• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Projekt 368

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Oj, konieczne jest jakieś umocnienie tej skarpy tuż przy torze. Ale najlepiej byłoby po prostu odsunąć to wszystko od toru. Takie bajorko byłoby w rzeczywistości zasypane, a jeżeli z jakiegokolwiek powodu byłoby konieczne zachowanie takiego zbiornika wodnego tuż przy torze, to niezbędne byłoby umocnienie skarpy murem oporowym lub w inny sposób. Inaczej groziłoby to podmyciem i obsunięciem toru.
Trochę się nad tym zastanawiałem choć ostatecznie zdecydowałem się zrobić tam to "mokre" miejsce wzorując się na tym, że podobne miejsce występuje na linii, którą staram się odtworzyć - tyle, że nasym jest znacznie wyższy - środkiem płynie rzeczka i jest most ale po bokach jest takie właśnie bagienko praktycznie zaczynające się u nasady tegoż nasypu. Przemyślę i może jeszcze zdecyduję się na murek oporowy.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Ciekawy wariant z tymi kłodami... Zakładam, że dojdzie jakaś woda w tym bagnie oraz roślinność na brzegu.
Sęk w tym, że osiągniesz efekt permanentnego uniwersalizmu - ni to UE ni to USA i bagna Florydy ( tu nie zapomnij o Aligatorach;))
Co do wzmocnienia brzegu - Andrzej ma rację... W praktyce by to tak wyszło.
Powodzenia i pozdrawiam,...
Dlaczego uniwersalizm - u nas takie miejsca występują ...
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Ciekaw byłbym zobaczyć zdjęcia tego miejsca. Jeżeli jest tam normalny nasyp, to powinien mieć skos 1:1,5, a jeżeli skarpa nasypu jest bardziej stroma, to konieczne jest jej umocnienie.
Przeglądałem zdjęcia jakie posiadam ale miejsce jest słabo dostępne. Mam jedynie zdjęcia z mostu ale tam nie do końca widać gdzie dochodzi bagno przy podstawie nasypu.

IMG_1756.JPG


IMG_1782.JPG
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
No fakt, że z tych zdjęć niewiele wynika. Ale nieskromnie powiem, że chyba warto zrobić tak, jak pisałem: albo odsunąć nieco brzeg jeziorka tak, żeby zachować wymagany skos nasypu, albo wykonać jakieś umocnienie (moim zdaniem gorsze rozwiązanie, bo trochę "na siłę" - nie bardzo widzę uzasadnienie istnienia tego bajorka tuż przy torze). Ale miejsce samo w sobie urokliwe, takie trochę tajemnicze...
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
No fakt, że z tych zdjęć niewiele wynika. Ale nieskromnie powiem, że chyba warto zrobić tak, jak pisałem: albo odsunąć nieco brzeg jeziorka tak, żeby zachować wymagany skos nasypu, albo wykonać jakieś umocnienie (moim zdaniem gorsze rozwiązanie, bo trochę "na siłę" - nie bardzo widzę uzasadnienie istnienia tego bajorka tuż przy torze). Ale miejsce samo w sobie urokliwe, takie trochę tajemnicze...
Myślę, że załatwię to odsunięciem krawędzi od toru - będzie tajemniczo bo wykorzystam roślinność - nie będzie trzeba nic przerabiać w samej podstawie -krzaki zamaskują. Dziękuję za sugestie poprawy tego skosu.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Bez konieczności przebudowy tego co już wykonane zastosowałem po uwagach kolegów @Andrzej Harassek i @Harry Potter technikę maskowania roślinnością i wyszło to jak na poniższych fotkach. Oczywiście na ten moment roślinność krzewiasto-krzaczasta tylko przy tym skosie i torze - reszta tajemniczego zakątka jeszcze będzie się tworzyć.

IMG_8298.JPG


Zdjęcie praktycznie z poziomu krawędzi modułu... myślę że jest dobrze i naturalnie w odbiorze.

IMG_8299.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Dawno nic się nie działo .... Skończyłem mały element - wiadukt do postawienia nad linią kolejową. Miał połowę bruku od @hugwa ale już jakiś czas udało mi się kupić resztę.

Najpierw ułożenie reszty płytek - przydaje się biała lekko klejąca kredka:

IMG_2698.JPG


Brudzenie...

IMG_2699.JPG


Zieleń po bokach...

IMG_2700.JPG


I gotowe:

IMG_2701.JPG


IMG_2703.JPG
 

techno

Moderator
Zespół forum
Reakcje
1.039 18 0
Bardzo zacnie to wyszło. Chyba muszę trochę dopracować łączenia żeby były mniej widoczne, ale wyszło super!
Halo! Przecież na żywo też są dziury między płytami, że panie mogą obcas zgubić, bo układającym nie chciało się płyt równać ;) Zresztą jak tu się takimi szczegółami przejmować, jak w trakcie pracy poszły pewnie ze trzy jasne pełne na głowę:D
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Bardzo zacnie to wyszło. Chyba muszę trochę dopracować łączenia żeby były mniej widoczne, ale wyszło super!
Łączenia to trochę także kwestia techniki układania. Lepiej wychodzi jak się da trochę więcej kleju (wikol) i płytkę dosunie a nie położy idealnie. Wtedy w ew. szparkę wchodzi minimalna ilość kleju którą trzeba w spoinę "wmasować". Oczywiście to kwestia wyczucia aby nie weszło tego kleju za dużo. No i prawdę mówiąc to zdjęcie w stosunku do skali to jest makro - trochę powyżej percepcji przeciętnego oka człowieka.


Halo! Przecież na żywo też są dziury między płytami, że panie mogą obcas zgubić, bo układającym nie chciało się płyt równać ;) Zresztą jak tu się takimi szczegółami przejmować, jak w trakcie pracy poszły pewnie ze trzy jasne pełne na głowę:D

Problem polega na tym, że to nie trylinka a bruk - tak płyt w kształcie sześcioboków raczej nie było.
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
Problem polega na tym, że to nie trylinka a bruk - tak płyt w kształcie sześcioboków raczej nie było.
A widzisz sam się ostatnio zdziwiłem bedąc u szwagra w Pobiedziskach, gdy zobaczyłem taką wielką trylinkę z betonu zbrojonego :)
Płyty takie widziałem że są ułożone na podjeździe do domu
Screenshot_20191125-155138_Maps.jpg
oraz jako ogrodzenie od strony terenu stacji benzynowej
Screenshot_20191125-155150_Maps.jpg .
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
Komuś się skala j..bła i modelując teren zastosował za dużą trylinkę... tak jakby z Z-ce zastosować H0...

a ten mostek wygląda trochę jak z gry strategicznej gdzie jedno pole to taki sześciokąt - ustaw figurki orków z jednej i palladynów z drugiej strony, będzie super!
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Panowie @hugwa i @pado trylinkę porządną to dopiero widziałem w tym roku. Rodzinnie udałem się do Jordanii gdzie jeden dzień spędziliśmy w słynnej Petrze (tam między innymi kręcono słynne sceny z Indiany Jonesa - ze świątynią Salomona jeśli dobrze pamiętam). Jest tam też taka świątynia i taka trylinka, że szczęka opada:

IMG_0164.JPG


IMG_0165.JPG


IMG_0166.JPG


IMG_0161.JPG