 62mm. Konieczny będzie moduł przejściowy aby dostosować odległość osi torów do FREMO lub PMM.

W dzieciństwie układałem z Tatą tory (jeszcze U-rurki)na płycie 2x3m, wiem ile z tym roboty ;)
 
Ostatnio edytowane:

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#7
Na projekcie odległość osi torów to wg. Piko 62mm. Konieczny będzie moduł przejściowy aby dostosować odległość osi torów do Fremo lub PMM
Za łukiem leżącym bezpośrednio za rozjazdem, kawałek prostej i osiągniesz wymarzony rozstaw torów (bodajże 46 mm) bez modułu przejściowego.
 

Zaqu

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
10 1 0
#9
Spróbowałbym zrobić tak żeby toru do modułu odchodziły nie w środku ale z boku tej makiety. Tak żeby nowy symetryczny modół szlakowy miał jeden bok kończący sie równo z bokiem tego segmentu.
Dodatkowo na wolnym miejscu zrobiłbym ze 2-3 tory odstawcze - bocznice na odstawienie składów które aktualnie nie jeżdżą.
 
OP
OP
R

radecki

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#13
Nie udało mi się uzyskać odstępu torów 46mm. Trzeba będzie przyciąć wstawki proste w pętli lub wymodelować łuki wyjazdowe z flexa.
Tyle udało mi się wykombinować :)
zawrotka lewa.jpg
 
Reakcje
1 0 0
#14
Hejka,

Nie lepiej zacząć coś w ten deseń ? Zawsze potem, jak chciałoby się rozbudować to już można na prostym odcinku dodać jakąś stację, mijankę cokolwiek.
Taka, luźna propozycja ode mnie.

kółko_plan.png
 

Podobne wątki