• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Projekt 368

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Ostatnie drobiazgi w przygotowaniu:

IMG_4965.JPG


Przejazd gotowy:

IMG_4967.JPG


Słupy też na miejscu:

IMG_4968.JPG


Moduł jest praktycznie ukończony - brakuje jeszcze słupków hektometrowych - ale na to przyjdzie poczekać aż zostanie wydrukowana kalkomania z odpowiednimi cyframi.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
Chyba na przejeździe gdzie tor spotyka się z drogą raczej tymczasową, techniczną, zastępczą, nie stawia się krzyży Św.Andrzeja.
To w zasadzie polna droga, tyle że utwardzona płytami Jumbo.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Przejazd to gotowiec od Rokuhana?
Przejazd z gipsowych płyt od @hugwa .

Chyba na przejeździe gdzie tor spotyka się z drogą raczej tymczasową, techniczną, zastępczą, nie stawia się krzyży Św.Andrzeja.
To w zasadzie polna droga, tyle że utwardzona płytami Jumbo.
Tak to droga polna a w zasadzie gruntowa - prowadzi do gospodarstwa. Utwardzenie płytami to odejście od rzeczywistości - ale tak mnie naszło żeby te płyty wykorzystać. Sam przejazd ma płyty betonowe i to nie tylko na przejeździe ale i obok. Krzyże św. Andrzeja są (a przynajmniej były) w tym miejscu w realu. Poniżej fotki chyba z 2018 roku.

IMG_2379.JPG


IMG_2385.JPG


IMG_2381.JPG


IMG_2384.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Dobra róbcie sobie jak chcecie, zabawa jest najważniejsza, będziesz koło tego przejazdu kiedyś, to zerknij na słupek, chyba jest z szyny a na szynie może być.....
Pawle - doceniam Twoją ostrą krytykę i często jak słuszna to się z niej uczę. W tym wypadku jestem pewien swego (czyli tego krzyża) - bo tak po prostu było w rzeczywistości. Co ciekawe na tej linii ze względu na ukształtowanie terenu bardzo często drogi polne (takie tylko na pola) prowadzone były nad linią wiaduktami o typowej budowie.

Jak zauważyłeś od pewnego czasu jak mam okazję to staram się popatrzeć i zrobić fotki cech na szynach.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Chyba na przejeździe gdzie tor spotyka się z drogą raczej tymczasową, techniczną, zastępczą, nie stawia się krzyży Św.Andrzeja.
To w zasadzie polna droga, tyle że utwardzona płytami Jumbo.
Niestety, w tym wypadku kolega @Paweł R nie ma racji. Przejazd to przejazd, nie ma znaczenia, czemu służy droga, ani jaką ma nawierzchnię. Na przejeździe kategorii D musi być krzyż św. Andrzeja i kropka.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
W tym wypadku jestem pewien swego (czyli tego krzyża) - bo tak po prostu było w rzeczywistości. .
Niestety, w tym wypadku kolega @Paweł R nie ma racji. Przejazd to przejazd, nie ma znaczenia, czemu służy droga, ani jaką ma nawierzchnię. Na przejeździe kategorii D musi być krzyż św. Andrzeja i kropka.
Koledzy odszczekuję to co napisałem, hau hau, w tym przypadku i w innych być może tak jest, ale widziałem podczas moich wędrówek, wiele przejazdów zarówno normalnotorowych jak i wąskotorowych bez krzyża, w szczerym polu. w lesie itd.

Kolega Paweł nie ma monopolu na nieomylność, choć jeszcze do niedawna wydawało mu się że tak jest.:)
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Dłuższe wieczory i siedzenie w domu powoduję, że projekt idzie do przodu. Zabrałem się za sadzenie krzaków na module z mostem. Technika dostosowana do skali 1:220. Pierwsza warstwa to zrobiona jest z drobnych kawałków siateczek Heki i MiniNatur:

IMG_5075.JPG


IMG_5076.JPG


Zwiększenie poczucia plastyczności - wyższe krzewy i małe drzewa - miejscami dosadzane są pojedyncze kępki z siateczek oraz komosa w małych kawałkach obklejona drobno mieloną gąbką (gotowy produkt Heki):

IMG_5078.JPG


IMG_5079.JPG


Zachodni przyczółek porośnięty jest bardzo mocno krzewami:

IMG_5077.JPG


Przyczółek wschodni i nasyp po tej stronie porośnięty jest krzewami tylko gdzieniegdzie. Praktycznie sadzenie krzewów poza jakimiś drobnymi uzupełnieniami w rejonie rzeki jest zakończone.

IMG_5080.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Te moduły są w jakiejś normie?
Parę lat temu kilku ludzi z forum w skali Z wypracowało jak powinien wyglądać standard czoła modułu. Są one nawet dostępne w sklepie Kotebi: https://swiatmodeli.eu/pl/c/Modele-kolejowe-Z-1220/397 . Nic mi jednak nie wiadomo aby ktoś jeszcze wykorzystał do tej pory ten standard. Szerokość modułu to 30 cm czyli w realu 66 metrów - po 30 metrów w każdą stronę od pojedynczego toru. Taka odległość daje już niezłe możliwości. Ja przyjąłem tez długość swoich modułów jako znormalizowaną - 99 cm, co wynika ze standardowej długości torów modelarskich Marklina - 110 mm, 220mm oraz 660mm (flexy). Tak więc jeden moduł daje 220 metrów w realu.

W przypadku modułów z mostem w Chrzypsku mam więc w skali tor o długości w przybliżeniu 440 metrów. W rzeczywistości odległość pomiędzy skrajnymi punktami, do których na tych modułach się odnoszę to ok. 700 metrów. Jest więc kompresja ale mimo wszystko wychodzi zaleta skali - wygląda to całkiem naturalnie.

Wracając do logiki moich modułów to z wykorzystaniem zaprojektowanego profilu czołowego powstały też dwa moduły odwrócone o 90 stopni na których na długim boku wkomponowane są jakby dwa takie czoła a układ toru przypomina rozciągnięte U. W najmniejszym układzie pozwala to zrobić z dwóch takich modułów prosty owal oraz wstawić pomiędzy nie dowolna ilość prostych modułów. Ilustruje to poniższy schemat:

moduly.png


Jak widać moduły te mają większą szerokość - wynika to z zastosowania torów krzywych o promieniu r 220. Ich wygląd pokazany jest wcześniej w tym wątku.
Mam w budowie (tory zrobione ale jeszcze praca nad elektryką - szczególnie pulpit) dwa moduły proste, które stanowią stację techniczną z ośmioma torami.