• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Projekt 368

OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#82
Zamieniłbym miejscami szopę ze stodołą...
Też bym pewnie tak zrobił gdyby szopa była typowa jak na nasze warunki czyli miała wrota z boku a nie na ścianie szczytowej. Taka zamiana powodowałaby chyba nielogiczność polegającą na braku sensownej możliwości wjazdu do tej stodoły.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#84
Zawsze można dopowiedzieć że przed stodołą/za modułem jest plac umożliwiający wjazd :)
Szymon,
Tak średnio raczej taka opcja wchodzi w rachubę. Standardem jest podwórze z budynkami w U lub prostokąt - zależy ile tych budynków jest. Drugi plac - średnio to widzę. Wjazd jest od strony drogi z przejazdem kolejowym i tyle. To praktycznie chyba pozwala - przy takiej ilości miejsca wyłącznie na opcję, w której stodoła stoi równolegle do torów.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#86
Pojawił się też ogrodzony teren firmowy - płot od Kotebiego.

IMG_0433.JPG

IMG_0434.JPG

Nadal otwarta pozostaje kwestia sposobu zagospodarowania. Teren jest tylko częścią - reszta w tym wjazd na teren jest poza samym modułem, a tutaj jest tylko jej skrajny fragment. Początkowo chciałem pomieścić koparkę, stary wagon jako magazyn i transformator wieżowy - mniej więcej w takim układzie:

IMG_0439.JPG


IMG_0440.JPG

Ale wydaje mi się że jak często pisze @Kris "im mniej tym więcej" i w tym tylko wypadku dwa elementy powinny pozostać - i raczej nie powinna to być koparka. Używając materiału od @hugwa wykombinowałem wstępnie coś takiego jak niżej - co myślicie ? Jakieś komentarze, krytyka, sugestie ...

IMG_0441.JPG

IMG_0443.JPG
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#87
Dziękuję za wspominek ;)
Co do płyt - albo zrób w całości plac z płyt, albo w całości z czegoś innego....to "nie wygląda" :)
Poza tym, podoba mi się :)
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#88
Co do płyt - albo zrób w całości plac z płyt, albo w całości z czegoś innego....to "nie wygląda" :)
Ale masz na myśli, żeby nie było dwóch typów płyt zastosowanych, czy też chodzi Ci o tę czarno-szarą powierzchnię ? Ta powierzchnia w moim zamyśle częściowo pokryta zostanie piachem, częściowo porośnięta trawą. No i może gdzieś jakiś walający się stary sprzęt - myślę sobie o porozrzucanych zardzewiałych beczkach
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#89
To, jak dla mnie dobrze myślisz....a płyty bym umieścił raczej jako część tego bajzlu lub w ogóle wyepił. Jakie miałyby przeznaczenie wg tego, jak je ułożyłeś?
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#90
To, jak dla mnie dobrze myślisz....a płyty bym umieścił raczej jako część tego bajzlu lub w ogóle wyepił. Jakie miałyby przeznaczenie wg tego, jak je ułożyłeś?
Do magazynku z wagonu dojazd i mały placyk na odstawienie taboru samochodowego ... to tak na starcie wstępne założenie było. Te do transformatora - mocno już zarośnięte ale w sumie logiki dla nich wielkiej nie ma.
Może więc po prostu skraj placu kończący się tym magazynkiem. Jakiś pojazd na tych płytach a reszta sobie tkwi w lekkim bałaganie... beczki kupa piachu, wrak czegoś ...
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#93
Zrób symulację i pokaż :)
Dwie opcje rozwiązania z większym placem ładunkowym. To co zaznaczone X do pokrycia płytami. Obszar ze "?" także można dodatkowo zabetonować. Jeśli płyty mają być jednolite a nie rożnych typów - a raczej tak być powinno to będzie trzeba zrobić dodatkowe zakupy. Dwie opcje ustawienia magazynku - z boku i na środku. Co sądzicie ?

IMG_0448.JPG


IMG_0449.JPG
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#94
Chyba nie musisz całego placu wykładać płytami, większe pół wystarczy, plus dojazd do transformatora. Reszta to może być nawet klepisko.
To pudło na środku chyba ładniej może obrosnąć gratami..
A...ta przybudówka koło stodoły...chyba eternit to zły pomysł przy takim spadku, raczej byłaby tam papa.
W ogóle wydaje mi się że gdyby ktoś robił taką dostawkę do stodoły to zrobiłby dość mocne nachylenie dachu od ściany stodoły, żeby jej poszycia szlag nie trafił już po stu latach. Lepiej to odsunąć.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#96
A...ta przybudówka koło stodoły...chyba eternit to zły pomysł przy takim spadku, raczej byłaby tam papa.
W ogóle wydaje mi się że gdyby ktoś robił taką dostawkę do stodoły to zrobiłby dość mocne nachylenie dachu od ściany stodoły, żeby jej poszycia szlag nie trafił już po stu latach. Lepiej to odsunąć.
Toć ta przybudówka to typowy przykład znanego trendu architektonicznego: eklektyzm wiejski. Cechą charakterystyczną tego stylu nie jest wysublimowane piękno, miękkość linii, dobór materiałów dostosowanych do otoczenia i środowiska ani założenie długowieczności monumentalnych dzieł architektonicznych. Większość typowych budowli reprezentujących ten styl powstawało jako wyraz spontanicznej potrzeby ich przyszłych użytkowników i cechowała je wysoka elastyczność na wszystkich etapach projektu a także to, że najczęściej powstawały ... bez projektu i zezwolenia tzw sposobem gospodarczym. Dobór materiałów często podyktowany był chwilową dostępnością towarów w lokalnym GS-ie a jeszcze częściej rodzajem państwowych inwestycji w okolicy i użytych tam materiałów, które można było za kilka piw lub win marki Pik/Karo/As/Trefl (niepotrzebne skreślić) przehandlować z robotnikami tam zatrudnionymi. ;););)
Jeśli komuś podoba się definicja t nie mam nic przeciwko zapisaniu jej w Wikipedii. :D:D:D
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#97
Zabudowa gospodarstwa dokończona - jest dom. Na tym terenie ma jeszcze dojść pojedyncze drzewo - zastanawiam się tylko czy ma to być świerk, modrzew czy też brzoza... Pod wiatą wyląduje też sprzęt rolniczy: myślę że ciągnik,przyczepa i może jakaś jeszcze maszyna. To powinno zamknąć temat gospodarstwa.

IMG_0450.JPG

IMG_0451.JPG