• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Projekt 368

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
Dobra, więc tak. Co do płyt na placu, pozostaję przy swoim zdaniu, albo cały z płyt, albo płyty na kupie, albo w ogóle.
Gospodarstwo super. Zwracam uwagę na te muldy. Są przeskalowane - mnie też zwrócono kiedyś na to uwagę. Wyrównasz trochę, rozjeździsz modelami maszyn rolniczych i niech wyschnie.
Poza tym git i kibicuję nadal. Czekam na następne odcinki. (y)
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Dobra, więc tak. Co do płyt na placu, pozostaję przy swoim zdaniu, albo cały z płyt, albo płyty na kupie, albo w ogóle.
Gospodarstwo super. Zwracam uwagę na te muldy. Są przeskalowane - mnie też zwrócono kiedyś na to uwagę. Wyrównasz trochę, rozjeździsz modelami maszyn rolniczych i niech wyschnie.
Poza tym git i kibicuję nadal. Czekam na następne odcinki. (y)
Z płyt będzie prostokątny plac na ok 1/2 wielkości całego terenu + magazynek ze starego wagonu - pod płotem +/- na środku terenu z płyt.
Transformator wieżowy - po prawej w narożniku. Jak to będzie gotowe to jeszcze rozważę podpowiedź @hugwa dotyczącą dorobienia drogi do tego transformatora (od placu). Ew droga raczej z jombów a może się skończy tylko na ścieżce ?

Muldy - racja. To mój błąd jeśli chodzi o technikę wykonania. Posypanie pyłem po wikolu zamiast spryskanie klejem wysypanej i wyrównanej powierzchni. Postaram się trochę to jeszcze poprawić.
[DOUBLEPOST=1480955120][/DOUBLEPOST]
Zdrada69

Dasz rade , a podwórko będzie jak typowa wiejska zagroda , może jeszcze na dachu gniazdo z bocianami ? ;):)
Gniazdo - jest koncepcja techniki wykonania a nawet dwie. Pokażę zanim zamontuję ...
Buda dla psa - będzie - też są dwie koncepcje wykonania. Coś na pewno z tego wyjdzie.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
A ja mam takie pytanko. Jaki piaseczek, trawkę i szuter stosujesz? Genialnie ci to idzie tak trzymaj

Piaseczek - to Polak 5490/5410/5310 (0,25mm)

Szuter - pytanie już było - jakiś stary, kupiony 10 lat temu. Nie miałem wtedy zasady trzymania etykiet a przesypałem do pojemnika więc niestety nie wiem.

Trawka - po pierwsze mieszanina różnych odcieni. Generalnie najwięcej Polaka Flockdecor 1mm (8114/8104/8101/8106) ale też Heki3364/3366 (to chyba 1,5mm) i jeszcze coś tam starego, nie wiem co i jaki numer. Technika jest taka że najpierw idzie jako podstawa mieszanka trawek Polaka 1mm, ale mieszana na takiej zasadzie, że dodaję do sitka to ten, to inny kolorek co powoduje pewne różnicowanie koloru ale raczej z łagodnymi przejściami. Po wyschnięciu reszta która się nie przykleiła albo poszła bokiem jest zebrana - strzepnięta do pudła i służy dalszemu wykorzystaniu do sadzenia jako 1 warstwa w kolejnych miejscach. Następnie na te podstawę 1mm punktowo lakierem bezbarwnym mat lub lakierem do włosów natryskiwane są pojedyncze miejsca gdzie wysiewane są trawy 1,5 mm o intensywniejszych kolorach - także podlegające pewnemu mieszaniu - to wszystko dzieje się trochę na wyczucie ale daje efekt zróżnicowanego koloru - myślę, że dość realistyczny.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Zdrada69
No fajnie , może gniazdo trochę bardziej plaskie

a Reksiowi trochę większy otwor w budzie

Zaczynam od bociana:
- mój jest zasiedziały i wiele pisklaków już w nim wychował. Gniazdo realistyczne co do wysokości - patrz fotka:
bocian baly_dach.jpg

