• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Projekt 368

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Ostatni etap pracy nad zielenią - wschodni kraniec modułu z mostem - tam gdzie kończą się nasypy. Na początek strona północna z lasem sosnowym

IMG_5107.JPG


IMG_5108.JPG


Strona południowa - las świerkowy na zboczu

IMG_5105.JPG


IMG_5104.JPG


I wygląd ogólny tego końca modułu:

IMG_5110.JPG


IMG_5106.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
A jak ty łączysz te moduły? Wstawiasz tor Marklina?
Na skrajach przewidziane jest łączenie przy pomocy toru Marklina o zmiennej długości (100-120 mm) co powinno zapewnić dobre spasowanie zapewniające bezproblemowy ruch taboru.

Super :) Strasznie mi się podoba twoja zieleń :)
Sosny i świerki to wyroby Freona. Liściaste drzewa i wysokie krzaki robione samodzielnie z komosy z użyciem posypek - liści NOCHa.
Moim patentem na zieleń w skali 1:220 jest:
- użycie różnych materiałów, odcieni i technik co zapewnia "bioróżnorodność"
- nawiązywanie do zdjęć zrobionych w terenie + obserwacja własna
- akceptacja tego, że nie tyle każdy szczegół jest idealnie w skali ale raczej suma tego co zrobiłem ma dawać realistycznie wyglądającą ogólną "plamę zieleni"
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Pozwolę sobie zacytować jedno z tych zdjęć sprzed 20 lat:

most 2.jpg


Jedynie po to by spróbować czegoś takiego jak poniżej. Nawet numer lokomotywy się zgadza. Niestety ostatni wagon to cały czas Niemiec - będzie kiedyś przemalowany no i jeszcze porządnego tła mi brakuje:

IMG_5137.JPG


Zdjęcie sprzed dwudziestu lat sprowokowało mnie jeszcze do zasadzenia 3 drzew przy zachodnim przyczółku od strony północnej (czyli w tej perspektywie za nasypem).
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
To jeszcze trzeba było obniżyć trochę aparat i przesunąć go lekko w lewo, bo moje zdjęcie jest pod nieco innym kątem. Ale wtedy nie było tam tylu krzaków i drzew przy strumyku i pod samym mostem. ;)
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Kolega @Paweł R zwrócił mi uwagę na brak odbojnic na moście. Postanowiłem wykonać ten element wraz ze wzmocnieniami jakie w pewnym momencie zostały tam zamontowane. Można je zobaczyć tutaj: http://www.bandurscy.com/2011/11/most-w-chrzypsku-malym

U mnie wyszło to tak:

IMG_5211.JPG


IMG_5212.JPG


Dochodzą też drobiazgi - gospodarz wracający z krowami z pastwiska:

IMG_5135.JPG


Rowerzysta dopiero jedzie po swoje krowy:

IMG_5136.JPG


Lis (a może pies) biegnie sobie ścieżką:

IMG_5216.JPG
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Skoro już są te odbojnice (a faktycznie powinny być), to dobrze byłoby je zrobić prawidłowo, to znaczy na całej długości mostu, nie tylko na części stalowej, ale również na przęsłach ceglanych i wychodzące poza przyczółki mostu. W końcu z punktu widzenia pociągu wszystko jedno, czy wykolejenie (i ew. spadek z mostu) nastąpi na przęśle stalowym, czy ceglanym. A na końcach odbojnice zbliżają się do siebie i zwykle są połączone kawałkiem drewna.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Skoro już są te odbojnice (a faktycznie powinny być), to dobrze byłoby je zrobić prawidłowo, to znaczy na całej długości mostu, nie tylko na części stalowej, ale również na przęsłach ceglanych i wychodzące poza przyczółki mostu. W końcu z punktu widzenia pociągu wszystko jedno, czy wykolejenie (i ew. spadek z mostu) nastąpi na przęśle stalowym, czy ceglanym. A na końcach odbojnice zbliżają się do siebie i zwykle są połączone kawałkiem drewna.
Bedzie trzeba uzupełnić - na razie niestety nie mam materiału (może jeszcze uda się znaleźć jakiś inny pomysł na wykonanie).
Tymczasem moduły robią za ciekawe tło nie tylko dla taboru kolejowego ale też pojazdów - to zestaw na lata 50-te lub 60-te:

IMG_5259.JPG


IMG_5260.JPG


IMG_5261.JPG
 

djjanex

Nowy użytkownik
Reakcje
6 0 0
Jestem pod niesamowitym wrażeniem postępów w pracy nad modułem mostu, porównanie dwóch zdjęć to coś pięknego, teraz widać ile to zajmuje czasu, ale wiem ile to sprawia radości. Podziwiam i jestem wielkim fanem tego projektu. Pozdrawiam : Krystian
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Wiedziałem, że jeszcze jednej rzeczy brakuje na modułach z mostem w Chrzypsku ale ostatecznie jeszcze trochę detali doszło. Jesli chodzi o infrastrukturę kolejową to słupki hektometrowe:

IMG_5808.jpg


IMG_5810.jpg


IMG_5809.jpg


IMG_5811.jpg


Doszło też trochę przyrody ożywionej w postaci bocianów i czapli:

IMG_5812.jpg


IMG_5813.jpg


IMG_5814.jpg