Źródło: http://www.uni.opole.pl/~ghebda/Zdjecia_ptaki/bocian bialy.htm

zdjecie,pelne,385656,20130531,bocian-w-gniezdzie.jpg


Źródło: http://salamandra.bikestats.pl/941628,dzien-bociana.html

Na fotkach można znaleźć na oko jeszcze wyższe gniazda budowane na słupach. Do tego na Twojej fotce to ja z kolei bym się trochę przyczepił - płaskie może być ale nie utrzyma się tak na dachu. Albo sam bocian lepiej osadzi na spadach (jak na fotce wyżej) albo człowiek musi dać specjalna podstawkę aby miało się na czym opierać i nie zjechało:

t_5_cudny_widok_z_gniazda_165.jpg


Źródło: http://forum.przyroda.org/topics2/potrzebna-pomoc-w-remoncie-gniazda-bociana-bialego-vt13725.htm

Kwestia budy dla psa - pełna zgoda wejście zbyt małe - jak dla jamnika a takich nikt nie trzyma w budzie na podwórzu. Ta buda to wersja ćwiczebna więc pewnie jeszcze raz zbuduję od nowa bo obawiam się, że powiększanie otworu skończy się katastrofą i popękaniem całej ściany.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Gniazdo bociana na swoim miejscu już umocowane. Buda dla psa powstała od nowa. @mattia - teraz się zmieści (y)

IMG_0460.JPG


Przed domem wyrosło drzewo - zgodnie z sugestią liściaste..

IMG_0461.JPG


Na przejeździe krzyże św. Andrzeja - jeden kiedyś zahaczyła ciężarówka z niezbyt trzeźwym kierowcą..
Krzyże to zmniejszone jeszcze do skali Z trawionki Z. Molendy.

IMG_0463.JPG

No i żeby nie było wątpliwości co do skali:
IMG_0465.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Wspaniale Ci to wyszlo (y)...(y) , ja miałem prościej bo było robione w H0 .:)
Dzięki.
Gospodarstwo dostało jeszcze trochę sprzętu rolniczego i odrobinę zieleninki krzaczastej przy płocie. Powoli chyba będę uznawał tę część pracy za zakończoną.
Ciągnik to wydruk 3D ze Shapeways, przyczepa - model z blachy trawionej.

IMG_0472.JPG

IMG_0474.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Prace "ogrodniczo-drzewiarskie" posunęły się do przodu i praktycznie część modułu "za torami" - czyli po stronie samego przystanku zyskała wygląd chyba docelowy. Wszystkie drzewa w tej części prezentowane to moja własna produkcja.
Po drugiej stronie względem gospodarstwa wygląda to tak:
IMG_0480.JPG


Sam przystanek i jego okolice:

IMG_0482.JPG

IMG_0483.JPG

IMG_0484.JPG


Jak można zauważyć pokusiło mnie nawet aby robić linię telegraficzną, choć wymaga ona jeszcze instalacji części drutów. Słupy to wydruki 3D wg autorstwa Konrada Małkowskiego, który na stałe mieszka w Stanach i popełnił kilka projektów w Zetce dostępnych na Shapeways.

IMG_0477.JPG


IMG_0478.JPG


Niestety efektem ubocznym nieuważnej sesji telefoniczno-fotograficznej był spadający aparat który uszkodził ogrodzenie od @kotebi ... No cóż mam jeszcze zapasowe przęsła ale ... zacząłem się zastanawiać czy tak nie zostawić - ząb czasu i wandale - może to jednak jest ciekawy i niepowtarzalny efekt ? Co sądzicie ?
Jak widać teren firmowy jeszcze nie jest skończony - czekam na dostawę płyt od @hugwa - tak by trochę bardziej plac zabetonować - tam tez brakuje zieleniny etc.

IMG_0487.JPG
 

mattia

Znany użytkownik
Reakcje
81 1 0
Zdrada69

Zostaw ten plot tak jak jest ,fajnie wyglada . Mozna jeszcze poukladac dodatkowo jakas popekana plyte i dosadzic troche chaszczy i krzaczorow (takie tajne przejscie dla bumelantow i nie tylko ;))
 
Ostatnio edytowane: